Конспект бінарного уроку "Планети і звичайні дроби"

Про матеріал
Конспект бінарного уроку з математики та природознавства. Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, умінь та навичок
Перегляд файлу

Тема. Планети і звичайні дроби

Мета. Поглибити,узагальнити і систематизувати знання,  вміння та навички учнів з теми «Планети сонячної системи» та додавання і віднімання звичайних дробів із однаковим знаменником.

Розвивати логічне, креативне, творче мислення учнів; уміти працювати в групі, порівнювати, аналізувати факти, події.

Виховувати уважність, відповідальність, цікавість до пізнання, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку. Узагальнення і систематизації знань, умінь та навичок

Обладнання: ноутбук, телевізор, дидактичний матеріал, підручники

Хід уроку

І. Організаційний етап

Час летить, прийшла пора.

Всіх запрошує нас гра.

Ми урок наш проведемо

На планети враз гайнемо,

Щоб вивчене пригадати,

На що здатні показати.

Дві науки, як подруги,

Завжди поряд йдуть за руки.

Математика й природа

Так потрібні всім народам.

- Оголошення теми уроку.

Наш урок незвичайний – бінарний. Ви поєднаєте знання про планети та звичайні дроби.

- На уроці ми будемо працювати в командах, назви яких відповідають назвам планет, до яких будемо подорожувати. Планети «Меркурій», «Марс», «Венера»

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель  природознавства: Оскільки будь-яка подорож вимагає ретельної підготовки, тож перевіримо, наскільки ви до неї готові. Вам необхідно розгадати загадки з повітряної кулі.

1. Загадки з повітряної кулі

-  Є в квартирі молодець

Математик і мудрець.

Він тебе не підведе,

Бо рахунок дням веде.

Вчитель математики:  2020 рік Президентом України оголошено роком математики

  • Воно день на Землі починає,

Ніжним промінням у вікно заглядає.

Своїм теплом усіх зігріває.

 

  • Бігають круг Сонечка

Шість синочків і дві дочки,

Промайнуть роки і дні,

Але не зустрінуться вони.

 

  • За порядком всі планети

Назви будь-яку із них:

Раз – Меркурій, два – (Венера),

Три – (Земля), чотири – (Марс),

П̕ ять – (Юпітер), шість – (Сатурн),

Сім – (Уран) – за ним – (Нептун).

 

  • Крил немає, а летить,

Космонавт у ній сидить.

Не літак і не комета,

А космічна це …

Вчитель математики.  Допоможуть нам її побудувати звичайні дроби. За кожним правильно виконаним завданням відкривається фрагмент нашої ракети.

  • 2.  Вправа «Побудова ракети» (диференційовані завдання) -

 усний рахунок

+        +5     -        +        4 +       -       +      2 +3       -

  • Задачі на обчислення часу польоту до планет

Задача 1

Обчислити час польоту до Венери, якщо швидкість надшвидкісного космічного корабля 360 км/год, а відстань від Землі до цієї планети 108000000 км. Відповідь записати у вигляді мішаного числа.

 Задача 2

Обчислити час польоту до Марса, якщо швидкість надшвидкісного космічного корабля 360 км/год, а відстань від Землі до цієї планети 150000000 км. Відповідь записати у вигляді мішаного числа.

 

Задача 3

Обчислити час польоту до Меркурія, якщо швидкість надшвидкісного космічного корабля 360 км/год, а відстань від Землі до цієї планети 

77 0000000 км. Відповідь записати у вигляді мішаного числа.

 

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

Вчитель природознавства Який основний документ ми беремо в подорож? Так, паспорт. Отже, кожна команда отримуйте паспорт планети.

Протягом подорожі необхідно заповнити паспорт планети. Будьте уважні, за кожне правильно виконане завдання з математики чи природознавства ви отримуєте символ вашої планети.

Отже, стартуємо! Ми в космічному просторі.

1. Інтерактивні  вправи «Код доступу» (робота в групах)

Вчитель природознавства. Згадаємо міфологію планет. Поясніть, чому ваша планета асоціюється з серцем, стрілами, грішми.

Відповіді команд:

  1. Свою назву перша планета Сонячної системи отримала на честь давньоримського бога Меркурія – заступника прибуткової торгівлі.
  2. Планета отримала свою назву на честь давньоримської богині кохання, краси й родючості – Венери.
  3. Наша планета за свій червоний відтінок, що нагадує колір крові, отримала ім’я давньоримського бога війни Марса.

Заповнити графу в паспорті планети. Кожна команда отримує символ планети

2. Вправа «Колір планети» (робота в групах)

Вчитель математики. Планети мають свій колір. У кожному з прикладів знайдіть суму чи різницю, а потім розташуйте відповіді в порядку спадання. Якщо ви зробите все правильно, то отримаєте слово, яке є кольором вашої планети

МЕРКУРІЙ

 Р +        т   1 –         с +      и  -                  у +      

  а +         і 1 -       й -       в + (Сіруватий)

ВЕНЕРА

У +       в 1 -       ж +        т -       а -       о -  

Й -       в +       и  -            т  + (Жовтуватий)

 

МАРС

И -         н 1 -         ч +        о +      в +      й -    

Р +         е 1 -   (Червоний)

Заповнити графу в паспорті планети. Кожна команда отримує символ планети

ІV. Колективне  розв’язування  вправ

Вчитель природознавства:  Порівняйте космічні зображення планети Земля

Можливо, для багатьох це не новина. Однак цікаво те, що  за словами астронавтів, вид Землі з космосу в 1978 році сильно відрізнявся від нинішнього. Через велику кількість космічного сміття і відходів зелено-біло-блакитна планета стає коричнево-сіро-чорною.

Вчитель математики

Задача 1

 Космічне сміття складається із астероїдів та штучних супутників Землі. Відомо, що астероїди складають частин сміття, а штучні супутники - . Яка маса астероїдів та супутників серед космічного сміття?

Вчитель математики:  Отже, у відповіді ми отримали дріб, який вказує, що маса Меркурія становить маси Землі.

Завдання 2

Розв’язавши наступне завдання, ви дізнаєтесь, яку частину маси Землі становить маса Венери

 

( + х ) - =

Отже, Венера становить  маси Землі

Завдання 3

Знайдіть  суму усіх натуральних значень х, при яких буде правильною нерівність

                                             1/9≤ х/9 < 5/9

Число 10 вказує на те, що маса Марса в 10 разів менша за масу Землі.

Заповнити графу в паспорті планети. Кожна команда отримує символ планети

Вчитель природознавства:

Фізкультхвилинка

Вчитель природознавства

2.1 Інтерактивна вправа «Що в мішечку?»

  1. Об’єднайте об’єкти в розповідь за планом

Меркурій – слон, черепаха, №49 Індій

Венера – глобус, яблуко, №42 Германій

Марс –  глобус. Настільна лампа, №52 Телур

 

2.2 Інтерактивна вправа «Відгадай явище» (Відеодослід «Вулкан»)

Як пов’язане це явище з вашими планетами?

 

2.2 Вчитель математики

Ознаки цих явищ  і візьмемо з собою на згадку про планети. А допоможуть нам у цьому звичайні дроби (робота в групах)

Завдання 1

+ +

Чисельник дробу є висотою найвищого вулкану на Марсі, назва якого «Олімп»

Завдання 2

+ -

Чисельник дробу – висота вулкану на Венері

Завдання 3

+ -

Чисельник дробу – глибина кратера на Меркурії.

Заповнити графу в паспорті планети. Кожна команда отримує символ планети

VІ. Підсумок уроку

Вчитель математики:  Ось і закінчилася ця захоплююча подорож. Ми на Землі. Здійснити цю мандрівку та дізнатися багато цікавого допомогли знання з математики, а саме додавання та віднімання звичайних дробів із однаковими знаменниками та природознавства про планети земної групи.

Вчитель природознавства. Запрошую кожну команду презентувати паспорт своєї планети

Презентація паспортів планет

VІ. Рефлексія

Вчитель математики та природознавства

Інтерактивна вправа «Най…»

Команда, якої стосується правильна відповідь, плескає в долоні.

  • Найближча до Сонця планета? (Меркурій)
  • Найяскравіша планета? (Венера)
  • Найменш вивчена планета? (Меркурій)
  • Найближча до Землі планета? (Венера)
  • Найвойовничіша планета? (Марс)
  • Найвідаленіша від Сонця планета земної групи? (Марс)
  •  

Зачитування символів планет

 VІ. Оцінювання

Діти, ви всі гарно працювали на уроці. Оцінки такі:

  • Високий рівень
  • Достатній рівень

Ви, земляни, розумні та допитливі , як Меркурій; активні та рішучі, як Марс; романтичні та мрійливі, як Венера.

Людина подібна дробу:

У знаменнику те, що вона про себе думає.

У чисельнику те, ким вона є насправді.

Чим більший знаменник, тим менший дріб.

Тож я бажаю, щоб символи планет у вас завжди були в чисельнику.

Домашнє завдання

  • Природознавство. Скласти кросворди та ребуси про планети.
  • Математика.  Повторити параграф 24 п.1,2; виконати №№ 851, 880.

Скласти задачу про планети, використовуючи дроби.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

ПАСПОРТ ПЛАНЕТИ МЕРКУРІЙ

 

  1. Міфологія________________________________________________

 

  1. Колір планети_____________________________________________

 

  1. Відношення маси планети до маси Землі_____________________________________________________

 

  1. Згадка про планету (глибина)__________________________________________________

 

  1. Цікавинки_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

ПАСПОРТ ПЛАНЕТИ ВЕНЕРА

 

  1. Міфологія________________________________________________

 

  1. Колір планети_____________________________________________

 

  1. Відношення маси планети до маси Землі_____________________________________________________

 

  1. Згадка про планету (висота)__________________________________________________

 

  1. Цікавинки_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

ПАСПОРТ ПЛАНЕТИ МАРС

 

  1. Міфологія________________________________________________

 

  1. Колір планети_____________________________________________

 

  1. Відношення маси планети до маси Землі_____________________________________________________

 

  1. Згадка про планету (висота)__________________________________________________

 

  1. Цікавинки_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Додаток 2

Інтерактивна вправа «Колір планети»

У кожному з прикладів знайдіть суму чи різницю, а потім розташуйте відповіді в порядку спадання. Якщо ви зробите все правильно, то отримаєте слово, яке є кольором вашої планети

МАРС

И -         н 1 -         ч +        о +      в +      й -    

Р +         е 1 -

Інтерактивна вправа «Колір планети»

У кожному з прикладів знайдіть суму чи різницю, а потім розташуйте відповіді в порядку спадання. Якщо ви зробите все правильно, то отримаєте слово, яке є кольором вашої планети

ВЕНЕРА

У +       в 1 -       ж +        т -       а -       о -  

Й -       в +       и  -            т  +

Інтерактивна вправа «Колір планети»

У кожному з прикладів знайдіть суму чи різницю, а потім розташуйте відповіді в порядку спадання. Якщо ви зробите все правильно, то отримаєте слово, яке є кольором вашої планети

МЕРКУРІЙ

 Р +        т   1 –         с +      и  -                  у +      

  а +         і 1 -       й -       в +

Додаток 3

Задача 1 (на слайд)

 Космічне сміття складається із астероїдів та штучних супутників Землі. Відомо, що астероїди складають частин сміття, а штучні супутники - . Яка маса астероїдів та супутників серед космічного сміття?

 

Завдання 2 (на слайд)

( + х ) - =

 

Завдання 3 (на слайд)

Знайдіть  суму усіх натуральних значень х , при яких буде правильною нерівність

 

Додаток 4

Інтерактивна вправа «Згадка про планети»

Завдання 1

+ +

 

Інтерактивна вправа «Згадка про планети»

Завдання 2

+ -

 

Інтерактивна вправа «Згадка про планети»

Завдання 3

+ -

 

 

Планета Меркурій

 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

  Планета Венера

 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

 

 

Планета Марс

 

1.

2.

3.

4.

5.

6.

 

doc
Додано
24 лютого 2020
Переглядів
459
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку