Коли з’являються навесні комахи?

Про матеріал
Мета: розширити знання учнів про зміни в неживій природі, ознайомити з поведінкою комах навесні; розвивати спостережливість; виховувати бережливе ставлення до комах
Перегляд файлу

Урок

Тема. Коли з’являються навесні комахи?

Мета: розширити знання учнів про зміни в неживій природі, ознайомити

з поведінкою комах навесні; розвивати спостережливість; виховувати

бережливе ставлення до комах

Обладнання: мультимедійна презентація

 Хід уроку

Ι. Етап орієнтації

Доброго ранку – сонце привітне!

Доброго ранку – небо блакитне!

Доброго ранку – в небі пташки!

Доброго ранку – зелені дубки!

Доброго ранку – люди привітні!

Я всім бажаю щоб посмішки квітли!

ΙΙ. Етап цілепокладання

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як зміни в неживій природі впливають

на стан комах.

ΙΙΙ. Етап проектування

1. Повторення вивченого матеріалу.

2. Вивчення нового матеріалу.

а) Вступне слово вчителя.

б) Гра «Відгадай комаху».

в) Інформаційна хвилинка.

3. Фізкультхвилинка.

4. Робота в групах.

5.Закріплення вивченого матеріалу.

а) Тестування.

б) Гра «Хто це?»

6. Підсумок уроку.

ΙV. Етап організації виконання плану діяльності

1. Повторення вивченого матеріалу

 Які явища відбуваються навесні у природі?

Визначте, які зміни в природі відбулися за останній тиждень.

• Збільшення тривалості дня.

• Значне потепління.

• Раннє цвітіння трав’янистих рослин.

• Пробудження звірів від зимового сну.

• Приліт птахів.

• Танення снігу.

 Яку ознаку весни ви б ще назвали? (Поява комах.)

2. Вивчення нового матеріалу

а) Вступне слово вчителя (Вчитель розповідає, а на екрані з’являються

зображення комах: кропив’янка, лимонниця, денне павичеве око, бджола,

мураха).

Коли на деревах ще не розпустилися листочки, а подекуди ще лежить

сніг, то можна побачити деяких метеликів. Першими з’являються яскраво коричневі кропив’янки. Кропив’янками їх називають тому, що їх личинки

(гусінь) можуть їсти пекучі листки кропиви. Днів через десять прокидаються

лимонниці та красені-метелики – денне павичеве око. Цікаво, що самець і

самочка у лимонниць забарвлені по-різному. Кропив’янки, лимонниці й

денне павичеве око перезимовують у вигляді дорослих метеликів. Зате,

переважна більшість інших метеликів зимують у вигляді яєць, личинок або

лялечок.

Поміркуйте, які почуття викликає у вас поява навесні перших метеликів.

Уважно подивіться на екран і скажіть, кого із зображених комах, потрібно

оберігати? Чому?

б) Гра «Відгадай комаху».

Проводиться підготовленими учнями. Вони по-черзі зачитують загадки.

Діти відгадують їх, після чого на екрані з’являється зображення комахи.

• Узимку спить,

Улітку бринить,

Понад садом літає,

Солодку росу збирає. (Бджола.)

• Чорний, як ворон,

Рогатий, як бик,

А крила розправить – реве, як ведмідь. (Жук.)

• Летить – пищить, сяде – мовчить.

Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Комар.)

• Ходить над нами догори ногами.

Злетить, помандрує, усього покуштує. (Муха.)

• Уночі літає, вогнем миготить, а диму немає. (Світлячок.)

• Хто крилатий, гарний, гожий,

На красиву квітку схожий? (Метелик.)

в) Інформаційна хвилинка

Розповідь підготовленого учня

У багатьох японських містах можна бачити навесні і влітку на верандах

будинків маленькі бамбукові клітини, звідки чується дивний свист,

монотонне гудіння, часом нескінченно довгі трелі, металеві вібрації, що

наповнюють сутінки витонченою оригінальною музикою. Це не птахи, а

комахи! Найулюбленішою співаючою комахою є сюзюмюші, яка схожа на

жука з подовженим і плоским тілом. Японською її назва означає «комахадзвін», оскільки звук її голосу нагадує маленький срібний дзвіночок.

На екрані з’являється зображення комахи. Після чого вчитель задає

питання учням:

1. Які незвичайні комахи живуть у Японії?

2. Як виглядає сюзюмюші?

3. Що означає її назва?

4. Як ви вважаєте, чи можна побачити цю комаху в нашій країні?

Фізкультхвилинка

4. Робота в групах

1 група

Учні отримують конверт з текстом. Розповідають інформацію всьому

класу. За текстом придумують запитання і задають їх учням.

Тривалість життя бджіл залежить від строків виходу з комірки. Виведені

в березні живуть до 35 днів, у червні – до 30 днів, виведені в період

головного медозбору – 28-30 днів, виведені у вересні-жовтні – 80-100 днів.

У родинах, що не мають розплоду, вони можуть жити до року.

Сьогодні у світі налічується близько 20 тис. видів бджіл. А щоб зібрати

500 г меду, одній бджолі необхідно 10 млн разів злітати від вулика до квітки

й назад.

1. Від чого залежить тривалість життя бджіл?

2. Скільки налічується видів бджіл?

3. Скільки разів потрібно злітати одній бджолі, щоб зібрати 500 г меду?

2 група

Відновіть народні прикмети. Переставивши слова, які переплутав

весняний вітер. Поясніть, як Ви їх розумієте.

Якщо, буде, на, кропивниця, вулики, у квітні, медовий, сідає, місяць.

обліт, бджіл – на, Ранній, красну, весну.

Якщо, над, горобиною, то, це, означає, що, скоро, загули, кінець, весни,

і, починається, літо, бджоли, означає.

3 група

Прочитайте текст.

Потепління, розвиток рослинності сприяють пробудженню комах, що

перебували у заціпенінні. В березні можна побачити кропив’янок, з

«вічками» на крилах – денне павичеве око, лимонниць, які беруть поживу з

перших весняних квітів. З щілин вилазять комарі.

Прокинувшись від зимової сплячки, кожна комаха шукає собі їжу.

Бджоли, джмелі, оси перелітають з квітки на квітку, щоб зібрати нектар і

пилок.

У квітні прокидаються й мурашки, які є санітарами лісу. За літні місяці

середній мурашник знищує понад 5 млн. комах (в основному це личинки й

гусениці багатьох шкідників лісу).

Знайдіть в тексті, які зміни відбуваються в житті комах навесні та чим

вони обумовлені. Обговоріть здобуту інформацію.

Закінчіть усно речення:

У житті комах навесні відбуваються такі зміни: ________________ .

Ці зміни в житті тварин навесні пов’язані з _________________.

5. Закріплення вивченого матеріалу

а) Тестування. Оберіть чотири правильних твердження.

• Потепління, розвиток рослинності сприяють пробудженню комах, що

перебували у заціпенінні.

• З початком весни пробуджуються ті звірі, які впадають у зимову

сплячку, бо запасів жиру в них майже не лишається.

• Із настанням весни, з появою рослин і комах у сади і ліси переселилися

птахи, які зимували поруч з нами.

• Навесні птахи готуються до перельоту в теплі краї.

• У риб починається нерест.

б) Гра «Хто це?»

Встановіть відповідність між фактами у розповіді про комаху та її

зображенням (на екрані).

Ця маленька комаха постійно трудиться. Недарма її називають

трудівницею. Весь день вона збирає пилок та нектар з квітів багатьох рослин,

запилюючи їх. Не буде цих комах – не буде доброго урожаю. (Бджола.)

Якщо б не ці комахи та їх личинки (комаха за день з’їдає близько 100

попелиць, які особливо шкодять рослинам, а личинка – до 250), то багато

рослин, позбавлені соків, загинули б. (Сонечко.)

Їх називають санітарами лісу. За літні місяці середній мурашник знищує

понад 5 млн. комах (в основному це личинки й гусениці багатьох шкідників

лісу). (Мураха.)

Це не лише найчарівніші створіння на планеті, а й найзагадковіші. Бо

тільки дивом можна пояснити фантастичне перетворення потворної гусені на

яскравого неповторного красеня. А, головне, вони – найкращі, звісно, після

бджіл, запилювачі рослин. (Метелик.)

6. Підсумок уроку

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Що найбільше вас вразило?

 

docx
Додано
28 вересня 2021
Переглядів
2341
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку