Мета:
розширити знання дітей про національні символи України;формувати пізнавальний інтерес учнів, бажання вивчати культурну спадщину рідного краю;ознайомити дітей зі звичаями, пов`язаними з цими символами, продовжувати знайомство з народними традиціями;
виховати повагу до народних звичаїв та традицій;розвивати творче мислення, зв`язне мовлення, вчити дітей бачити прекрасне навколо себе;виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: музичний запис, калина, верба, рушники, малюнки дітей, мультимедійна установка.
Мета:
Обладнання: музичний запис, калина, верба, рушники, малюнки дітей, мультимедійна установка.
Хід заходу
Організація класу.
Привітання: Слайд 1
– Добрий день, небо блакитне
Добрий день, сонечко світле!
Добрий день, червона калино,
Добрий день, друзі привітні
Всіх присутніх привітаємо
І виховну годину розпочинаємо.
Мотивація навчальної діяльності
–Хто може назвати ці символи? Слайд 2
(Верба, калина, тополя, барвінок…)
ІІ . АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ .Повідомлення теми .
Про яку рослину йтиметься сьогодні на класній годині ви здогадаєтесь, якщо відгадаєте таку загадку:
Навесні зацвітає, влітку засмагає
Червоне намисто восени вдягає
Бо нема у нас людини,
Що не знала би … (калини)
Епіграф до уроку ( на дошці)
« Червоні кетяги калини
Горять вогнями усіма.
Без калини нема України
Без народу Вкраїни нема!»
Слайд 3
-Тема нашої класної години «БЕЗ КАЛИНИ НЕМА УКРАЇНИ , БЕЗ НАРОДУ ВКРАЇНИ НЕМА» Слайд 4
1.Вступне слово вчителя. Слайд 11
ВЧИТЕЛЬ . Колись давним – давно в Україні дуже шанували калину .
Не було хати , біля якої не ріс цей кущ . Як забіліють квіти ,
дівчата ними коси заквітчають .А вже коли кетяги достигали , їх вішали попід стріхою .
В Україні існував гарний звичай: коли в сім’ї народжувалася дівчинка – обов’язково саджали кущ калини біля хати , щоб була вродливою . Калина росте скрізь . Тому в Україні багато населених
пунктів із поетичною назвою Калинівка .Назви залиши-
лися , а самої калини стало менше.
2 . Гра « Павутинка» ( на дошці)
Калина
ІІІ .
1 . Наша класна година присвячується цій неперевершеній рослині - дівчині – красуні , символу України , надзвичайно чарівному кущику – калині .
Звідки ж взялася назва цієї рослини ? Слайд 5
Історики розповідають про це так? Слайд 6
Історик: Існує легенда, що кущ калини назвали на честь мужньої дівчини – Килини. Вона, тікаючи з полону від турецьких загарбників і несучи звістку односельцям, ранила босі ноги. На тому місці, де пролилася кров дівчини, виростали прекрасні кущі з червоними кетягами ягід. І назвали їх люди калиною.
Учитель: З тих пір народ прославляє калину, складає про неї вірші та пісні. Давайте і ми пригадаємо їх. Слово надається поетесі.
Слайд 7
Поетеси: Посадіть калину коло школи,
Щоб на цілий білий світ
Усміхалась щира доля
Материнський ніжний цвіт
Посадіть калину на городі,
Щоб заквітнула земля!
Із роси – пречиста врода,
З неба – почерк журавля.
Посадіть калину біля школи,
А щоб цвіт її не стерся,
Не зав'янув в спориші,
Посадіть коло серця,
Щоб цвіла вона в душі.
Я тримаю гілочку калини,
А здається успіх України.
Слайд 8
Учитель: Великий український поет Т. Г. Шевченко дуже любив цю рослину. У «Кобзарі» він вжив слово «калина» 385 разів.
Учитель: Багато віршів Т. Шевченка стали піснями. Діти,давайте послухаємо вірш про калину та заспіваємо українську народну пісню
« Ой у лузі червона калина».
Слайд 9
Вчитель :Тепер біолог нам дасть наукову інформацію про калину.
Біолог: (Показує малюнок калини) Слайд 10
Калина – це кущ заввишки до 3 метрів. Росте калина по тінистих лісах, в гаях, на лісових галявинах. Садять калину біля хат. На нашій планеті росте понад 200 видів калини. В Україні найпоширеніші 2 види. Це калина звичайна і цілолиста . Невибаглива до кліматичних умов, росте вона скрізь. Ця рослина цвіте білим суцвіттям, має яскраво-червоні плоди з кісточкою, гіркі й терпкуваті на смак. Це харчова, лікарська і медоносна рослина.
Учитель: В народі побутує прислів'я:
''Червона калина від ста хвороб лікує».
Про користь калини для людей нам розповість лікар.
Слайд 11,12
Лікар: Плоди калини вживають при нервовому збудженні, гіпертонічній хворобі. Варені з медом плоди їдять при охриплості, кашлю. Вважається, що систематичне вживання плодів калини покращує самопочуття хворого. Настій плодів калини п'ють як вітамінний, загальнозміцнюючий засіб. Настій квіток використовують в медицині для лікування кашлю, горла, ран. Свіжий сік використовують у дерматології та косметології для обличчя.
4 .Складання прислів’їв про калину .
Дівча виростає , а дитиною , коли росте .
Запишалася калина як калина розцвітає .
Який кущ , така й калина , наче красная дівчина .
Милуйся калиною , коли цвіте , яка мати , така й дитина .
4.5 . НЕДОПИСАНИЙ ВІРШ . ДОРИМУВАТИ ВІРШ ПРО КАЛИНУ .
РОБОТА У ГРУПАХ .
1 група Я люблю свою _______________________,
Цю красуню _______________________.
Коли____________________ дозріли ,
Я _________________ не віджену .
( Чепурну , пташок , ягоди , калину ).
2 група Бо калина – то є ________________________
Життя роду і краси .
І калину ти , як ______________________,
Любий друже , _____________________!
(Бережи , символ , мати ).
3 група Що таке Україна?
За віконцем ……
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня …..,
Дужі руки у тата,
Під тополями ….,
Під вербою криниця,
В чистім полі …..,
Серед лугу лелека
І діброва…..
(калина, матусі ,пшениця , далека, хата)
Слайд 12
4.6 . ГРА „РОЗ’ЄДНАЙТЕ СЛОВА І ПРОЧИТАЙТЕ РЕЧЕННЯ” .
Посадітькалинубіляхати , будутьдовголюдипам’ятати .
ІV . ПІДСУМОК УРОКУ . Слайд 13
Кросворд «Україна».
Красивий, щедрий, рідний край.
І мова наша солов‘їна.
Люби, шануй, оберігай:
Усе що зветься . . .
р У ш н и к
К а л и н а
к о Р о в а й
х А т а
у к р а Ї н с ь к а
в і Н о к
в е р б А
То ж будемо достойними синами й доньками нашої неньки України. Будемо й надалі вивчати її історію, рідну мову, звичаї?
Чи сподобалась вам класна година ?
Що вас найбільше зацікавило ? У кого з’явилося бажання
посадити коло двору калину ?
Яке прислів’я вам запам’яталося ?