Тема уроку: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів з класифікацією хімічних реакцій за різними ознаками: кількістю вихідних речовин і продуктів реакції, тепловим ефектом, наявністю каталізатора, напрямом перебігу; продовжувати формувати навички складання рівнянь хімічних реакцій, визначати їх тип за різними ознаками;
розвивальна: розвивати уяву, креативне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
виховна: розширити світогляд учнів, формувати навички колективної роботи.
Тип уроку: урок засвоєння навичок і вмінь.
Методи навчання: словесні (бесіда, розповідь, пояснення), наочні (демонстрація), практичні (виконання вправ, розв’язування задач, перевернуте навчання, «Практикум».
Форми роботи на уроці: фронтальна робота, робота в парах, індивідуальна робота.
Обладнання: набір реактивів, штатив з пробірками, таблиця розчинності, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, дидактичний матеріал, мультимедійна система, комп'ютери, інтерактивна дошка.
Структура уроку
І. Організаційний етап (2 хв)
ІІ. Актуалізація опорних знань (3 хв)
ІІІ..Повідомлення теми, мети та завдань уроку (2 хв)
ІV. Вивчення нового матеріалу (15 -20 хв)
V. Закріплення вивченого матеріалу (8-10 хв)
VІ. Підбиття підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання. (2 – 3 хв)
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вчитель
Доброго дня! У нас сьогодні багато гостей тому ми раді вітати вас дорогі гості.
На протязі уроку ми навчимося класифікувати хімічні реакції за різними ознаками, розрізняти реакції та закріпимо свої вміння складати рівняння реакцій.
Для плідної роботи вам знадобляться зошити, підручники, хороші знання, кмітливість, а також хороший настрій та допитливість.
Отож, хто готовий працювати? (перевірка налаштування на роботу через вираження свого емоційного стану за допомого смайликів):
Прошу вас продемонструвати свій стан готовності за допомогою смайликів.
(Прокоментувати готовність до уроку.)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда з класом
Перед тим як почати знайомитися з новим необхідно перевірити, чи маємо ми достатні знання.
Для цього 7 учнів запрошуємо до комп'ютерів пройти перевірку знань.
(Роботу за комп'ютерами контролює лаборант, проводить інструктаж з правил
ТБ та роботи за комп'ютером , веде облік).
А ми з вами пригадаємо:
За кожну правильну відповідь учасник отримує фішку, яка потім додається як бал за відповідь. ( Лаборант веде облік)
2.Що називають хімічним рівнянням? (умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул та коефіцієнтів).
3. Які ознаки хімічних реакцій? (зміна забарвлення, виділення газу, виділення світла і тепла, випадання осаду, поява запаху).
4. Яким чином записується хімічна реакція? (за допомогою хімічного рівняння).
5. Які речовини називають вихідними або реагентами? (ті речовини, які вступають в реакцію).
6. Які речовини називають продуктами реакцій ? (ті що утворилися в ході реакції)
7. Які типи реакцій ви знаєте з попередньо вивчених тем?
(сполучення, розкладу, заміщення, обміну)
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку ( слайд №___)
Тема нашого уроку: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.
Мета: ознайомитись з ознаками класифікацій хімічних реакцій
Навчитись розрізняти реакції за різними ознаками
Застосовувати свої знання практично.
Тому епіграфом нашого уроку буде вислів Й.Гете:
« Знати – це не все. Знання потрібно використовувати».
Записуємо в зошитах число. Класна робота і тему уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу .
Ми з вами вже маємо знання про хімічні реакції і ці знання необхідно систематизувати. Для цього ми ознайомимося з класифікацією хімічних реакцій.
Слайд № _____
Ми з вами працювали, використовуючи метод « перевернутого навчання».
Тому зараз я передаю слово учням.
Слайд № __
(Інструктаж лаборанта. Демонстрація дослідів)
Слайд №____
Слайд № ____
Розповідь учнів про реакції каталітичні і некаталітичні.
Каталітичні реакції – це реакції, які відбуваються лише в присутності каталізатора. Його вказують над рівнянням реакції.
А як ви гадаєте, чи є каталізатори в живих організмах?
Біологічні каталізатори – ферменти забезпечують перетворення речовин, обмін енергії. Каталізатор збільшує швидкість реакції у сотні і тисячі разів. Цікаво, що для кожної реакції потрібен свій каталізатор (фермент).
Некаталітичні реакції – відбувають без каталізатора.
Наводять приклад некаталітичних реакцій: (гасіння соди оцтом- демонстрація)
Всі хімічні реакції можна класифікувати за зміною тепла, якою вони супроводжуються.
Робота з підручником. ( п. 21, стор. 107 )
Знайти і записати в зошиті визначення ендотермічної та екзотермічної реакції)
Спробуйте навести приклад (горіння вугілля, природного газу) – записати на дошці рівняння ракції.
C + O2→CO2
CH4 + 2 O2 → CO2 + 2 H2O
Більшість реакцій сполучення є екзотермічними.
А також окиснення в нашому організмі білків, жирів, вуглеводів.
Яке значення таких реакцій? (надають енергію та тепло).
Інші реакції можуть відбуватися з поглинанням тепла, тобто, коли речовини розігріти. Наприклад, прожарюванням вапняку (кальцій карбонат) добувають негашене вапно.
Запис рівняння реакції: СаСО3 → СаО + СО2
Більшість реакцій розкладу є ендотермічними.
Слайд № __
Вчитель: існує ще один тип реакцій, які класифікують за напрямком перебігу.
4.1. Розповідь учнів про реакції прямі і обернені.
Одні проходять до кінця, тобто утворюючи осад, виділяючи газ або утворюють малодисоційовану речовину.
А інші – протікають в двох напрямках одночасно.
Слайд № __
А необоротні реакції?
Наприклад, ржавіння заліза, псування продуктів, горіння палива. Важко собі уявити процес добування вугілля з вуглекислого газу.
Дати визначення необоротних реакцій (це реакції, які відбуваються лише в одному напрямі).
(Запис рівняння + демонстрація).
Вчитель:
У нас залишилося не розглянутим ще один випадок - це класифікація хімічних реакцій , які відбуваються зі зміною ступенів окиснення елементів, але про це ми поговоримо на наступних уроках.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Вчитель: ми ознайомилися різними способами класифікації хімічних реакцій і майже дісталися до мети.
Та залишилося ще одне випробування: виконати ряд завдань.
Згадаємо епіграф нашого уроку.
Почнемо з розв'язку задачі.
Поки учень розв'язує задачу біля дошки ми теж попрацюємо плідно.
Задача.
Яку масу 3% - го розчину пероксиду водню потрібно розкласти, щоб
отримати кисень масою 5 кг.
Завдання 1. Практикум.
Відкривання пляшки газованої води (Н2СО3 ↔ Н2О + СО2 – реакція розкладу, некаталітична, ендотермічна, оборотна).
Поясніть побачене, складіть відповідне рівняння реакції, визначте її тип.
Завдання 2. Історична хвилинка.
Існує легенда про єгипетську царицю Клеопатру. Вона мала дуже красиву каблучку з перлиною. Одного разу вона її зняла, поклала в чашу і забула. Її чоловік Марк Антоній, повернувшись з походу, не помітив каблучки, налив у чашу вина і випив. На дні чаші каблучка залишилася. але перлини не стало.
Що трапилось?
(перлина складається з кальцій карбонату - вона розчинилася у кислоті)
СаСО3 + 2HCl →CaCl2 + H2O + CO2↑ - реакція обміну, некаталітична, екзотермічна, необоротна).
Завдання 3 ( Робота на дошці – за наявності часу)
Закінчити рівняння реакцій, навести їх класифікацію за різними ознаками (один учень закінчує рівняння, інший класифікує):
Завдання 4.
( робота з картками)
Прізвище_____________
Варіант – 1
А) Mg + O2 → MgO
Б) Mg + H2SO4 → MgSO4 + H2
|
|
|
|
|
А) Zn + O2 → ZnO 1. обміну
Б) Mg + HCl → MgCl2 + H2 2. розкладу
В) MgO + HNO3 → Mg(NO3)2 + H2O 3. сполучення
Г) Cu(OH)2→ CuO + H2O 4. заміщення
5. полімеризації
|
А |
Б |
В |
Г |
|
|
|
|
|
А) BaO + … → Ba(OH)2
Б) … + H2SO4 → MgSO4 + …
В) H2 + Cl2 → …
MnO2
Г) H2O2 → H2O + …
VІ. Підсумки уроку та повідомлення домашнього завдання
Вчитель: Молодці, з завданням ви справились
Робота учнів коментується та оцінюється.
Вивчити параграф 19. Виконати вправи:
№ 73 стор97( для всього класу)
Достатній рівень. Скласти рівняння реакцій наступних перетворень, вказати тип кожної реакції:
Fe → FeCl2 → Fe(OH)2 → FeO → Fe(NO3)2
Високий рівень. До розчину натрій карбонату влили 245 г розчину сульфатної кислоти з масовою часткою речовини 10%. Який об’єм газу виділився? Прокласифікуйте дану реакцію за кількома ознаками.