Конпект уроку та Презентація "Новорічний калейдоскоп (продовження)"

Про матеріал
Пропоную конспект уроку з музичного мистецтва № 14 у 3 класі "Новорічний калейдоскоп"(продовження) та презентацію до нього, створену у PowerPoint . Динамічна презентація містить світлини, фото, відео , творчі завдання для учнів.
Перегляд файлу

Урок з мистецтва

за підручником Л.Масол, О.Гайдамаки, О.Колотило  (3 клас)

підготувала вчитель музичного мистецтва Інна Коломієць

Ватутінський ліцей № 1

Тема уроку: «Новорічний калейдоскоп» (продовження)

Мета:  вчити уважно слухати твори мистецтва, виявляти власні враження, шукати зміст, розуміти, яким чином він розкривається, описувати свій емоційний стан, викликаний почутим і побаченим; розвивати творчі здібності здобувачів освіти, допомогти їм у музиці відчути велич славетних українців; формувати культуру емоційного сприймання.

Формування компетентностей:

ключових: уміння вчитися (уміння зосереджено слухати вчителя); загальнокультурну (формувати естетичне ставлення до навколишньої дійсності); здоров'я-збережувальну (формувати правильну поставу; підтримувати сприятливий емоційний настрій; усвідомлювати необхідність безпечної поведінки для збереження здоров'я); соціальну (співпрацювати з однокласниками й учителем); інформаційно-комунікативну (оперувати інформацією отриманою на уроці);

предметних: розширити уявлення про емоційний зміст музики; активізувати образне мислення, вміння слухати; опанувати поняття  «колядки», «щедрівки»; розвивати уяву, уміння імпровізувати;  удосконалювати вокальні навички, уяву; прищеплювати інтерес до народної музики та співу.

Елементи інтеграції з народознавства, мистецтва (образотворчого),  української мови.

Музичний матеріал. Слухання: українска народна колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю» у виконанні «Піккардійської терції», Тіни Кароль, дітей. «Щедрик» у виконанні Київського дитячого хору. Розучування: українська народна пісня-гра «Го-го-го коза».  Виконання: Н.Май « Новорічна пісня». Руханка «Santa».

Обладнання: музичний інструмент (ф-но), ноутбук, телевізор, народні музичні інструменти (дзвіночки та металофон), інтерактивний мультимедійний навчальний блок LearningApps.org.

Тип уроку: комбінований.

 

 

 

Хід уроку:

1. Організаційний момент. (слайд 1-2)

а) Музичне вітання .(слайд 3)

б) Діти, погляньте, у кожного з вас на столі лежать жовті кружечки. Візьміть його  і передайте свій настрій смайлику.

Діти малюють.

Намалювали? А зараз візьміть у  руку смайлик і покажіть мені свій настрій. Сподіваюсь, що після нашого уроку настрій у вас буде іще кращим.

2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності.

- Діти, давайте пригадаємо, кого здавна чекали українські дітлахи напередодні новорічних свят? Він завжди поспішав до чемних діток із подарунками, а до пустунів і неслухів з різочкою?

Так, це святий Миколай.

- Як називали святковий символ українців на Новий рік?

Так, правильно, святковим символом українців на Новий рік був дідух – сніп, символ урожаю та багатства. Дідуха називають колядником,  колядою. Святковий сніп перебував у хаті протягом тижня (подекуди навіть до Водохреща). Його присутність привносила в родину святковий настрій, затишок і святковість. У народі казали «Дідух до хати – біда із хати».

  1.               Повідомлення теми, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми відчуємо, що  зимові свята вже скоро. Слухатимемо колядки та щедрівки , виконуватимемо цікаві завдання. Отож до роботи!

  1.               Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу з музики.

 Робота з ребусом. (Різдво. Коляда.) (слайди 4-8)

(слайд 9) Спочатку Новий рік для наших предків був цілком весняним святом. Оскільки у всіх стародавніх народів святкування Нового року зазвичай співпадало з початком відродження природи і в основному було приурочене до березня - початку землеробських робіт, то й давні слов’яни початок нового року асоціювали з приходом весни. Зима втекла – отже, настав новий рік. Точно сказати, як святкували Новий рік в язичницькі часи на теренах Київської Русі, не можуть жодні історичні джерела, але найімовірніше його пов’язували з появою нового місяця та святкували в переддень весняного рівнодення, називаючи „Новим Літом”, або Новоліттям. (слайд 10)  Воно супроводжувалося величальними обрядами,  поздоровленнями та іграми з масками («Маланка», «Коза»). (слайд 11) Саме тому в багатьох щедрівках згадується про приліт пташок.

Давайте пригадаємо пісню «Щедрик». (слайд-відео 12)

https://www.youtube.com/watch?v=u0BzbYzZnEo&ab_channel=FilmPlusProduction

Діти слухають пісню у виконанні Київського дитячого хору «Щедрик».

(слайд 13) Згодом святкування Нового року перенесли на звичний для нас час. Багато наших предків вірили, що в новорічну ніч Бог чує всі прохання. 31 грудня накривали пишний сімейний стіл, тому вечір цього дня називався щедрим, а пісні, які виконувалися – щедрівками.

На Різдво українці колядують, а на Новий рік – щедрують, бажаючи здоров’я і добробуту. Першими оповісниками народження Христа в різдвяних обрядах у давнину були діти та підлітки, які обходили ватагою багаті й бідні оселі, співаючи колядки. Колядників чекали і віддячували їм яблуками, горіхами, бубликами. Вважалося, чим більше дітей завітає до хати, тим щедрішим для її господарів буде новий рік. 

«До́брий ве́чір тобі́, па́не господа́рю» — одна з найвідоміших українських колядок. Разом з різдвяною піснею «Нова радість стала» є яскравим зразком тісного поєднання релігійної і народної колядкової традиції.

Колядку виконують популярні українські співаки і гурти. Послухайте пісню у виконанні

  • гурту «Піккардійська Терція»;(слайд 14)

https://www.youtube.com/watch?v=SwrNRsce1XQ&ab_channel=%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%BE

  • Народної артистки України Тіни Кароль; (слайд 15)

https://www.youtube.com/watch?v=AlgRbJl06pY&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB1%2B1

 

 

Аналіз прослуханого твору (слайд 17)

  • Яке виконання сподобалось вам найбільше? Чому?
  • Так який же  настрій цієї пісні?
  • До кого на початку пісні звертаються щедрувальники?
  • Про які три свята згадується в колядці ?

 (слайд 18) 13 січня, напередодні Старого Нового року, в Україні відзначають не тільки Щедрий вечір, а ще свято Маланки. І хоча традиція водити Маланку від хати до хати має язичницьке коріння – вона прижилася і в християнському світі. Ось як змальовується Маланка у народній пісні, яку виконає вже вам відомий гурт «Піккардійська Терція».(слайд 19)

https://www.youtube.com/watch?v=Myg1iF3LnF8&ab_channel=%D0%9F%D1%96%D0%BA%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%96%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%A2%D0%B5%D1%80%D1%86%D1%96%D1%8F

Діти слухають українську народну пісню «Маланка».

(слайд 20-21) На одному з колядників вивернутий кожух, а на голові – маска з рогами. Чим не справжня коза? Подивіться на ілюстрації картин, та знайдіть «Козу» в кожусі та з маскою.

Діти переглядають ілюстрації та дають відповіді.

  1.               Вокально-хорова робота.

Розспівка. (слайд 22) https://www.youtube.com/watch?v=IHBVPMAG89o&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0%D0%A7%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA

Розучування та виконання пісні.

Сьогодні і ми долучимося до святкового дійства та вивчимо українську народну пісню-гру «Го-го-го коза». Увага на екран. (слайд 23)

Діти переглядають пісню зі словами та нотами.

  • Діти, давайте спробуємо заспівати мелодію пісні-гри, називаючи ноти.
  • А тепер зі словами. (слайд 24)
  • Виконання пісні. (слайд-відео 25)

https://www.youtube.com/watch?v=re9mR27lNPk&ab_channel=%D0%90%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0

  1.               Гра на музичних інструментах. (слайд 26)

Мелодію пісні ми вже вивчили, а тепер давайте спробуємо відтворити її за допомогою музичних інструментів.

Гра на дзвіночках та металофоні.

  1.               Інсценізація пісні-гри. (слайд 27)

Діти обирають того, хто буде козою. Одягають на неї кожуха та маску. Дитина, що грає роль кози уважно слухає текс пісні і виконує дії, про які йдеться в пісні.

  1.               Повторення вивченої пісні. (слайд 28)

Н Май. «Новорічна пісня» https://www.youtube.com/watch?v=jQiprYE-0mM&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0%D0%A7%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA

  1.               Перевірка засвоєного матеріалу.

Інтерактивна гра. (слайд 29)

https://learningapps.org/view18738247

  1.               Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. (слайд 30)

Діти, на початку уроку ви відобразили свій настрій на смайлику. Давайте подивимось, чи змінився він. Для цього переверніть свої жовтенькі кружечки та іще раз намалюйте свій настрій, а потім підійміть вгору смайлики, щоб і ми всі побачили результат.

 

Закінчити урок хочу словами народної щедрівки:

Радуйся, земле, у пишній обнові.

Бувайте щасливі! Бувайте здорові!

 

Використані джерела:

https://www.youtube.com/watch?v=u0BzbYzZnEo&ab_channel=FilmPlusProduction

https://www.youtube.com/watch?v=SwrNRsce1XQ&ab_channel=%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%BE

https://www.youtube.com/watch?v=mwwgdbMQ738&t=220s&ab_channel=%D0%94%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BETV

https://www.youtube.com/watch?v=Myg1iF3LnF8&ab_channel=%D0%9F%D1%96%D0%BA%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%96%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%A2%D0%B5%D1%80%D1%86%D1%96%D1%8F

https://www.youtube.com/watch?v=IHBVPMAG89o&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0%D0%A7%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA

https://www.youtube.com/watch?v=re9mR27lNPk&ab_channel=%D0%90%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0

https://learningapps.org/view18738247

https://www.youtube.com/watch?v=AlgRbJl06pY&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB1%2B1

https://www.youtube.com/watch?v=jQiprYE-0mM&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0%D0%A7%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 січня 2023
Переглядів
559
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку