Тема. Хронологія часу. Додавання, віднімання та порівняння натуральних чисел
Епіграф:«Предмет математики настільки серйозний, що не втрачати нагоди
зробити його трохи цікавішим»
Блез Паскаль
Мета:
На уроці поєднано різні способи роботи: робота в групах, парах або двійках, самостійна робота та фронтальна.
Бінарний урок історії та з математики 5 клас
Тема: Хронологія часу. Додавання, віднімання та порівняння натуральних чисел.
Мета:
Епіграф:«Предмет математики настільки серйозний, що не втрачати нагоди
зробити його трохи цікавішим»
Блез Паскаль
План та хід уроку
І. Організаційний момент.Поставити 1-початок уроку, 2- кінець уроку
________ ________ _________
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.
Вступне слово вчителя математики. ( 1 хв)
Для життя є важливим уміння знаходити непомітні на перший погляд зв’язки між неспорідненими предметами. Це відкриває нові можливості для пізнання світу. Тому сьогодні ми спробуємо об’єднати математику з історією.
Сьогодні ми повинні подолати два схили – історичний і математичний. Давайте домовимось, що 1) ви не будете сумувати, якщо вам щось не вдасться; 2) нехай те чого ви не зможете зробити, не заважає тому, що ви зможете зробити. І нехай ваш успіх на уроці буде результатом певних умінь і навичок.
Сьогодні на уроці ми повторимота узагальнимо знання з теми «Додавання, віднімання та порівняння натуральних чисел».
ІV. Актуалізація опорних знаньСлово вчителя історії.Робота в парах.( 3 хв )
Анаграми (Розшифруй слово та поясни його значення )
Тисялітчотя, лочис, ків, шара аре, стотямліт, численлітоням, рациф.
(тисячоліття, число, вік, наша ера, століття, літочислення, цифра)
Слово вчителя математики.
Теоретична розминка.Гра «Математичний бумеранг» (3 хв.)
- Які ви знаєте числа?
- Які числа натуральні?
- Що ми називаємо цифрою?
- Скільки є цифр в математиці?
- Які цифри ви знаєте?
- Скільки є натуральних чисел?
Усний рахунок . (4 хв)
Виконай дії:
1) 26 + 48 = 74 - О
Х |
Р |
О |
Н |
О |
Л |
О |
Г |
І |
Я |
70 |
8 |
74 |
17 |
74 |
60 |
74 |
32 |
121 |
15 |
2) 38 – 23 = 15 - Я
3) 45 – 13= 32 - Г
4) 9 + 8 = 17 - Н
5) 199 - 78= 121- І
6) 25 - 17 = 8 - Р
7) 28 + 32 = 60- Л
8) 56 + 14 = 70 - Х
Слово вчителя історії. ( 1 хв)
Отже, на уроці математики сьогодні ми відновимо у пам’яті й тему з історії ХРОНОЛОГІЯ. Поміркуйте та дайте визначення терміну, хронологія – це …..
V. Застосування набутих знань і вмінь.
Слово вчителя математики.
Робота по рядах: 1 ряд - 1 рівняння, 2 ряд - 3 рівняння, 3 ряд - 3 рівняння.
№1. Розв’яжіть рівняння: ( 3хв )
1) х + 412 = 512; х=100.
2) 713 – х = 513; х=200.
3) х – 123 = 277; х=400.
Слово вчителя історії. ( 1 хв)
Бесіда.
Слово вчителя математики.
№2. Обчисліть зручним способом. ( 4хв )
1 варіант. 172+482+28+518=1200
2 варіант. 92+354+308+146=900
Слово вчителя історії. ( 1 хв.)
До якого століття ми відносимо дату 1200, 900 рік. Якщо ви подивитесь на лінію часу , то ви побачите що 9 по 13 ст. це століття розвитку Київської Русі .
Слово вчителя математики.
a |
2869 |
2868 |
2688 |
b |
389 |
397 |
387 |
c |
880 |
882 |
899 |
№3.Цікавий квадрат. ( Робота в парах)( 3хв )
І варіант
4) Знайдіть значення виразу a – b – c.
Відповідь: 2869-387-882=1600
ІІ варіант
a |
2420 |
2421 |
2422 |
b |
445 |
452 |
425 |
c |
197 |
179 |
297 |
4) Знайдіть значення виразу a – b – c.
Відповідь: 2422-425-197=1800
Слово вчителя історії.( 1хв )
А в історичному просторі з 16 по 18 ст. на Українї розвивалася та панувала епоха козацва.
Слово вчителя математики.
( Робота в парах) ( 2хв )
№4. Обчиліть, скільки минуло років від початку володарювання княгині Ольги (945р.) до її подорожі до візантійської столиці в 957р. ?(957-945=12)
Відповідь: 12р.
Слово вчителя історії. ( 1 хв)
Бесіда. (Про кн. Ольгу)
Слово вчителя математики.
№5. У 1989 р. урочисо святкували 500-річчя виникнення українського козацтва. Якого року сягає перша згадка про козаків у писемних джерелах? (1989-500=1489)
Відповідь: 1489р.
Слово вчителя історії. ( 1 хв)
Бесіда. (Про козаків)
Слово вчителя математики.
№6. Успенський собо Києво-Печерської лаври було збудовано на 27-й рік від заснування монастиряв 1051 р. Обчисліть, коли його збудували? (1051+27=1078)
Відповідь: 1078р.
Слово вчителя історії. ( 1 хв)
Бесіда. (Про собор)
Слово вчителя математики.
Виконавши це завдання ви дізнаєтесь в якому році була заснована наша школа.
№ 7.Знайти натуральне значення а при якому нерівність буде правильною: (усно)( 2хв )
а) 1937<a< 1939. а=1938
б) 1943<a< 1945. а=1944
Слово вчителя історії.
Коротка інформація про школу
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання
Слово вчителя математики. (2 хв.)
Сьогодніви ви вдосконалювали свої обчислювальні навички, продемонстрували свій рівень самостійного та творчого мислення, показали вміння аналізувати, культуру математичного мовлення і переконалися, що математика допомагає вивчати інший предмет.
Слово вчителя історії.
Крім того, сьогодні ми повторили та узагальнили тему Козацька Україна і допомогла нам в цьому математика. Для того, щоб перевірити, як ви засвоїли тему Козацьку Україну, ви повинні виконати тестові завдання.
VІІ. Рефлексія
Гра «Мікрофон»:
- Сьогодні на уроці я …
- Найбільше менісподобалося…
- Було цікаво…
- Завершую урок з … настроєм.
VІІ. Оцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання. (1 хв)
Математика. ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Історія. Випереджаюче завдання. Підготувати інформацію про: __________________
_______________________________________________________________________
Додатковий матеріал
Прислів’я та крилаті вислови( в народі кажуть…)
Час, як вода, - все вперед біжить.
На все свій час.
Згаяного часу і конем не доженеш.
Роки більше знають, ніж книжки
Блез Паскаль