Тема. Конфлікт. Як залагодити конфлікт. Моделювання мирного розв’язання конфліктів з однолітками.
Загально-пізнавальна мета:
Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися: удосконалювати дотримання правил спілкування, володіння навичками самоконтролю; навчати учнів організовувати свою навчальну діяльність, зосереджено слухати, відразу переключатись на нову роботу, приступати до самостійних завдань;
загальнокультурна: вчити учнів зв’язно висловлювати свою думку, відстоювати її;
громадська (соціальна): розвивати в школярів навички зіставлення, аналізу й відстоювання своєї думки,вміння працювати в парі, в групах навчати конструктивного розв’язання конфліктів, доходити до спільного вирішення проблем;
здоров’язбережувальна: навчати учнів дбайливого ставлення до свого здоров’я;
інформаційно-комунікативна: розвивати вміння учнів добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел.
Формування предметних компетентностей:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям «конфлікт», навчати знаходити шляхи розв’язування конфліктних ситуацій, удосконалювати навички ввічливого спілкування;
розвивальна: розвивати пам'ять, мислення, увагу та вміння аналізувати типові життєві ситуації;
виховна: виховувати культуру спілкування, бажання творити добро.
Тип уроку: урок – тренінг з інтеграцією.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, літературне читання, музичне мистецтво.
Хід уроку
І. Вступна частина
1.Організаційний момент
Привітання вчителя
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас всіх на урок,
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруємо в світ чудовий,
Щоб міцні знання здобуть.
Тож кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
2. Гра « Створюємо настрій».
Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:
ІІ. Основна частина
• У чому полягав конфлікт між друзями? (Один хотів спати, а другий — грати на музичному інструменті)
• Як вони розв’язали його? (Зіграли колискову, під яку можна заснути)
Цим тваринкам вдалося знайти спільне рішення, щоб мирно розв'язати конфлікт.
2. Розгадування ребусу
![]()




![]()
![]()
КОНФЛІКТ
3. Метод «Мозковий штурм»
Конфлікт – це…
1. На ватмані (дошці) запишіть слово «конфлікт» і запропонуйте учням перерахувати асоціації, які у них виникають при думці про конфлікт. Варто записувати усі асоціації дітей.
2. Після того, як список складений, обговорюємо разом з учнями запропоновані асоціації з точки зору емоційного навантаження (позитивна, негативна, нейтральна),ставлячи навколо записаних слів знаки «+» «-», «+-». (Не проводимо обговорення в процесі запису, а лише фіксуємо асоціації на дошці.). Скоріше за все, більшість асоціацій будуть негативними, але підведіть до думки про наявність позитивних асоціацій також, наприклад, «мир», «примирення», «зміни».
4. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, як потрібно уникати конфліктних ситуацій, а якщо вже потрапили, то способи розв’язання їх.
5. Інформаційне повідомлення вчителя.
Всі ми - різні. Скільки людей - стільки й характерів. У кожного з нас є свої інтереси, уподобання, плюси і мінуси у характері. Тому в житті всім нам дуже важливо вміти спілкуватися з іншими, щоб уникати конфлікту.
Кожного дня ти спілкуєшся з людьми, які тебе оточують, – рідними, друзями, однокласниками, знайомими і незнайомими. Усі вони різні, з несхожими характерами: одні – спокійні, інші – «спалахують», наче сірники. Буває так, що люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді говорять, що виник конфлікт.
«У багатьох мовах світу слово "конфлікт" розуміється і звучить однаково і однаково звучить — від латинського conflictus — зіткнення. Конфлікт може як зруйнувати стосунки, так і стати початком розвитку близьких і гармонійних взаємовідносин, покращення життя та нагодою реально щось змінити».
6. Вправа «Як на долоні».
- Я пропоную закрити очі, витягнути вперед руки долонями вверх і уявити у себе на долонях КОНФЛІКТ.
Уявивши конфлікт, потримати його в руках, кожен може зробити з ним те, що захоче.
– Яким вам уявився конфлікт?
– Якого він був кольору?
– Які відчуття були у вас в той момент?
– Що вдалось зробити з конфліктом?
– Як ви себе почуваєте тепер?
Конфлікт може трапитися з ким завгодно, навіть серед членів однієї родини або кращих друзів. Більшість конфліктів починаються з невеликої проблеми, але вони можуть продовжуватися й зростати, як снігова куля перетворюючись на великі проблеми. Тому потрібно вміти вирішувати їх вчасно та розпізнавати.
7.Вправа «Мої дії в певній ситуації»
Практична робота
— Обговоріть ситуації.
● Ти дізнався, що твоєму другові придумали образливе прізвисько. Як ти вчиниш?
● Ти зайшов до класу, а за твоєю партою сидить інший учень.
●Тобі пропонують зꞌясувати стосунки бійкою. Як ти вчиниш?
● Ти бачиш, як дівчинку з твого класу кривдять учні старших класів. Як ти вчиниш?
● Незнайома людина просить у тебе мобільний телефон, щоб зателефонувати. Як ти вчиниш?
●Ти позичив однокласнику свою річ, а він повернув її зламаною.
Висновок: Щоб запобігти уникненню конфлікту, треба:
8.Прочитай прислів’я, яке відображає вирішення конфлікту.
«Спуск з гори»
- Уявіть, що ви на високій горі, спуститися з неї ви зможете, тільки склавши повні прислів’я чи приказки, створивши сходи.
1. Ліпше переконати словами, (ніж кулаками).
![]()
2. Сварка до добра (не доводить).
3. Де злагода, (там перемога).
4. Згода будує, а (незгода руйнує).
5. Лайкою та криком, (нічого не доб’єшся).
6. Як гукнеться, (так і відгукнеться).
Захищатися треба словами, а не кулаками.
Не варто з другом сваритися, бодоведеться миритися.
9. Гра «Хлопай – топай».
- Є ризик зруйнувати взаємовідносини; (Так)
- Конфлікт стимулює пошук нових друзів; (Ні)
- Конфлікт загартовує характер. (Ні)
- Конфлікт – це стрес і сльози. (Так)
- Конфлікт може вирішити будь-яку проблему; (Ні)
- Конфлікт – це завжди велике емоційнене задоволення; (Так)
- Тільки через конфлікт ти дізнаєшся, чи добре знаєш людину і чи можна їй довіряти; (Ні)
- Конфлікт вчить краще розуміти однокласників; (Ні)
- Є можливість отримати те, чого хочеш. (Ні)
- Є ризик отримати удар у відповідь. (Так)
- Вчить розуміти і поважати тебе. (Ні)
- Конфлікт – це зіпсований настрій. (Так)
- Конфлікт – це можливість проявити свою силу. (Ні)
- Після конфлікту настрій погіршується. (Так)
10.Робота в парах
Вибрати казки, де були конфліктні ситуації, довести
Ми всі знаємо мультфільм про Кота Леопольда .Двоє Мишей намагалися провокувати кота, ображали Леопольда , улаштовувалийомупастки, але за принципом «Бумеранга» часто в пастки потраплялисамі.
- То, як ми будемо жити у нашому класі? (Дружньо!)
11.Робота з деформованим реченням
сваритися, Не, з, бо, другом, миритися. доведеться
Не варто з другом сваритися, бодоведеться миритися.
12. Гра «Хвилинка роздумів». Робота трійками
- Щоб уникнути сварки, суперечки, яким потрібно бути?
(Толерантним, ввічливим, чемним, доброзичливим, справедливим)
- Обрати і підкреслити можливі способи розв’язання суперечки - конфлікту.
(Завдання на картках)
13. Перегляд мультфільмів «Конфлікти иа їх вирішення»
«Холод»
• З якою проблемою зіткнулися друзі у цьому мультфільмі? (Їм обом було дуже холодно, а ковдра була лише одна і невеликого розміру)
• Що допомогло їм дійти згоди? (Ковдра розірвалася, а щоб ще швидше зігрітися вони обійнялися) Підсумуйте: «Якщо конфлікту не вдається уникнути, потрібно вміти його швидко та мирно розв’язати, тобто знайти варіант, який влаштує обох».
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Підсумкова вправа «Відкритий мікрофон»
Запропонуйт еучням по черзі сказати, що їм запам’яталося, сподобалося чи несподобалося на сьогоднішньому занятті.
—Станьте в коло. Зробіть його таким тісним, щоб коли кожен із вас протягне руку до середини, утворилася зірка. Вона дуже тепла, тому що готова дарувати своє світло, зігрівати сяйвом доброти всіх навкруги. Кожен із вас має своє особливе світло, але також приймає світло інших. Усі разом ви склали одну велику зірку, світло якої набагато яскравіше, ніж кожного окремо.
Скажемо всі разом : « Ми будемо жити без конфліктів!»