«Ми – нащадки козацького роду»
Виховний українознавчий захід для учнів 9-11 класів
до Дня українського козацтва
Мета: забезпечити формування в учнів цінностей українського козацтва як особистісних та національної свідомості учня-патріота; формування у дітей знань про традиції і звичаї українського народу на особистісному рівні; сприяти усвідомленню учнями потреби у здоровому способі життя; виховувати в учнів почуття колективізму та взаємодопомоги.
Місце проведення: спортивна зала.
Хід заходу
1-й ведучий. Добрий день, шановні гості! Добрий день, козацькі правнуки та правнучки! Сьогодні вітаємо вас з Днем козацтва України! Бажаємо щасливих років юності, радісних років навчання, досягти своєї мрії.
2-й ведучий. А щоб справжніми козаками стати, треба багато знати, бути сильними, спритними, умілими, кмітливими, розумними!
1-й ведучий. Легендарна Запорозька Січ—символ мужності і незламності українського народу. Наші пращури були запорозькими козаками. Від роду до роду передається їх заповіт жити чесно, не зазіхати на чуже, трудитися, любити свою землю, рідну мову, з повагою і розумінням ставитися до інших народів. У віках народ прославляв славних лицарів, захисників свого краю.
2-й ведучий.
За Дніпровськими порогами,
За південними дорогами,
За степами за широкими
Наші прадіди жили.
Мали Січ козацьку сильную,
Цінували волю вільную,
Україну свою рідную,
Як зеницю берегли.
1-й ведучий. З історії нам відомо, що наші предки-козаки вміли не тільки мужньо захищати свою землю, а вміли й повеселитися. Ми зібрались сьогодні на козацькі забави.
2-й ведучий. Дозвольте представити наші команди козаків (представлення команд з назвою, емблемою).
1-й ведучий. А ось і наша козацька старшина зібралася в коло: поважні, авторитетні козаки, які не раз бували в боях і змаганнях, виходили з них переможцями. Увага! Наше серйозне журі! (Представлення членів журі.)
2-й ведучий. А розпочнемо змагання з козацької естафети на знання історії козацтва, звичаїв козаків, особливості їхнього життя.
1-й ведучий (проводить козацьку естафету).
( Оголошуються результати естафети.)
2-й ведучий. Наступний конкурс «Бій півнів». З кожної команди в коло запрошується по одному учаснику, відповідно до ваги. Стоячи, стрибаючи на одній нозі, руки за спиною, виштовхнути з кола суперника. Рахується переможцем той учасник, який став на дві ноги або розірвав руки. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
1-й ведучий. А для сміху і добра
Вигляда весела гра.
Показати хочем нині,
Як колись на Україні
Веселились козаки!
Наступний конкурс «Перетягування мотузки» для всієї команди. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
2-й ведучий. Наступний конкурс «Попади в ціль». Перед кожною командою на середній лінії залу покладено спортивні матраци, на яких лежить гімнастичне кільце. Потрібно кинути набивний м’яч у кільце. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
1-й ведучий. Наступний конкурс «Силачі». Один учасник із команди піднімає гирю ( 8 або 16 кілограмів) на кількість разів. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
2-й ведучий. Наступний конкурс «Боротьба на руках». Проводиться боротьба на руках, сидячи на стільцях за столом для усіх учасників команди. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
1-й ведучий. Наступний конкурс «Стрибки через багаття». Перед кожною командою лежить скручений та зв’язаний гімнастичний матрац, на якому знаходяться спущені м’ячі. Потрібно стрибнути так, щоб не збити м’яча. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
2-й ведучий. Наступний конкурс «Переправа». Кожна команда шикується в колону по одному за зростом. Перший учасник бере собі на спину слідуючого учасника і переносить його на протилежний бік залу. Той учасник, якого перенесли на спині, повертається назад і переносить слідуючого учасника своєї команди і т.д. Перемагає та команда, яка швидше зробить переправу. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
1-й ведучий. А хто з вас вгадає найсмачнішу страву козаків? Правильно вгадали! Вареники! Наступний конкурс так і називається «Нагодуй, козаче, свого брата козака». З кожної команди два учасники сідають один проти одного на стільцях, одному зав’язують очі і він годує варениками зі сметаною свого брата-козака. Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
2-й ведучий. Пісня… Хто не був зачарований нею, хто не забув маминих пісень у дитинстві?! А як козаки вміли гарно співати! Тому останній конкурс «Пісенний».
Хай пісня лірична, прекрасна, весела
Летить, звеселяє міста і оселі.
Нехай же дзвенять пісні-хороводи,
Хай щастя буде у серці народу.
Починаємо!
( Оголошуються результати конкурсу.)
1-й ведучий. Наше козацьке коло завершує змагання. Всі наші учасники можуть з честю носити горде ім’я «козак».
А тепер надаємо слово шановному журі для оголошення результатів змагань.
(Оголошуються переможці, нагороджуються намальованими козацькими грамотами, які скручені та зв’язані стрічками.)
2-й ведучий. Хотілося б побажати нашим козакам та гостям заходу добра, щастя у житті, сили, наснаги, мирного неба на головою, вільної та незалежної рідної України.