Урок № 14
Тема уроку : Дієслово та його форми.
Мета: (формування компетентностей): предметні: повторення, закріплення та поглиблення знань, умінь і навичок щодо дієслова і його форм; ключові: уміння перебудувати, узагальнювати знання та навички; інформаційні: навички сприймання інформації на новому рівні; комунікативні: уміле використання різних дієслівних форм у текстотворенні; загальнокультурні: виховання бережливе ставлення до культурних надбань українців.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
знаннєва складова: учень пояснює правопис окремих словоформ; обирає нормативні варіанти вживання слів та обґрунтовує зроблений вибір;
діяльнісна складова: організовує свою діяльність (мотивує, ставить цілі, планує, прогнозує, контролює, здійснює рефлексію, коригує); організовує й планує навчальне співробітництво з учителем та однокласниками; працює в парі й набуває досвіду такої роботи; дотримується лексичної норми в усних і писемних висловленнях; уживає слова відповідно до їхніх лексичних значень;
ціннісна складова: виявляє в текстах та обґрунтовує особистісні й загальнолюдські цінності; висловлює власне розуміння цінностей, висловлює критичне ставлення до опрацьованого дидактичного матеріалу, відчуває відповідальність за власний рівень мовленнєвої культури, зокрема за додержання морфологічних норм в усному й писемному мовленні; виявляє прагнення поліпшувати власне мовлення, добирати адекватні змістові висловлення слова та фразеологізми, правильно використовуючи частини мови; усвідомлює необхідність грамотного письма як важливої характеристики особистості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання : Підручник «Українська мова » (рів. стандарту) 11 клас , Олександр Авраменко, 2019; роздавальний матеріал; мультимедійні засоби.
Міжпредметні зв’язки : українська література.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент 5 хв.
Перевірка домашнього завдання.
II. Мотивація пізнавальної діяльності. 3 хв.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Робота з крилатим виразом
- Прочитайте вислів про мову Олександра Олеся, зчитавши QR-код.
Бринить - співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить.
Яка основна думка виражена в цих словах? Яка частина мови допомогла передати це яскраво? (Дієслово)Саме ця частина мови є нашою сьогоднішньою темою. Отже ,запишіть тему уроку та епіграф до нього.
III. Актуалізація опорних знань учнів 2 хв.
Що ж таке дієслово?
Дієслово- це самостійна частина мови…
ІV. Сприймання й засвоєння учнями нового матеріалу 5 хв.
Колективне опрацювання теоретичного матеріалу за допомогою узагальнювальної таблиці «Форми дієслова». Підручник с.45-46
V. Закріплення вивченого матеріалу 25 хв.
1.Виконання вправи
Підручник № 3 с.46
2.Вправа «Третє зайве»
В кожному рядку знайдіть ОДНЕ дієслово, яке належить до іншої форми, ніж решта. Випишіть ці «зайві» слова і їх форми.
1.Пишучи, писати, писавши
2.Розквітлий, вимита, вишито
3.Малювати, вийшов, збирають
4.Пожовтілий, промоклий, позеленівши.
3.Крок до НМТ
Позначте рядок, у якому всі слова належать до дієслів. Визначте їхню дієслівну форму.
А крикніть, кричати, крикливий, покрикувати;
Б переходячи, переходив би, перехідний, переходьте;
В перемігши, перемагати, переможний, переможемо;
Г учити, навчивши, учений, учіться;
Д запечений, запік би, запікаючи, запікся.
4.Вправа «Асоціативний кущ»
1.Доберіть і запишіть дієслова, які асоціюються зі словосполученням « здобувати освіту»
2.Від двох (на вибір) утворіть усі можливі форми, запишіть їх.
5. « Образ України»
Перегляньте відео, уважно слухаючи текст.
Випишіть якомога більше вжитих дієслів.
https://youtu.be/M3gTdQ7H1W0 ( до 1хв.20с.)
6.Пунктуаційний практикум
Запишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Укажіть чим ускладнене кожне речення.
Здібності закладені природою обов’язково мають перерости в уміння (Й.В.Гете)
Тільки щось роблячи можна чогось навчитися (Франц.прислів’я)
Здобувши освіту побачиш більше світу (Укр.прислів’я)
Від поданих слів утворити всі дієслівні форми. Записати їх. Визначити форму дієслова.
Зразок. Писати (інфінітив) — пишучи (дієприслівник), написаний (дієприкметник), написано (безособова форма), написала б (способова форма).
Надумати, нагріти, замовити, прочитати, віддати, створити.
VI. Систематизація й узагальнення знань 3 хв.
Я дізналася …
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозуміла…
Тепер я зможу…
VII. Підсумок уроку 1 хв.
Виставлення оцінок
VIII. Домашнє завдання 1 хв.
1. Написати невеликий твір (на вільну тему), використавши різні дієслівні форми.
2. Із додаткової літератури виписати речення з різними формами дієслова. Визначити їх вид.
Резервні завдання
Крок до НМТ
Увідповідніть фразеологізми , що є синонімічними
1 давати одкоша а носити камінь за пазухою
2 за холодну воду б давати відсіч
3 зітерти на порох в й пальцем не поворохнути
4 мати зуб г. не залишити каменя на камені
Вправа на визначення
Підручник впр. 2, с. 46
Знайдіть дієслова й визначте форму кожного з них.
Читати, читання, прочитавши, читаний, читаю, прочитано; збайдужілий, байдуже, байдужіти, байдужий, байдужітимеш; морозить, морозно, заморозити, мороз, заморожено, заморозивши, морожений; дрібний, подрібнено, дрібно, дріботіти, подріботівши, дріботіння; світати, освітлення, світити, освітлено, засвітивши, світиш, світло