Клімат Землі, чинники його формування

Про матеріал
Урок географії у 6 класі за технологією критичного мислення з теми «Клімат Землі, чинники його формування» допомагає формувати ключові компетентності учнів: критично і творчо мислити, комунікувати, робити висновки. На уроці використані такі методи і прийоми: "Асоціативний кущ", "Розминка", "Риб'яча кістка", " Дивуй", "Мозковий штурм", "Сенкан"
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок з географії у 6 класі

за технологією критичного мислення

з теми

«Клімат Землі, чинники його формування»

 

 

Клімат України - Сайт geografiamozil2!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 Біда Л. М.

                                                                                  вчитель географії

                                                                                         СЗШ № 54 м. Львова

 

 

 

 

Урок № 41. Тема уроку.  Клімат Землі, чинники його формування.

Мета уроку. Допомогти учням усвідомити, що таке клімат, які чинники його формують,  

                       самостійно визначати причинно- наслідкові зв’язки та робити узагальнення, як з

                       допомогою кліматичної карти навчитися аналізувати клімат окремих територій на 

                       прикладі кліматичної карти України

                      Розвивати творчі здібності учнів, вчити їх творчо, критично мислити.

                      Удосконалювати вміння працювати в групах, аналізувати і робити висновки.

                      Зацікавити учнів новими підходами до навчання і як застосовувати знання, вміння і   

                      навички отримані на уроці в практичному житті.

Обладнання: кліматична карта України, підручники (В. М. Бойко, С.В.Міхелі «Географія, 6 кл),

                        атласи                                

Тип уроку : вивчення нового матеріалу  за технологією критичного мислення

                                             ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Розминка

«Навчання впродовж життя…»

  • Згідні ви з таким твердженням? (Слухаємо думки учнів)
  • Отже, навчатися потрібно впродовж життя,  тому що світ мобільний, мінливий, непердбачуваний, великий потік інформації …)

( Ще один аргумент:  «Піраміда навчання» Едгара Дейла

Піраміда навчання Едґара Дейла | Факультет соціології і права КПІ ім. Ігоря  Сікорського

 

2. Висновок: змінюємо ставлення до навчання, вчимося критично мислити, аналізувати, думати, міркувати, робити висновки

ІІ. Актуалізація опорних знань (Діагностика знань)

  1. Вправа «Асоціативний кущ»
  • Запишемо всі асоціації до слова «клімат» (Схема креслиться на дошці)

 

 

 

 

 

                                            

                                            

 

 

  1. Робимо висновок (вчитель)
  • Що таке клімат?
  • Яку тему сьогодні ми будемо вивчати?

ІІІ. Усвідомлення нового матеріалу

  1. Бесіда
  • Які знання ми вже здобули на попередніх уроках, для усвідомлення сьогоднішньої теми уроку?

(Відповіді учнів: від чого залежить температура повітря, атмосферний тиск, як вони змінюються, що таке вітер, типи вітрів, і т. д. )

  • Отже,  клімат – це багаторічний режим погоди, який характеризується такими показниками: температурою повітря, атмосферним тиском, вітром, опадами, хмарністю, вологістю
  1. «Подорож у слово»
  • Давайте з’ясуємо , що означає слово «клімат» (стор. 150 підручника)
  1. Метод Фішбоун «Риб’яча кістка» 

 Кліматотвірні чинники

  а) З’ясовуємо з учнями, які кліматотвірні чинники формують клімат за мал. 165, стор. 150.

б) Учні діляться на три групи: сонце, повітря, поверхня і отримують завдання:                      1) вибрати той чинник, який відповідає назві групи;

2) прочитати абзац параграфа 38 з розділу  Як кліматотвірні чинники формують клімат»

3) записати  у верхній частині схеми чинник, а у нижній наслідок)

4) Для настрою дітей,  перед груповою формою роботи, пропоную учням  закінчити одним словом речення: «Я бажаю тобі...»

Причини

 

 

 

 

 

 

 

 

Наслідки

(Після заповнення схеми, отримуємо такий результат)

Причини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наслідки

 

(Вчитель доповнює пояснення учнів, допомагає з’ясувати всі наслідки, наводить приклади різних типів клімату)

  1. Методичний прийом «Дивуй»
  • Чи відома вам країна з поетичною назвою «Туманний Альбіон»?

(Пояснення «Туманний» є в підручнику у рубриці «Цікава географія». А чому країну називають «Альбіон»? Дізнайтеся з додаткових джерел інформації)

Довідка, одна із версій.

Замок Дувр, який збудоаний, як оборонна споруда,  розташований на вершині однієї білосніжної скелі. Стародавні римляни, підпливаючи до Англії, бачили величезні білі скелі Дувру. Звідси з’явилася назва Англії Albus, що в перекладі з латині означає «білий». Ці скелі схожі на величезні айсберги, їх можна помітити з найдальшої відстані

  1. Прийом “Мозковий штурм” Як читати кліматичну карту (мал. 166, стор. 153 підручника « Кліматична карта України»
  • Що можна дізнатися з кліматичної карти? Всі відповіді приймаються.

( Вчитель підсумовує, учні роблять висновок: кліматична карта допомагає з’ясувати особливості клімату будь-якого куточка Землі, не читаючи додаткової інформації

Завдання учням.

  •  Знайдіть райони з найбільшою кількістю опадів. Поясніть причину.
  •  Як називаються лінії на карті , що сполучають точки з однаковою температурою повітря?
  • Назвіть,яка ізотерма  найвища  липня і найнижча січня?
  •  В  якій місцевості вони зафіксовані?
  • Яке  місто України, що  знаходиться на березі лівої притоки Дніпра роділяє територію з різною кількістю опадів: 550 мм на північ від нього і менше 550 мм на південь від нього. Напрями вітру чітко змінюються за сезонами: влітку західний, а взимку східний.

(Учні з’ясовують за картою, що це місто Полтава)

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія

  1. Прийом  «Незакінчене речення»

-  Я  навчився на уроці…

       -  Мені сподобалося найбільше… ( не сподобалось)

       -   Завдання, які викликали труднощі…

       -  Мені було цікаво дізнатися …

2.  Сенкан зі словом «Клімат»

                    Клімат                                                        Клімат

континентальний, морський                          різноманітний, теплий

дошкуляє, змінюється, обігріває                узагальнює, дивує, засмучує

                                підсоння                                                   настрій

 

             V. Домашнє завдання

               Виконати тести

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 грудня 2022
Переглядів
529
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку