конспект : Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.уроку "

Про матеріал
: Поглибити знання про фізичні та хімічні явища, з’ ясувати їх суттєві відмінності. Сформувати поняття про хімічні реакції як спосіб вираження хімічного явища. Розвивати в учнів навички самостійності у навчанні, творче мислення. узагальнювати факти, використовуючи знання про склад та властивості речовин шляхом упровадження інноваційних технологій. Сприяти практичній спрямованості вивченого матеріалу.
Перегляд файлу

                                 Відкритий урок в 7 класі.

Тема уроку:  Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Мета уроку:   поглибити знання про фізичні  та хімічні явища, з’ ясувати їх суттєві відмінності.

Сформувати поняття про хімічні реакції як спосіб вираження хімічного явища.

Розвивати в учнів навички самостійності у навчанні, творче мислення.

узагальнювати факти, використовуючи знання про склад та властивості речовин   шляхом упровадження інноваційних технологій.

Сприяти практичній спрямованості вивченого матеріалу.

Обладнання   та реактиви:  мідний дріт, спиртівка, сірники , соляна кислота, крейда, аргентум нітрат, лабораторний посуд ,презентація  « Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища ,що їх супроводжують».

Тип уроку :  формування нових знань  з використанням комп’ютерної техніки.

Форми і методи роботи  :  пізнавально-пошуковий , творчий,  дослідний. робота в групах, індивідуальна робота, робота зі схемами , комп’ютерна презентація.

Інтерактивні вправи:  мозковий штурм,  робота над схемою «Класифікація явищ «,інтерактивна вправа  »допоможи товаришу «, «Знайди пару», «незакінчене речення» ,  «Сортувальник «,прийом «Читаємо «, «Мікрофон».

 Хід уроку

I. Організаційний  момент 

Створення емоційного настрою

Учитель.   Прошу вашої  уваги! На дошці – новорічні прикраси, якими ми будемо прикрашати нашу ялинку.

Кулька червона – все цікаво, все зрозуміло.  Настрій чудовий.

Кулька жовта – щось зрозуміло, щось ні. Настрій – так собі.

Кулька синя  -   нічого не зрозуміло, не цікаво. Настрій поганий.

В кінці уроку слід оцінити наш урок. Цієї оцінкою буде святкова кулька, яка  відобразить ваш настрій. Не забудьте прикрасити нашу ялинку в кінці уроку . 

II.Мотивація навчальної діяльності

Відповісти на всі  запитання «Чому? «, «Що ?»,»Навіщо ?» та «Де ?» ми зможемо лише тоді ,коли хімія перестане бути для нас загадкою, а» заговорить «,відкривши всі таємниці. Тож вирушаймо до пізнання хімічних таємниць.         1

III.Активізація знань

 1.Завдання ( «Мозковий штурм «).

Здогадайтеся ,про що йдеться.

1.Хоч сам не біжить ,а стояти не велить .(Мороз .)

2.Червоне коромисло через ріку повисло.(Веселка.)

3.Доки батько народився ,син по світу находився.(Вогонь і дим ).

4.Живе-лежить,помре-побіжить.(Сніг ).

5.Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка ).

6.Червоний гість дерево їсть. (Вогонь ).

Запитання до учнів

Як називаються процеси ,що відбуваються в природі?

(Явища –будь-які зміни ,що відбуваються у світі ).

IV.Вивчення нового матеріалу

У навколишньому світі постійно відбуваються різні явища : ,біологічні, атмосферні ,хімічні та фізичні.

 (Робота зі схемою ).       

                                                                         Фізичні

 

 

                                          Біологічні  ЯВИЩА  Атмосферні

 

Хімічні

Сьогодні ми з вами зясуємо ,які явища належать до хімічних, а які до фізичних.  

  Постановка проблеми : Як ви вважаєте, у  чому полягає відмінність між фізичними та хімічними явищами ?    

Учитель вислуховує  відповідь учнів і робить висновки :

Під час хімічних явищ речовини змінюються ,а під час фізичних, ні.

Демонстрація досліду

1.Візьмемо шматок мідного дроту й виготовимо спіраль.

Яке це явище?(Фізичне ).                                                                                                     2

Поясніть відповідь.(Змінилася форма )

2.Пропечемо мідний дріт в полумї спортівки,щоб він почорнів.

Яке це явище ?(Хімічне ).

Поясніть відповідь.(Змінилася форма ).

Висновок. Фізичні явища – ті, в яких речовина не змінюється. Під час фізичних явищ можуть змінитися агрегатний стан або форма речовини.

 

  Хімічні та фізичні   явища  допомагають людині в побуті

 Домашній дослід  1. Кип`ятіння води

Результати свого дослідження  повідомляють два учні, які дослідили кип`ятіння води, утворення пари й конденсації води.

Вони пропонують написати в схемі, що під час фізичних явищ може мінятися агрегатний стан речовини.

Домашній експеримент  2.

 Один з учнів повідомляє, що за допомогою  фізичних явищ справився  з жуйкою на одязі.

 Після охолодження жуйка  стала крихкою, а після нагрівання -  знову м`якою та липкою. 

 Використовуючи ці зміни можна видалити жуйку з одягу

Послухайте вірш і скажіть, про які явища природи йдеться.

"Все навколо живе в русі", —
Шепотів метелик мусі.
Он-де в'ється мошкара,
Жук наткнувсь на ліхтаря.
Відштовхніть всі охи-ахи,
Гляньте: бігають мурахи.
Черв'ячок повзе повільно,
Всі у русі — вільні-вільні!

(Механічні (рух), звукові (шепіт), світлові, електричні, теплові (ліхтар).

 

 

 

                                                                                                                                                      3

Інтерактивна вправа «допоможи товаришу «.

Повернувшись додому з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо нас хімічних явищ! Наприклад: а) іде тепло від батареї опалення; б) запалилася неонова реклама; в) горять іменинні свічки; г) мама «гасить» соду оцтом, готуючи тісто; д) олійна фарба висихає на повітрі; е) скисає молоко, не випите кішкою; ж) після додавання цукру чай стає солодким; з) з відкритої пляшки «Фанти» виділяються бульбашки газу; и) на цвяхах з´являється іржа».

 Допоможіть учневі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні .

Чи ж помилки серйозні знайшли в моїх словах?»

(Учні визначають, що фізичними явищами є тепловіддача батареї, вібрація та музика з мобільного телефону.)

 

 

Хімічне явище – це хімічна реакція. Потрібно знати ознаки хімічних реакцій та уміти визначати хімічні реакції за цими ознаками.

Хімія – наука експериментальна. Тому виконаємо для здобуття нових знань ряд експериментів, бо дослід – це основа пізнання.

Демонстраційні досліди.

Уважно спостерігайте за змінами.

Ознаки хімічних реакцій

  досліду

Хід роботи

Спостереження

1.

Хлорид на кислота +шматочок крейди

Виділення газу

2.

Арґентум нітрат + хлоридна кислота

Випав осад

3.

Горіння сірника

З´явився дим, виділилося тепло і світло, сірник став чорного кольору

Учитель. Які явища ви спостерігали? Чому ви вирішили, що це хімічні реакції?

Висновок. Виділення газу, поява осаду, зміна забарвлення, виділення теплоти і світла – це ознаки хімічних реакцій.                                                                                    4

 

 

 

Робота з опорною схемою

 Учні наводять ознаки хімічних реакцій

Учитель.  Ми з вами навчилися  складати хімічні формули  речовин за валентністю , щоб мати змогу записувати хімічні реакції з допомогою хімічних рівнянь.

Умовний запис хімічної реакції

А   +  В  → С  +  Д

                      

Вихідні                    продукти

речовини                реакції

( реагенти )

 

Учитель .  Пропоную  записати хімічне рівняння однієї з проведених реакцій :

 

2Мg  +  O2   → 2MgO

 

Ми надалі навчимося  підтверджувати всі досліди рівняннями хімічних реакцій

 

 

 

 

VII. Засвоєння нових знань. 

Гра  «Знайди пару»

1. Горіння свічки.

2.Почорніння срібних предметів.

3.Взаємодія соди з оцтом.

4. Протухання яєць.

5..Скисання молока.

а.Зміна забарвлення.

б.Поява осаду.

в.Виділення газу.

г.Виділення тепла і світла.

д.Зміна запаху.

 

 

 

Гра  «Сортувальник

( Обери всі ознаки хімічної реакції )                                                                                   5

  • зміна агрегатного стану речовини
  • випаровування
  • утворення осаду
  • плавлення
  • зміна форми
  • виділення тепла
  •  поява або зміна запаху

 

 

 

 

Вправа « Незакінчене речення..» ( кожна група  продовжує речення)

1)Я думаю, що розповсюдження запахів  парфумів належать до…явищ.тому що…

2)Я вважаю,що горіння бензину належить до… явищ ,тому що …

3)Я думаю ,що горіння дров належить до …явищ,тому що …

4)Я вважаю ,що процес випаровування води з розчину солі  є ..явищем,тому що …

Прийом «Читаємо»

Учитель. Давайте спробуємо на основі свого учнівського досвіду визначити, які явища із зазначених на квітці описані у цих двох віршах.

Мороз и сонце, день чудесный!

Под голубыми небесами

Великолепными коврами,

Блестя на солнце, снег лежит.

(А. Пушкин)

А лисички взяли спички,

К морю синему пошли,

Море синее зажгли.

Море пламенем горит.

(К. Чуковский)

                                                                                                  6

Вправа «Здійснити перетворення «

 

image65

 

VIII. Домашнє завдання

  • прочитати параграф 14
  • приготувати  творче завдання  « Сюрприз для мами»
  • «Домашній експеримент «
  • Проведіть у дома такі спостереження :
  • 1)Запаліть сірник ;
  • 2)Зваріть яйце;
  • 3)Відріжте шматок яблука і простежте за змінами через 1 годину;
  • 4)Відкрийте пляшку мінеральної води.
  • За якими ознаками ці явища можуть належати до хімічних реакцій ?

 

Творче завдання

«Сюрприз для мами, або як позбутися накипу». У чайнику з’явився накип – не розчинені солі Кальцію  й Магнію. Щоб його позбутися, налийте в чайник оцет і доведіть його до кипіння. Кип'ятіть півгодини. Потім злийте у слив і прополощіть водою. Які явища  ви спостерігали? Де ще утворюється накип? Як його позбутися.

Рефлексія

Давайте дізнаємось який настрій був в нас сьогодні на уроці  .                     7

 

 

 

                                                                                                                                                                                               8

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
17 грудня 2021
Переглядів
1633
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку