Українська мова 11 клас
Тема: Кома в складному реченні.
Мета: поглибити знання учнів про складні речення з різними видами зв’язку; ознайомити з особливостями пунктуації в складних синтаксичних конструкціях; удосконалити пунктуаційні вміння й навички вживати відповідні розділові знаки між частинами складних речень із різними видами зв’язку; виховувати почуття поваги до українського художнього слова, його краси й сили.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, робочі зошити, алгоритм синтаксичного розбору складного речення.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ефект «Вірусу»
Речення на дошці без розділових знаків, яке змінює зміст залежно від коми (адаптація класики):
«Звільнити не можна залишити на посаді».
Запитання до класу: Куди поставимо кому, щоб врятувати кар'єру людини? А як це правило працює, коли речення стає складним?
ІІІ. Актуалізація опорних знань і навичок учнів.
Доповнити визначення:
IV. Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми поглибимо знання про складне речення з різними видами зв’язку, зокрема удосконалюватимемо вміння правильно інтонувати такі складні речення та розставляти розділові знаки. Дані знання і вміння формуватимуть пунктуаційну грамотність, виконати завдання з підготовки до НМТ з цієї теми .
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи.
1. Робота з підручником. Опрацювання правила с. 130 «Кома і крапка з комою в складному реченні»
Кому ставлять між частинами складного речення:
У житі синіли волошки та сокирки, білів зіркатий ромен, червоніла квітка польового маку (М. Коцюбинський).
Кома в складносурядному реченні
У складносурядному реченні кому ставлять між частинами, що виражають:
• одночасність подій: І сад цвіте, і горличка туркоче, і тихий промінь на покосі спить
(Г. Чубач);
• послідовність подій: Вересень далеко відлетів легкими вітрами, і починає мжичити.
• причиново-наслідкові зв’язки: Пройшов дощ, і дерева заясніли під сонцем (У. Самчук);
• протиставлення: Згода дім будує, а незгода руйнує (Нар. тв.).
Між частинами, що виражають причиново-наслідкові зв’язки, можна ставити як кому,
так і тире — вибір знака в таких реченнях обумовлюється бажанням автора.
Не треба ставити кому перед сполучниками і, й, та (=і), або, чи, якщо частини складносурядного речення мають спільний другорядний член (найчастіше обставини), вставне слово або частки лише, тільки, ще, навіть: Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій (В. Сосюра). Тільки невсипуще море бухає десь здалеку та зорі тремтять у нічній прохолоді (М. Коцюбинський).
Також не треба ставити кому, якщо сполучники і, й, та (=і), або, чи поєднують два однотипні односкладні речення, а також два питальні, окличні або спонукальні речення: Квітчастий луг і дощик золотистий (П. Тичина). Коли в тебе відпустка і де ти будеш від- почивати? (З розмови).
Кома в безсполучниковому складному реченні
У безсполучниковому складному реченні кому ставлять між частинами, що виражають:
• одночасність подій: Сади стоять, обдмухані вітрами, листки летять, киваючи гіллю
(Л. Костенко);
• послідовність подій: Минула осінь, одвіяла, одхурделила зима, настала бентежна пора рясту... (М. Стельмах).
Кома в складнопідрядному реченні
1. У складнопідрядному реченні кому треба ставити для відокремлення підрядних частин, уведених за допомогою сполучників або сполучних слів, від головних і від інших підрядних: Так тихо сходить місяця підкова, що аж завмерли гори та ліси... (С. Пушик).
Не треба ставити кому між частинами, поєднаними сполучниками і, й, та (=і), або, чи, якщо вони мають спільну головну або іншу підрядну частину: Приємно, коли позіхає дід і коли дзвонять до вечерні літом (О. Довженко).
2. При складених сполучниках тому що, через те що, для того щоб, незважаючи на те що, після того як, унаслідок того що, замість того щоб кому треба ставити тільки один раз: або перед усім складеним сполученням слів, або перед сполучником що, щоб, як — залежно від змісту й інтонації: Я прийшов, для того щоб тобі допомогти або Я прийшов для того, щоб тобі допомогти.
3. Коли перед підрядним реченням стоять частки не, і, то підрядна частина не відділяється комою від головної: Мене цікавить не як це сталося, а які можливі наслідки цього факту. Треба бути уважним і коли обставини цьому не сприяють.
4. При збігові сполучників перед другим з них кому не треба ставити тоді, коли в наступному реченні наявні співвідносні слова то, так: Мені здається, що якби людина була завжди щасливою, то не цікаво було б жити. Порівняйте: Мені здається, що, якби людина була завжди щасливою, не цікаво було б жити. Якщо при збігові перший сполучник протиставний (а, але), то кому не ставлять: Він прокинувся ввечері, довго пив чай, а коли зовсім стемніло, став збиратися у свою вилазку (Л. Первомайський).
5. Не треба ставити кому між сурядним і підрядним сполучником на початку речення:
І як нам жити з правдою такою, що спокою нам не дає? (О. Мелешко).
Практичний блок «Обережно, пастки!»
1. Завдання «Пунктуаційний конструктор» (робота з ССР)
Запишіть речення. Поясніть, чому в першому випадку кома є, а в другому — немає.
2. Робота зі збігом сполучників (найскладніше в НМТ)
Покажіть правило «Кома з’їдає ТО»:
Я знав, що (,) коли прийде весна, сад зацвіте.
Я знав, що коли прийде весна, то сад зацвіте. (Якщо є ТО, кома між «що» і «коли» не ставиться).
3. «Пунктуаційний аукціон» (метод «Мозковий штурм»). Перепишіть речення, розставте розділові знаки, поясніть їх.
1. Ми віримо що людина завжди буде сприйнятлива до прекрасного і ніколи не вгамується в ній жага творчості (О. Гончар). 2. Жити треба так ніби тебе завжди бачать люди і твоє серце прозоре (О. Духнович). 3. Правду кажучи я вже не розберу де кінчається наука і починається бізнес (П. Загребельний). 4. Я люблю коли є в домі діти і коли вночі вони сміються (М. Рильський). 5. Коли батько говорив про дочку обличчя в нього ставало добрим і сірі очі променіли (М. Коцюбинський).
4. Інтерактивний міні-тест (Формат НМТ)
(Можна вивести на екран або роздрукувати)
Завдання: Кому перед сполучником «і» ТРЕБА ставити в реченні (розділові знаки пропущено):
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Алгоритм синтаксичного розбору складного речення
Речення сполучникове, складнопідрядне; розповідне, неокличне. Складається з двох частин. Перша — головна, друга — підрядна означальна, відповідає на питання які?, відноситься до іменника очі в головній частині; підрядна частина приєднана до головної сполучним словом що.
Підрядна частина від головної відділяється комою за загальним правилом.
3. Я — редактор! Прочитайте. Визначте речення, у яких допущено пунктуаційні помилки. Виправивши ці помилки, перепишіть речення.
1. Рясніє дощ, і падає лункіше м’яких краплин розмірене биття (М. Бажан). 2. Швидко грудень повіє крилатий, і простелиться сніг наче дим (В. Сосюра). 3. На озеречку поверх льоду повиходила зеленкувато-блакитна вода, і місяць сипонув на неї пригорщі свіжого срібла (М. Стельмах). 4. Грім все гуркоче, і руда хмара лівим крилом обійма небо (М. Коцюбинський).
VІІ. Рефлексія
Метод «Три моменти»:
VІІІ. Домашнє задання
1. Опрацювати т/м підручника (конспект).
2. Виписати з улюбленої книги або стрічки новин 3 складних речення: одне з комою перед і, одне — де кома перед і не ставиться, та одне СПР із кількома підрядними.