9 клас 27.11.2023 р.
Тема: Лісове господарство. Основні лісові пояси світу. Лісозабезпеченість. Лісове господарство в Україні.
Мета: розвивати вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, формувати екологічну грамотність; виховувати любов до природи Землі, самостійність, допитливість.
Очікувані результати НПД: учні називають основні лісові пояси світу, пояснюють та показують на карті розміщення лісових поясів та лісових масивів в Україні; пояснюють розміщення лісових поясів світу, лісових масивів в Україні; порівнюють лісозабезпеченість України, світу й окремих його регіонів; оцінюють вплив лісового господарства на стан географічного середовища.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вмінь .
Методи та прийоми: бесіда, вгадай ребус, розповідь, “ Хвилина на роздум” , “Хто перший? ”, «Вислови своє Я» , онлайн тестування.
Обладнання та література: підручники, елементи карти лісового господарства, ноутбук, мультимедійна презентація, робочий конспект уроку, відеоматеріал.
Ключові поняття та терміни: первинний сектор господарства, лісове господарство, лісозабезпеченість, лісистість.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ( 1 ХВ. )
Доброго дня шановні учні, ми з Вами сьогодні будемо мандрувати новими та цікавими стежками природи, де ви побачите її красу та дізнаєтесь про ще одну особливу галузь діяльності людини, оскільки вона передбачає використання одного з найцінніших природних ресурсів планети.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ( 2 ХВ.)
1. Вправа “ Знайти хлопчика серед ялинок ”
2. Облік присутніх учнів на уроці. ( приєднатися до реєстрації через посилання).
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
І перш ніж ми почнемо мандрувати новими стежками природи і дізнаватися , що це за найцінніший природний ресурс планети. Перевіримо ваші знання з попередніх уроків використовуючи “Випадкове колесо” з теми : “ Сільське господарство ”. wordwall.net/uk/resource/64457763
Питання - відповідь
1. Сільське господарство- це галузь господарства, завданням якої є забезпечення населення продовольством і отримання сировини для цілого ряду галузей промисловості.
2. Тваринництво - галузь сільського господарства, що займається розведенням і використанням сільськогосподарських тварин.
3. Рослинництво – це галузь сільського господарства, яка займається вирощуванням культурних рослин. Воно забезпечує населення продуктами харчування, тваринництво – кормами, промисловість – сировиною.
4. В яких країнах найбільше збирають рису? КИТАЙ, ІНДІЯ, ІНДОНЕЗІЯ
5. Найбільше поголів'я свиней в якій країні ? КИТАЙ
6. Найважливіша зернова культура в Україні ? ПШЕНИЦЯ
7. Укажіть провідну галузь тваринництва в Україні - СКОТАРСТВО
8. В яких областях України найбільше розвинене виноградарство ? ЗАКАРПАТСЬКА і ОДЕСЬКА області
9. Україна входить у п'ятірку лідерів з вирощування ... СОНЯШНИКУ ТА ЦУКРОВОГО БУРЯКА.
10. Яка країна є провідним виробником бавовни у світі ? КИТАЙ
Молодці ви із завданням справились , тому починаємо мандрувати цікавими стежками нашої країни. Для вас є цікава невеличка мандрівка найціннішим природнім ресурсом.
Відео “ Мандри лісом ” - які виникають емоції переглянувши відеоролик ? ( можна відповідати або посилати свої емоції в чат ).
ВЗАЄМОДІЯ ВЧИТЕЛЯ І УЧНІВ З ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Для того, щоб дізнатись, де ми сьогодні помандруємо ,була перевідкрита завіса. Вам необхідно розгадати ребус та дізнатися про що ми сьогодні поговоримо під час мандрівки :
Відкриваємо маршрутні листи та запишемо сьогоднішню дату мандрівки та її тему: “ Лісове господарство. Основні лісові пояси світу. Лісозабезпеченість. Лісове господарство в Україні.”
Сьогодні піде мова про первинний сектор економіки Лісове господарство. Лісове господарство як і сільське — найдавніший вид виробничої діяльності людини, що охоплює види економічної діяльності, пов’язані з вирощуванням і заготівлею лісу та одержанням дикорослої лісової продукції. Лісове господарство - галузь матеріального виробництва, що вивчає, веде облік і відтворення, охорону і захист лісів, а також регулювання їх використання з метою задоволення потреб в лісових ресурсах.
До його складу входять:
Отже, продукція лісового господарства є сировиною для виробництва будівельних матеріалів – дошки, брусу, паркету, а також паперу, волокна, палива, меблів, декору, харчових продуктів.
Лісове господарство поширене на територіях, вкритих лісом: основний чинник розташування об’єктів лісового господарства – природно-ресурсний.
Географія найбільших лісових масивів досить проста й зрозуміла.
Ліси світу утворюють дві великі широтні смуги — північну і південну.
Північний лісовий пояс розташований у помірному, частково субтропічному поясах ( Північній Америці, Європі й Азії ) .
Другий пояс має умовну назву «південний». Це тропічні й екваторіальні ліси у басейні річки Амазонки, Центральній Америці, західній частині Екваторіальної Африки, Південно-Східній Азії, і на сході Австралії.
За площею ці два лісові пояси приблизно однакові, але середній річний приріст деревини й видове різноманіття в південному поясі більші, ніж у північному. Третини лісових площ планети зосереджено в Азії. Серед країн світовими лідерами є росія, Бразилія, Канада, США і Китай. У першій п’ятірці зосереджено більше половини лісових площ світу. Україна розташована в Північному лісовому поясі.
Про “Стан та перспективи розвитку лісового господарства у світі ” досліджувала Косік Ангеліна . ( дякую)
Використовуючи підручник на ст. 78 занесіть статистичні дані:
Загальна площа лісового фонду України становить _____ млн. га, укритих лісовою рослинністю ____ млн. га. Лісистість території країни становить ___ %. Україна в Європі посідає ___ місце за площею лісів.
Лісистість − відношення вкритої лісом площі до загальної площі певної території.
Визначте які області мають найбільшу лісистість, а які найменшу , користуючись підручником, або слайдом який на екрані.
Україна має низький рівень лісистості території. Через те рівень забезпеченості діловою деревиною в нашій державі недостатній. До 80 % її імпортується. Високим рівнем лісистості вирізняються лише Карпати (40,2 %) та Полісся (25,5 %). Ліси зростають у різних природних умовах, що мають істотні відмінності щодо методів ведення лісового господарства і використання лісових ресурсів. Останнім часом темпи відтворення лісів уповільнилися. Лісове господарство страждає через неконтрольовану вирубку лісу без подальшого лісовідновлення. Ліси України за призначенням і розміщенням виконують переважно екологічні (водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі) функції й мають обмежене промислове використання. Понад 16% лісів, які належать державі - це природно-заповідний фонд України. Половина лісів України є штучно створеними й потребують посиленого догляду. У лісах України хвойні породи складають менше половини деревостою: сосна, ялина, в Карпатах - смерека, ялиця. Домінують листяні - основні листяні - дуб, бук, граб, береза, ясен, осика, липа, клен, вільха, верба. Запас деревини в лісах України оцінюють у 2,1 млрд кубометри. Карта на екрані відображає особливості розташування об’єктів лісового господарства: вони зосереджені переважно на Поліссі та в Українських Карпатах, в областях де лісистість більше 15%. Лісозаготівельні центри позначено жовтими кружками. Тепер зважте на картодіаграму обсягів заготівлі деревини. Вони менші в Карпатському регіоні, ніж у Житомирській чи Київській області. Це не тільки дія споживчого й транспортного чинників. На розвиток лісозаготівельного виробництва впливає політика уряду: закони, норми, дозволи, заборони, податки. Про “Стратегії та розвиток Лісового Господарства в Україні ” досліджувала Скубак Єизавета ( дякую)
Зарядка для очей.
Щоб знати, що ми мандрували з користю проходите тести за посиланням на портал “На Урок” , яке з'явилося в чаті.
Рефлексія Ваше враження після сьогоднішнього уроку, можете висловити вмикати мікрофони, або відреагуйте смайликами.
Заключне слово вчителя
Ліс – прекрасне, що є у людства землі. Без лісу ми б не змогли дихати, розвиватися. Тому бережіть природу Вона надихає на прекрасне. Я дуже вдячна вам за плідну співпрацю на уроці. Ви чудово попрацювали . І закінчити сьогоднішній урок хотілося б такими рядками : Життя схоже на ліс; іноді ми губимося і не знаємо, що робити, але якщо ми будемо ділитися своїми переживаннями і досвідом, подорож стане не такою вже й поганою і ми будемо іноді знаходити найкращі стежки, кращі шляхи. (Адам Джексон. Десять секретів любові) Тому , я бажаю кожному знайти найкращі стежки , кращі шляхи в своєму житті.
Домашнє завдання :
1. Опрацювати зміст підручника, до зошита занотувати слайд 14.
2. Позначити на контурній карті лісистість території України за регіонами та лісове господарство України.