Відділ освіти і науки
Нікопольської міської ради
Комунальний заклад
«Нікопольська середня загальноосвітня
школа І-ІІ ступенів № 1 імені Олександра Коваля»
Розробка уроку
«Ґрунти України. Охорона ґрунтів.»
для методичного конкурсу «Кейс-урок»
Роботу виконала
вчитель початкових класів
Косова Ольга Володимирівна.
Нікополь - 2018
Тема. Ґрунти України. Охорона ґрунтів.
Досліди:виявлення властивостей ґрунту.
Мета:
природознавчу - формувати поняття ґрунт, ознайомити з видами ґрунтів і властивостями та значенням ґрунту в природі й житті людини, вчити формувати гіпотези, сприяти інтелектуальному розвитку дітей;
математичну – розвивати обчислювальні навички, сприяти розумінню ролі математики у пізнанні навколишнього світу;
мовну та мовленнєву – закріпити знання про частини мови, розвивати зв’язне мовлення школярів, уміння знаходити спільну мову з оточенням.
Тип уроку : інтегрований
Форма уроку: кейс-урок-дослідження
Обладнання: матеріали для дослідів (посуд: склянки, тарілки, ложечки), географічна карта, мультимедійна дошка, аудіозапис «Плач», зображення дощового черв’ячка, таблиці для дослідів для кожного учня, ілюстрації для створення гіпотез, картки-символи (мнемотехніка), відеозаписи
Хід уроку
І. Організаційний момент.
А) віршове привітання.
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше, клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок немарно.
ІІ. Ознайомлювальний етап. (Мотивація навчальної діяльності.)
А) Розгадайте загадку.
Взяли аркуш, розграфили,
Позначками весь покрили.
Різні всі там кольори.
Рамку також провели.
(Географічна карта)
Б) Робота з картою
- Який колір переважає на карті? (синій) Чому?
- Які рівнини можна побачити на фізичній карті України?
- Які гори ви знаєте? (учні показують на фізичній карті гори і рівнини)
ІІІ. Оголошення теми і уроку. (очікування)
ІV. Актуалізація опорних знань. (міжпредметні зв’язки з української мови)
(прикметник+іменник)
V. Основний (аналітичний). Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
А) створення гіпотези про появу ґрунту (повідомлення учнів)
- Троє учнів нашого класу отримали попереднє завдання. Знайти відомості
про походження ґрунту. Давайте послухаємо їх повідомлення.
1-учень Однак був час, коли у нашої планети був відсутній ґрунтовий покрив.
Мільйони років земна поверхня являла собою голу кам’яну пустелю.
Але поступово вивітрювання твердих порід призводило до утворення найдрібніших часток, які послужили основою для виникнення ґрунту. Перепади температур спричинили утворення тріщин у породах, а хімічне вивітрювання роз’їдало камені. Вітри і вода руйнували монолітні породи і переміщували їх залишки з місця на місце.
2-учень Потім з’явилися наземні рослини — деякі прямо на голих скелях, а деякі на шарі уламків. Покоління за поколінням рослини жили і вмирали, і їх залишки змішувалися з мертвою масою мінеральних часток, перетворюючи її в чудову, животворну речовину, яку ми називаємо ґрунтом.
Ґрунт постійно і прибуває й убуває. Він переноситься з місця на місце вітром і водою, і зрештою значна його частина змивається в море, де він за мільйони
років твердне і перетворюється в гірські породи.
3-учень Але тим часом встають нові гори, які неминуче зазнають вивітрювання і, поступово руйнуючись, створюють будівельний матеріал для нового ґрунту.
Ґрунтоутворення — процес дуже повільний. Першими і часто єдиними рослинами на голих скелях бувають лише чіпкі лишайники.
В) Дослідницьке проектування. Знайомство з ситуацією.
- Подивіться наш черв’ячок пропонує нове завдання.
- Прочитаємо записку від нашого гостя:
«Дослідіть властивості ґрунту
за поданим у картинках планом!»
колір запах форма
Завдання:
(Увага!з’являються повітряні бульбашки)
№ п/п |
Колір |
Запах |
Розчинність у воді/ ступінь вмісту повітря |
Форма |
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
Висновки:
Під час дослідницької роботи учні з’ясовують, що ґрунти мають у складі повітря,
різний колір, запах, не розчиняються, а створюють осад, можуть мати різну форму
VI. Узагальнення вивченого матеріалу
А) Робота з підручником
- Зачитайте з параграфу 40 яких видів бувають ґрунти?
(чорноземні, підзолисті, сірі лісові)
- Роздивіться малюнки на стор.129. Який ґрунт найродючіший? Чому?
(чорнозем, бо у складі має гумус)
Б) бесіда
- Чи багата зараз Україна чорноземами? (на жаль, чорнозему стає менше)Чому?
(знижується процес утворення гумусу)
- Що зазначено в підручнику про охорону ґрунтів?
(Ґрунт – природне багатство, яке необхідно берегти. Важливо правильно його обробляти: розпушувати,зволожувати, осушувати. Сухий ґрунт поступово перетворюється у пустелю, занадто зволожений у болото. Це призводить до зменшення кількості поживних речовин у ньому. Треба вносити добрива і не засмічувати його промисловими відходами. Захищати лісосмугами від видування вітрами.)
В) прослуховування аудіозапису
- Діти, чуєте цей дивний звук? Ой,це плаче наш гість дощовий черв’ячок?
- - Давайте дізнаємося, що трапилося?
перегляд відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=D9EX3aAN_Y8
https://www.youtube.com/watch?v=e1cmusQorgQ )
Г) Розповідь вчителя про забруднення ґрунту
- У процесі життя людина змушена утилізовувати продукти своєї діяльності.
«А як же кожен з нас може допомогти природі?
Яким чином ми можемо допомогти очищенню ґрунту?»
Виявляється, що звичайна пальчикова батарейка у природних умовах розкладається приблизно 10 років. Учені підрахували, що вона забруднює важкими металами 20 кв.м. грунту. В лісі – це територія існування
20 дерев 200 дощових черв’яків 10 їжаків 20 кротів
Наприклад, за рік ваша сім’я використала 10 батарейок (від годинника,
пульту, іграшок). Цього достатньо, щоб згубити або зробити непридатним
для існування 200 кв.м. грунту, де існує 20 дерев, 20 кротів, 10 їжаків.
Одна пальчикова батарейка забруднює важкими металами 400 л води.
Якщо Ви споживаєте 1,5 л питної води на добу, то об’єму води,
що забруднюється однією батарейкою, вистачить приблизно для споживання
питної води протягом 9 місяців. Важкі метали, що містяться в батарейках
шкідливі для здоров’я людини.
Викликає важкі захворювання мозку, нервові розлади.
залозі.Є канцерогеном, тобто провокує рак.
Викликає нервові розлади, погіршення зору, слуху, порушення
опорно-рухової системи, захворювання дихальних шляхів.
В Україні утилізацією батарейок займається державне підприємство
«Аргентум» (Львів) – єдиний завод в Україні. Він переробляє відходи, які
містять хімічні елементи. Завод працює періодично, що викликано
відсутністю сировини для виходу на робочі об’єми. Він приймає
батарейки на складування для переробки, яку проводить за наявності
достатньої кількості сировини.
«Батарейки здавайтеся!»
Зберемо їх , вкинемо у спеціальні контейнери, які в нашому місті розташовані у магазинах мережі АТБ, «Watsons», "Сонет" /просп. Трубників, 23/
Кейс-метод «переказ – демонстрація
-Відтворіть події, переглянутого відео. Я включу мультфільми, а ви спробуєте
їх озвучити.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
А) бесіда
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Що нового ви дізналися про ґрунти?
- Повторимо властивості ґрунту за планом дослідницької роботи .
(колір, смак, запах,форма)
- Добре. Ви молодці сьогодні. Знати властивості ґрунтів дуже важливо. Тому краще запам’ятати нам їх допоможуть загадки. Відгадаємо їх і визначимо про яку властивість ґрунту в них зазначено або про спосіб його охорони.
Б)розгадування загадок
(до складу ґрунту входять залишки рослин)
(підпушуємо, додаємо добрива)
(копають, підпушують)
За родючість всі цінують.
Степи, долини і поля — Все це матінка… ! (земля) (родючість)
В) міжпредметні зв’язки з математикою
- Розвяжіть задачу
Г) цікавинки для вас:
Додаток № 1
Орієнтовні записи в таблицях дітей
№ п/п |
Колір |
Розчинність у воді / ступінь вмісту повітря |
Запах |
Форма |
1. |
чорний |
Розчиняється не повністю, має осад. Найбільший вміст повітря |
гнилостний |
певної форми немає, розпадається |
2. |
коричневий |
Погано розчиняється, повністю стає осадом, Повітря є, але менше ніж у чорнозему |
болотний |
Можно придати форму |
3. |
сірий |
Розпадається на шматочки та має пісчаний осад на дні склянки, повітря менше ніж у попередніх зразках |
трав’яний |
певної форми немає, |
1