Конспект інтегрованого уроку англійської і німецької мов у 5-8 класах "Зустріч англійської та німецької шкіл"

Про матеріал
Метою цього уроку є вчитися працювати на уроці двома іноземними мовами, розвивати усі види мовленнєвої діяльності, в т.ч. діалогічне і монологічне мовлення,збагачувати соціокультурну і соціолінгвістичну компетенції; формувати інтерес до спілкування іноземними мовами; виховувати почуття впевненості, відповідальності; покращувати комунікативні навички.
Перегляд файлу

Конспект інтегрованого позакласного уроку

 англійської і німецької мов у 5-8 класах

Ульянівської ЗОШ I-III ступенів

(кущове методичне об'єднання вчителів іноземної мови)

Дата проведення: ______

 

Тема:  Зустріч англійської та німецької шкіл.

 

Мета: вчитися працювати на уроці двома іноземними мовами,  розвивати усі види мовленнєвої діяльності, в т.ч. діалогічне і мо­нологічне мовлення,збагачувати соціокультурну і соціолінгвістичну компетенції; формувати інтерес до спілкування іноземними мовами; виховувати почуття впевненості, відповідальності; покращувати  комунікативні навички.

 

Обладнання: карти Великої Британії та Німеччини, прапори держав, ТЗН (комп’ютер), малюнки, картки, записи на дошці.

 

                                      Хід уроку:

 

Представник Німеччини (D) - Guten  Morgen,  liebe Freunde!

Представник Великої Британії (Е)  - Hello!

D  -  Wir freuen euch sehen.

E  -  Today we have an unusual meening between Englishspeaking and Ger-

manspeaking schoolchildren.  

D  -    Unseres Thema heutiges Treffen ist die Schule     oder….

E  -  School. What is school for you?

D  -    Was ist die Schule fur euch ?

( Possible answers:

  1. Interesante Stunden
  2. School is my friends.
  3. Die Schule ist viele Neues.
  4. School is always something new.
  5. Verschidene Zirkel.
  6. School is carying teachers.

E  - And for you, dear teachers?... One of the main things in the schoolchildren' life are lessons and a timetable. Nevertheless you speak different languages you do similar things at the lessons. Let's try to work together.

 

D - Seht, bitte, an die Tafel ! Das sind unsere Stundenplan.

 

Stundenplan

 

  1. Literature
  2. Mathematik
  3. Geography
  4. Deutsch
  5. Musik

 

E -The first lesson is Literature. What do you do at this lesson?

Pupil 1 – At the Literature lesson we read stories, retell them and characterize the heroes, try to understand the author idea, compare lives in the books  with our lives.

Pupil 2 – And we also recite different poems: short and long, funny and serious, interesting and beautiful.

Pupil 1 (form 5):

              The school has doors that open wide

               And friendly teachers wait inside.

               Hurry, hurry, let's go in,

               For soon the lessons will begin.

Pupil 2 (form 5):

               Books and pencils you will need

               When you start to write and read.

               Lots to work and lots to do.

               You like to go to school, don't you?

Pupil 3 (form 6) – At the Literature lessons we often act the dialogues out.

"At The Library“

Librarian: Good morning! May I help you?

Pupil: Yes, thank you. I am looking for a book about animals.

Librarian: What`s the title of  the book?

Pupil: It`s called „The Jungle Book“.

Librarian: Who ist he author?

Pupil: It`s by Rudyard Kipling.

Librarian: Let me check the catalogue… We have two copies of this book in our library. They are on that shelf.

Pupil: Thank you very much. How long can I keep the book?

Librarian: You must return the book in seven days.

Pupil: Thank you. Goodbye!

Librarian: Goodbye!

 

Pupil 5 (form 7)All over the world people love reading. It is not surprising, because when you are reading a story or a fairy tale, you  always become a part of adventure. You can visit a far away country, travel into space, learn the secrets of underwater life. You are not lonely. You can travel into the past with the main characters of historic novels. You can become a witness of great inventions with the heroes of science fiction stories. You can also have fun with people who live in comic books. There is always a secret message in stories you read. That`s why when you read a book, try to understand what the author wants to tell you. Books are our friends.

 

D -  Zweite Stunde ist Mathe. Was macht ihr in der Mathematikstunde ?

                ( Діти розповідають, що вони роблять на уроках математики.)

                (  -   In der Mathematikstunde rechnen wir)

     -  Вitte, lost diese Rechtaufgabe ! 

 

 ( 18-5=13     29+2=31      1996+13=2009)

 

  • Jetzt hort aufmerksam und lost die Rechenaufgaben !

( Діти уважно слухають аудіозапис задач на німецькій мові, а потім називають відповідь.)

 

(Rechenaufgaben   № 1

Die Muter hat 50 Euro in der Geldtasche. Sie kauft Lebensmittel um 8 Euro. Wie viel Euro hat sie noch ?  ( 42 )

 

Rechenaufgaben   2 

In der Klasse sind 17 Schuler. Hier sind 7 Madchen und 10 Jungen. Jetzt kommen in die Klasse noch 3 Jungen und 5 Madchen. Wie viel Schuler gibt es in der Klasse jetzt ?  (25)

 

         Rechenaufgaben   3    

Peter hat 40 Euro. Er bekommt von der Oma noch 13 Euro dazu. Wie viel Geld hat er

jetzt ?  (53)

E - Next lesson is Geography. What do you do at this lesson?  

Pupil 6 (form 8) – We learn countries and continents, rivers, seas and oceans, mountains and valleys. At the last lesson we were speaking about Great Britain. The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is situated off the north-west coast of Europe. It consists of four countries which are England, Scotland, Wales and Northern Ireland. Their capitals are London, Edinburgh, Cardiff and Belfast. The UK is an island state. The two main islands are Great Britain and Ireland. Northern Ireland and the independent Irish Republic are there. The two islands are separated by the Irish Sea.The UK is separated from the continent by the English Channel and the Strait of Dover. The UK is also washed by the Atlantic Ocean in the north and the North Sea in the east.

 

D - Vierte Stunde ist Deutsch. Was macht ihr in der Deutschstunde ?

                     (  -  in der Deutschstunde lesen wir, sprechen wir, ubersetzen wir, losen wir Kreuzwortratsel .)

  • Gut, Wer lost Kreuzwortratsel ?  ( діти розгадують кросворд, який підготовлений на дошці).

( Поки 2 учнів розгадують кросворд, інші діти працюють в парі знаходячи рими до вірша).

  • Und ihr arbeitet zu zwei, such Reime und lies ein Gedicht !

 

Sucht Reime.

( Wiedersehen,   Haus,   3,    Speck,   raus,   10,    Brei  )

1,2,____________-

Butter auf den ___________,

Salz auf den ____________,

du musst weg !

4, 5, 6, 7 –

alle kommen auf die Wiese,

alle gehen wieder nach _________,

und du bist ___________.

8, 9, _________-

 

D -      Letzte Stunde ist Musik. Singt,bitte zusamen lustige Lied !

                           ( Lied   -   Schni, schna, schnappi )

 

English teacher – I see that nevertheless what language you speak  you work at the lesson together. The lessons are similar. But what is different in English and German schools?

E – English pupils have lessons in the morning and afternoon. They have a big break for lunch. They can have lunch at home or in the school canteen. Some schools are only for boys and  only for girls. And children must wear a school uniform. The sport lessons are every day.

D – Das neue Schuljahr begint im August. Die Schuler haben keine Schulforme.

 

English teacher – Would you like to change something in your school? What?

( Possible answers:

  • I'd like  to have PT every day.
  • I'd like to have a beautiful modern uniform.
  • I'd like to have a computer on my desk.
  • I'd like  to have a modern plastic blackboard.)

 

Deutsch LehrerПід час нашої сьогоднішньої зустрічі ми намагалися показати, що учні, які вивчають обов'язково дві іноземні мови, можуть спілкуватися як англійською так і німецькою мовами в будь-яких ситуаціях, запропонованих вчителями. Завдяки цьому вони збагачують свій словниковий запас та розвивають комунікативні здібності.

 

 

  • Auf  Wiedersehen! Tschuss !
  • See you!

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
1 вересня 2019
Переглядів
614
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку