Класна година для учнів 5 – 9 класів
ПОЖЕЖА В БУДИНКУ
Поведінка при виникненні загоряння або виявленні пожежі залежить від конкретних обставин і умов поширення вогню. Однак у кожному разі не можна панікувати і втрачати витримку. Варто якнайшвидше подзвонити по «101» і викликати пожежну охорону, а самому намагатися швидко оцінити ситуацію і діяти залежно від віку, навичок і можливостей, не наражаючи своє життя на небезпеку.
У більшості випадків, коли загоряння виявлено в самій початковій стадії, його можна ліквідувати буквально однією склянкою води або, накривши мокрою скатертиною, ковдрою, будь-яким іншим щільним несинтетичним матеріалом; при можливості скористатися вогнегасником відповідного класу.
Але, коли полум'я вже поширилося і необхідно втручання професійних пожежних, тоді треба перш за все подзвонити по «101» і якомога швидше найкоротшим і самим безпечним шляхом залишити приміщення, квартиру, будинок. Головне при цьому - намагатися швидко оцінити ситуацію і ступінь небезпеки для себе особисто, для мешканців своєї квартири, для сусідів по сходовій клітці. Завдання важке навіть для дорослої людини, з огляду на незвичайність ситуації, у яку потрапляє людина при пожежі. Отут повинні допомогти деякі елементарні знання, що отримані Вами на уроках ОБЖ.
ПРИЧИНИ ТА ОЗНАКИ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ
Основною причиною виникнення пожеж у будинку є необережне поводження людини з пожежо-небезпечними предметами (електроприладами, газовою плитою, легкозаймистими речовинами тощо), невиконання елементарних правил пожежної безпеки (паління у ліжку, пустощі дітей з вогнем або сірниками).
Найбільш небезпечним місцем у квартирі, з погляду на пожежну небезпеку, є кухня. Залишені без догляду газові конфорки або колонка можуть легко стати причиною пожежі, якщо вітром з вікна (кватирки) у бік полум’я хитне штору або біля газу, що горить залишають легкозаймисті предмети (рушники, серветки тощо). До загорання призводить перевантаження електромережі у разі ввімкнення у одну розетку декількох електроємних приладів.
Часто причиною пожежі на балконах стають недопалки, що можуть потрапити на балкон з верхніх поверхів. А якщо згадати, що балкони часто використовують для збереження старих, іноді легкозаймистих, речей, результат неважко уявити.
Важко пригадати скільки разів спеціалісти пожежного нагляду говорили про небезпеку дитячих пустощів з вогнем, сірниками та про паління у ліжку але кількість пожеж, спричинених цими діями не меншає.
Запам’ятайте:
Пожежа може швидко охопити велику площу в житлових будинках і підсобних будівлях тільки в тих випадках, коли займаються пролиті горючі рідини (наприклад, при падінні на підлогу керогазу); у газифікованих будинках це може мати місце при вибухоподібному спалаху газу.
Найчастіше в житлових будинках пожежа починається з появи незначного полум'я, якому передує більш-менш тривалий період нагрівання або тління твердих легкозаймистих предметів, матеріалів, речовин.
Наявність запаху речовини, що перегрілася, поява невеликого, спочатку ледь помітного, а потім усе більше густого диму, що подразнює очі - це перші вірні ознаки пожежі. Електричні дроти, поступово нагріваючись при перевантаженні, спочатку «сигналізують» про це характерним запахом гуми, а потім ізоляція запалюється і горить, підпалюючи розташовані поруч предмети, дерев'яні будівельні конструкції. Одночасно із запахом гуми може згаснути світло або електричні лампи почнуть світити впівнакалу, що іноді також є ознакою можливого загоряння ізоляції електропроводів.
Коли в приміщенні, де почалася пожежа, є посилена вентиляція (відкрите вікно, двері на балкон), люди, які перебувають у сусідніх кімнатах іноді довідуються про пожежу, що почалася, не по диму або запаху гарі, а по потріскуванню палаючого дерева, схожому на потріскування палаючих у грубці сухих дров. Іноді чути свистячий звук, може бути видно відблиски полум'я.
Про горіння сажі в трубі іноді довідуються по звуку, схожому на завивання вітру, і по смолистому запаху палаючої сажі.
Знання ознак пожежі, що починається, у житловому будинку допомагає вчасно виявити загоряння і вжити заходів до його ліквідації.
Поширенню пожежі в житловому будинку найчастіше сприяють вентиляційні канали, вікна і двері, через які надходить свіже повітря, що дає додатковий приплив кисню. От чому не рекомендується розбивати стекла у вікнах палаючого приміщення і залишати відкритими двері в сусідні приміщення.
ДІЇ ПРИ ПОЖЕЖІ У БУДИНКУ
• у вашій квартирі (у кімнаті, кухні, підсобному приміщенні, на балконі, лоджії тощо);
• на сходовій клітці(сміттєпровід, поштова скринька тощо);
• у сусідній квартирі (іде дим із щілин вхідних дверей);
• у сусідньому будинку (видно з вашого вікна).
2. Виявивши пожежу, необхідно негайно викликати пожежну охорону. Це варто зробити з безпечного місця: сусідньої квартири або вуличного таксофона. Набрати номер «101» і повідомити наступні відомості:
• адресу, де виявлено загоряння або пожежа.
• об'єкт, де відбувається пожежа: у дворі, у квартирі, у школі, на складі тощо.
• що конкретно горить: телевізор, меблі, автомобіль.
• якщо диспетчер попросить, то уточнити: номер будинку, під'їзду, квартири, на якому поверсі горить, скільки поверхів у будинку, звідки зручніше під'їхати, код для входу в під'їзд, чи є небезпека для людей тощо;
• повідомити своє прізвище і телефон.
Говори по телефоні чітко і спокійно, не квапся. Знай, що поки ти повідомляєш про пожежу, пожежна команда вже піднята по тривозі й виїжджає (всі необхідні відомості пожежній команді передадуть по рації).
3. Вийшовши з будинку, зустрічай пожежну машину, показуй найшвидший і зручний проїзд до місця пожежі.
У кожному разі своєчасний виклик пожежних допоможе запобігти великому нещастю (при цьому відкиньте від себе думку, що пожежних уже хтось встиг викликати раніше за вас, тому що не всі мають таку можливість).
Адже професіоналам набагато легше загасити вогонь на самому початку; не змушуй їх ризикувати своїми життями на великій пожежі через твоє зволікання.
Крім того, якщо ти понадієшся тільки на себе, то за ті 10-15 хвилин, поки ти будеш метатися по квартирі або під'їзду, пожежні вже встигли б приїхати, приступитися до ліквідації пожежі й рятуванню людей і майна. Не ризикуй своїм життям і життям сусідів, якнайшвидше викликай пожежну команду. Якщо у твоїй квартирі немає телефону, сповісти сусідів і попроси їх терміново зателефонувати «101».
Якщо ти виявив невелике загоряння, але не зміг його ліквідувати відразу ж самотужки, негайно дзвони в пожежну охорону. У цьому випадку краще перестрахуватися й викликати професіоналів, чим самому боротися з пожежею, що розростається. І навіть, якщо до приїзду пожежної команди тобі вдасться самому або із чиєюсь допомогою ліквідувати загоряння, виклик пожежних не буде вважатися помилковим. До того ж, фахівці оглянуть місце горіння і зможуть визначити, чи немає небезпеки повторного загоряння.
Однак треба знати, що виклик пожежної команди просто так, з витівки або цікавості, не тільки відволікає сили рятувальників від реальної надзвичайної події, але й буде мати для «пустуна» або його батьків досить неприємні наслідки. Свідомо помилкові виклики пожежної охорони (так само, як міліції, «швидкої допомоги» або інших спецслужб) є адміністративним правопорушенням і карається штрафом.
Загоряння у твоїй квартирі
Якщо раптом щось зайнялося у твоїй квартирі (телевізор, праска, електрообігрівач, холодильник тощо), а ти не маєш уявлення, як це швидко загасити - не ризикуй своїм життям і життям сусідів. Саме головне в цьому випадку - якнайшвидше повідомити дорослим, якщо вони перебувають недалеко, і викликати з безпечного місця пожежних за телефоном «101».
Пам’ятай, що від твоїх перших дій залежить, наскільки швидко буде поширюватися дим і вогонь по під'їзду. Щільно закривши за собою всі двері, ти можеш затримати поширення вогню з палаючої кімнати на 10-15 хвилин, а цього часу досить, щоб змогли покинути будинок твої рідні і сусіди, навіть літні.
Бувають випадки, коли загоряння виникає прямо на очах, і людина має якийсь час, щоб не тільки не дати можливість поширитися вогню, але й ліквідувати горіння. Це небезпечна ситуація, до неї потрібно бути готовим як морально так фізично. При цьому необхідно пам'ятати, що:
• по-перше, дим, що виділяється, дуже шкідливий, від нього не можна захиститися, навіть якщо дихати через сиру ганчірку (у густому димі людина непритомніє після декількох вдихів);
Кілька прикладів того, як можна впоратися
з невеликим вогнищем горіння.
При загорянні та пожежі не треба:
Якщо запах диму відчувається на сходовій клітці сильніше, ніж у твоїй квартирі, зрозуміло, що, джерело диму знаходиться в під'їзді або в сусідній квартирі. У цих випадках відразу телефонуй з безпечного місця по телефоні «01».
Для забезпечення особистої безпеки варто зберігати витримку і зуміти оцінити можливості евакуації із приміщення: чи дозволяють вогонь або дим вийти через вхідні двері (через під'їзд) або ж треба шукати інші шляхи та способи порятунку. Інстинктивно людина прагне вибігти з будинку через вхідні двері, хоча під'їзд може виявитися найбільш задимленим і небезпечним простором.
Розберемо два розповсюджених випадки, коли з будинку при пожежі ще можна вийти, і коли евакуація звичайним шляхом вже неможлива.
Насамперед, як визначити для себе, яким шляхом можна виходити, а яким не можна?
Перша важлива порада. Якщо вогонь не у твоїй квартирі (кімнаті), то перш ніж відкрити двері квартири (кімнати) і вийти назовні, переконайся, що за дверима немає великої пожежі: приклади свою руку до дверей або обережно торкнись металевого замка, ручки. Якщо вони гарячі, то в жодному разі не відкривай ці двері.
Друга важлива порада. Не входь туди, де велика концентрація диму і видимість менш 10 м: досить зробити кілька вдихів і ти можеш загинути від отруєння продуктами горіння. (До речі, у спокійній обстановці у своєму під'їзді або у квартирі прикинь: скільки це - 10 метрів).
Можливо, хтось зважиться пробігти задимлений простір, затримавши подих, добре уявляючи собі вихід на вулицю. При цьому обов'язково треба враховувати, що в темряві можна за щось зачепитися одягом або спіткнутися об непередбачену перешкоду. Крім того, вогонь може знаходитись на нижньому поверсі, і тоді шлях до порятунку - тільки наверх. Тобто, твоєї затримки подиху повинно вистачити, щоб встигнути повернутися назад у квартиру.
Якщо дим і полум'я дозволяють вийти із квартири назовні, то:
Якщо дим і полум'я в сусідніх приміщеннях не дозволяють вийти назовні:
Поясни диспетчерові, де саме ти перебуваєш і що ти відрізаний вогнем від виходу.
Як не впасти, евакуюючись по настінних сходах
Спускаючись із висоти по стаціонарних настінних пожежних сходах, рухайся швидко, але без суєти. Униз не дивися, дивися тільки на свої руки та ноги: від їхньої злагодженої роботи залежить твоє життя. У кожен момент часу в тебе хоча б одна рука і одна нога повинні перебувати на сходинці. Притискайся тілом ближче до настінних сходів.
По сходах, закріплених на стіні високого будинку, безпечніше спускатися зі зворотної сторони, тобто розгорнувшись спиною до стіни (униз не дивися!).
По мірі спуску роби зупинки (перепочинок), щоб розслабити напружені м'язи. Не затримуй подих, дихай животом (діафрагмою). Зберігай спокій і в тебе все вийде.
Пожежа на балконі
ПЕРША ДОПОМОГА
Пожежа супроводжується низкою характерних явищ, які створюють реальну небезпеку для життя і здоров'я людини.
Внаслідок впливу підвищеної температури люди можуть одержати опіки поверхні тіла, органів подиху і зору, відкритий вогонь може запалити одяг на людині.
Самим небезпечним фактором пожежі, виходячи з масштабності його впливу (50-80% від загальної кількості жертв пожеж) є отруєння токсичними продуктами горіння. До так званих класичних продуктів горіння, що присутні практично на будь-якій пожежі, відносяться вуглекислий і чадний гази. Небезпек останнього полягає в тім, що він взаємодіє з гемоглобіном крові 200-300 разів інтенсивніше, ніж кисень, практично перекриваючи його надходження в організм. На великий жаль, у зв'язку із широким використанням полімерних синтетичних матеріалів, на сучасних пожежах можуть бути присутні і більш небезпечні продукти горіння. Наприклад, продуктом термічного розкладанні поролону є ціанід водню (синильна кислота), смертельно небезпечна концентрація якої для людини складає усього 0,2 г/м. куб.
Якщо зайнявся одяг
Варто чітко знати, що палаючий одяг при вертикальному положенні людини веде до поширення полум'я на обличчя, загоряння волосся та ураженні органів дихання.
Якщо на тобі зайнявся одяг:
Якщо на іншій людині зайнявся одяг:
Перша допомога при опіках
Розрізняють чотири ступені опіку:
І ступінь – уражений лише верхній шар шкіри. Місце опіку червоне, з’являється невеликий біль, відчуття жару.
ІІ ступінь – уражено два шари шкіри (дерма та епідерміс).Виникає набряк, пухирі, наповнені рідиною.
ІІІ ступінь – виникає при тривалому контакті з полум’ям або ураження електрострумом. Травмуються усі шари шкіри, спостерігається омертвіння шкіри. Людина перебуває у стані больового шоку, що може призвести до смерті.
IV ступінь – глибоке ураження, яке охоплює м’язи, сухожилля, кістки. Відновлення уражених тканин – неможливо.
При наданні допомоги при опіках треба, перш за все, припинити дію високої температури на організм людини (загасити одяг чи полум’я; охолодити поверхню тіла водою t =20-250С протягом 10 хв.; зніміть з рук металеві прикраси). На місце опіку накладіть стерильну пов’язку. Дайте ураженому багато пити (при опіках організм людини втрачає багато води). Викличте швидку допомогу (тел. 03). До її приїзду можна дати хворому анальгін, щоб зменшити біль, та діазолін, щоб зменшити інтоксикацію.
Не можна промивати опікову рану, торкатися її руками, обривати залишки одягу, що потрапили на поверхню рани, проколювати пухирі. Не змазуйте місце опіку смальцем, кремом, не сипте у рану порошки. Це може привести до інфікування ран, ускладнити лікування.
Негайно доставте людини з опіками до лікарні. При транспортуванні покладіть хворого на брезент або ковдру на той бік, який не уражений опіками, щоб зменшити біль. Не дозволяйте людині рухати ураженими кінцівками, зафіксуйте їх.