Конспект "Фразеологізми"

Про матеріал
Конспект уроку "Фразеологізми. Розпізнаю, доречно вживаю фразеологізми" 4 клас.
Перегляд файлу

Урок  української  мови  в 4 класі:

«Фразеологізми. Розпізнаю фразеологізми, навчаюся доречно вживати їх у мовленні»

Мета: ознайомити гімназистів із поняттям про фразеологізм, його лексичним значенням; систематизувати знання про фразеологію української мови;

розвивати вміння виділяти фразеологізми у мовному потоці; збагачувати словниковий запас учнів, формувати мовленнєву, соціокультурну компетентності;

виховувати в учнів національну свідомість, громадянську позицію.

Очікувані результати:

  • розуміти, що таке фразеологізми, вміти пояснювати їх лексичне значення;
  • доречно використовувати фразеологізми у власному мовленні;
  • працювати з фразеологічним словником;
  • створювати власні висловлювання з використанням фразеологізмів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: творча лабораторія.

Обладнання: путівник, підручник, ІКТ, дидактичний матеріал.

Методи роботи: робота з підручником, бесіда, тренувальні вправи,  спостереження й аналізу мовних явищ, інтелектуальна розминка, виразне читання, проблемно-пошукова робота,  фізкультхвилинка, вправа "Знайди пару", незакінчене речення, мікрофон. 

Технології навчання: традиційні, особистісно - зорієнтовані, ІКТ, ігрові.                              

                                               Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.

Для початку роботи, простягніть одну долоньку вперед – подаруйте для роботи на уроці свою старанність, наполегливість і творчість; простягніть іншу долоньку вперед – через неї я вам дарую свою любов і ніжність. А тепер обміняємося подарунками – потріть долоньку об долоньку.

Девіз уроку – «Шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови». (Слайд 1)

Актуалізація опорних знань. (слайд 2)

ІІІ. Визначення теми і завдань уроку.

Справді, наша мова співуча, милозвучна, насичена багатьма художніми засобами, які надають їй барвистості й ніжності. Є в ній чимало крилатих висловів, приказок і прислів’їв, якими ви користуєтеся, без яких мова неможлива.  А про що саме ми будемо говорити сьогодні, ви дізнаєтеся розшифрувавши нашу тему уроку. Але спочатку зверніть увагу на наш  «Путівник», за яким ми сьогодні будемо крокувати.   Щоб досягти певних вершин – треба зробити крок. Крок до зірок. Сьогодні ми теж покрокуємо до зірок. І допоможе нам в цьому путівник, який ви перед собою бачите. Виконуйте завдання поступово – і вершину сьогоднішнього уроку ви подолаєте безсумнівно.

Сьогодні 9 листопада – день української писемності та мови.

 Так, що будьте уважні – починаємо.

 

І перший наш крок називається «Шифрувальник» (робота в парах).

Слухаємо уважно завдання. Вам треба записати букву під цифрою, згадуючи порядок букв в алфавіті.   Хто перший піднімайте руку. (слайд3)

Отже, ви зрозуміли, що тема сьогоднішнього уроку – фразеологізми.     (слайд 4)

Фразеологізм невичерпна скарбниця мови. Фразеологізми прикрашають

нашу мову, роблять мовлення яскравим, барвистим, неповторним. Наше

завдання - розкрити фразеологічне багатство української мови, визначити

роль фразеологізмів у мовленні.

Відкриваємо зошити записуємо число, класна робота.

 

Каліграфічна хвилинка. (Слайд 5)

Бб ба бу бе аб ай йд ди ик  байдики  

бити байдики

Крок 2 «Згадай» (групова робота). Давайте ми з вами згадаємо те, що

ви вже вчили в минулому році і сформулюємо правило – що таке

фразеологізми.

 

Пекти раків  (червоніти)

 

Ні пари з уст (мовчати)

 

Байдики бити (ледарювати)

 

Лити сльози  (плакати)

 

Молоко під вусами не обсохло (молодий)

 

Брати верх (гору) (перемагати)

(Слайд 6, 7)

 

 Бесіда

1. Працюючи над завданням, що ви помітили? (Фразеологізм можна

замінити одним словом)

2. Навіщо нам потрібні фразеологізми?

3. Який можна зробити висновок? (Фразеологізм - стійке, нероздільне

сполучення слів) (слайд 8)

Так, молодці.

 

Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.

1.Робота з підручником щодо ознайомлення з теоретичного матеріалу.

С.44.

Крок 3 «Тренувальна вправа»

Впр.1. Установіть відповідальність між поданими фразеологізмами та їхніми значеннями і запишіть. (слайд 9)

Впр.2. Із поданих сполучень слів випишіть лише фразеологізми. (слайд 10)

                                       Фізхвилинка (слайд 11)

Зарубати на носі (слайд 12)

Вправа 3. У поданих реченнях замість виділених слів використай доречний фразеологізм. (слайд 13)

 

Гра «Вилучи зайвий вислів» (слайд 14)

 

Вправа 5. (слайд 15) Встанови відповідність між фразеологізмами та антонімами.

 

 Завдання від цеглинок Лего (слайд 16, 17)

 

Цікавинки (слайд 18)

 

Підсумок уроку.

Крок 4. «Незакінчене речення»

Фразеологізм - це…

Фразеологізми роблять наше мовлення…

(Слайд 19)

Усі кроки виконано. Зірок досягнуто – можна  відповісти на питання

«Чого я навчився (навчилася) на уроці?»

«МІКРОФОН»

Опишіть свій стан на уроці фразеологізмом (слайд 20)

ніби язик прикусив ;

байдики бив;

не покладаючи рук ;

не мав спочинку;

пас задніх;

працював до сьомого поту;

тихіший від води, нижчий від трави;

ловив ґав.

(слайд 20)- само оцінювання з Лего.

Домашнє завдання.

(слайд 21)

 

    

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 листопада 2021
Переглядів
978
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку