Ми закипаємо при різних температурах
Р. Емерсон
Тема уроку: Кипіння. Питома теплота пароутворення. Розв’язування задач
Мета уроку: сформувати розуміння суті процесу кипіння як способу пароутворення; увести поняття питомої теплоти пароутворення речовини та формулу для обчислення кількості теплоти, яка необхідна для пароутворення чи виділяється під час конденсації речовини
Очікувані результати:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: штатив, колба, спиртівка, вода, відеоролик
Демонстрація: процес нагрівання, кипіння води
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань (додаток 1)
ІV. Вивчення нового матеріалу
План:
Демонстрація відеоролика із поясненням.
( додаток 2 – автор Ігнатенко М.Ю.)
Учні засвоюють, що температура кипіння залежить від роду рідини, зовнішнього тиску над рідиною та наявності розчиненого у рідині газу.
Оскільки процес кипіння проходить із постійним поглинанням енергії, яка йде на розірвання міжмолекулярних зв’язків, та надання молекулам води такої кінетичної енергії, щоб вони могли «вирватись» із рідини та «полетіти» у повітря, тобто стати парою.
Дослідним шляхом встановлено, що кількість теплоти, яка йде на перетворення рідини в пару, залежить від роду речовини. Для характеристики цієї залежності вводиться фізична величина: питома теплота пароутворення.
Робота з підручником: прочитайте пункт 3 на ст.. 68 та охарактеризуйте питому теплоту пароутворення.
Виходячи із формули питомої теплоти пароутворення, шляхом математичних перетворень можна визначити формулу для обчислення кількості теплоти, яка необхідна для пароутворення чи виділяється під час конденсації речовини. Q = r ∙ m. слід зазначити, що в ході конденсації виділяється така ж кількість теплоти як і при пароутворенні.
V. Осмислення нового матеріалу
Дайте відповіді на запитання:
VІ. Закріплення нових знань на практиці
У підручнику вправа 14 на ст.. 72. № 1-4 – усно, № 5 – письмово у зошиті.
№5
Дано: m = 10 кг t1 = 0 t2 = 100 r = 2,3 ∙ 106 λ = 332 ∙103 с = 4200 |
Аналіз задачі: Щоб знайти зміну внутрішньої енергії, потрібно розділити процеси, які відбулися із речовиною. Q1 = λ m – плавлення льоду, перетворення у воду. Q2 = с m(t2 - t1) – нагрівання води. Q3 = r m – пароутворення. Q = Q1 + Q2 + Q3 – зміна внутрішньої енергії. Q = λ m + с m(t2 - t1) + r m = 332∙104 + 420∙104 + 2300∙104 = =30,52∙106 = ∙кг + ∙кг∙ + ∙кг = Дж Відповідь: внутрішня енергія льоду змінилася на 30,52∙106 Дж. |
Знайти: Q - ? |
VІІ. Підведення підсумків уроку
Діти характеризують урок за методикою критичного мислення Едварда де Боно «Кольорові капелюшки»
Оцінювання
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Вивчити §14, виконати вправу 14: завдання 3,7 - письмово
Додаток 1
Додаток 2
https://www.youtube.com/watch?v=ZGJcOEqC1ro
Теги: конспект, кипіння, пароутворення