Конспект "Квітка. Будова та різноманітність квіток. Суцвіття."

Про матеріал

Конспект уроку розрахований для учнів 6 класу, мета якого узагальнити знання учнів з теми «Квітка – генеративний орган. Суцвіття».Розвинути творчу активність, самостійність учнів. Виховувати дбайливе ставлення особистості до навколишнього середовища.

Перегляд файлу

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ СЕЛА ВОЮТИН

вул. Шкільна 1а, с.Воютин, Луцького району, Волинської області, 45645,

 тел.(0332)79-59-40, e-mail: nata.shew4uk@yandex.ua

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку з біології (6 клас)

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріали підготувала:

Горбачук Тетяна Вікторівна

Вчитель біології

Класний керівник 5 класу

 

 

 

Тема:  Квітка. Будова та різноманітність квіток. Суцвіття.

 

Девіз уроку:  « Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова»

Мета:

Навчальна: узагальнити знання учнів з теми  «Квітка – генеративний орган. Суцвіття»

Розвивальна: розвинути творчу активність, самостійність учнів.

Виховна:  виховувати дбайливе ставлення особистості до навколишнього середовища.

Учні повинні знати:

  •              Нестатеве і вегетативне розмноження;
  •              Спора;
  •              Щеплення;
  •              Підщепа;
  •              Прищепа;
  •              Квітка;
  •              Суцвіття.

Тип уроку – узагальнення й систематизація знань.

Форма  проведення уроку: урок – подорож.

Методи:

  1.     За джерелами знань: робота з підручником.        
  2.     Інформаційно – рецептивний:  бесіда.
  3.     Евристично – пошуковий: пошук правильних відповідей.
  4.     Репродуктивний: робота  з термінами.

Стратегія уроку: формування в учнів візуальних  спостережень.                 

Обладнання: підручник, схеми, малюнки, роздатковий матеріал, гербарій.

Хід уроку

  1.                      Організаційний момент. 1хв.

Перевірка присутності учнів, їх підготовки до уроку, організація уваги.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів 5хв.

Гра третій зайвий

Із перерахованих вибрати зайвий об’єкт.

  •                 Пелюстка, тичинка, корінь, листок.
  •                 Проста, складна, брунька, пелюстка,
  •                 Квітконіжка, квітколоже, чашолисток,
  •                 Пелюстка,  тичинка, маточка,

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів 3хв.

«Уявімо світанок… Десь за обрієм тихо сходить сонце  рожево – жовте. Щойно прокинулись пташки і заспівали на всі голоси, радісно зустрічають новий день. З гір лине слабкий, приємний запах квітів.»

 Але для того щоб квіти виросли, потрібно, щоб насінина потрапила в ґрунт, проросла та перетворилась на чарівну квітку.  Так  само і ваші знання потрібно

засіяти в грунт, дати можливість їм прорости.

Отже, зернятка знань ви вже засіяли в грунт на попередньому уроці, сьогодні ми спрямуємо всі зусилля, щоб знання ваші проросли.  І до вершини гори  знань

дійде лише той, хто перетворить свої знання на чарівних квітів - едельвейсів, які ростуть високо в горах.

Урок сьогодні у нас незвичайний. За допомогою поїзда ми відправимось у

країни знань. Звичайно, шлях буде нелегкий, поїзд буде зупинятися на трьох станціях, на яких потрібно буде виконати різні завдання, але перш ніж добратися до станції, також будемо виконувати завдання. На час поїздки вашим провідником

буду я -   Тетяна Вікторівна.

Учні записують число та тему уроку.

Вчитель зачитує мету уроку.

Ну, що, шановні пасажири, будемо готуватись до відправки.

Але перш ніж розпочати подорож,  вам потрібно підготувати квитки.

IV Закріплення вивченого матеріалу. 30 хв.

Вашим домашнім завданням було: дати відповідь на запитання. «Що ви очікуєте від уроку?»

Здають білети, зачитують очікування.

Білети у вас є: місця у вагонах також, відправляємось у подорож. Але поки поїзд знань рухається до першої станції, я хочу, щоб ви по декілька речень розповіли, що вам найбільше запам’яталось  під час поїздки у країни:

  •     КЛІТИНА, ТКАНИНА.
  •     РОСЛИНИ
  •     РОЗМНОЖЕННЯ

Подорож  наша триває і ми наблизились до першої станції. Яка має назву

1 станція «Наукова»

Робота з термінами. А саме на цій станції ми будемо працювати з термінами за допомогою

«Біологічного телефону»

Я роздам вам візитки, на яких вказаний номер, вам потрібно набрати цей

номер та визначити слово, яке закодоване. Пояснити значення цього слова. Робота в групах.

Працювати будете групою (вагоном).

Ви справились з завданням на першій станції і можемо рухатися далі.

Гра  «П’ятий зайвий» складіть за допомогою підручника логічний ланцюг з одним зайвим словом.

На цій станції нам також потрібно провести невелике дослідження.

Робота в групах. Для цього ви буде виконувати завдання у трьох вагонах, після проведення дослідження ви обміняєтесь результатами.

Вагон 1.

Я вам даю квіти дикої редьки вам потрібно виконати наступні завдання:

  1.               Знайти всі частини квітки, розглянути їх під лупою,зробити в зошитах схематичну замальовку розглянутої квітки.
  2.               Відокремити чашечку квітки, розрізати її уздовж, розправити і наклеїти на аркуш паперу, зробити підписи.
  3.               Відокремити віночок, наклеїти на папір.
  4.               Відокремити маточку і прикріпити до паперу.
  5.               Відокремити тичинки і прикріпити до паперу.

Вагон 2. Порівняння органів двох квіткових рослин.

  1.               Порівняйте за зовнішнім виглядом органи дикої редьки і подорожника.
  2.               Порівняйте за зовнішнім виглядом органи левкоя і гороху.
  3.               З’ясуйте схожість і відмінність коренів, стебел, листків, квіток розглянутих рослин.

Вагон 3. Детальне вивчення квітки.

  1.               Розгляньте всі частини квітки в лупу.
  2.               Визначте чашечку квітки, розріжте її вздовж, розправте і наклейте на аркуш паперу.
  3.               Відокремте віночок.
  4.               Відокремте тичинки.
  5.               Відокремте маточку, розріжте її вздовж
  6.               Розгляньте квітколоже і квітконіжку.

По закінченні виконання дослідів учні презентують свої результати.

Але,  щоб подорож була цікавішою, я хочу зачитати вам одну легенду.

Коли Господь створив світ і дав імена своїм творінням, то випадково забув назвати одну маленьку квіточку ¸ яка росла на березі струмка. Тоді обділена квітка підійшла до трону Всевишнього і попросила, щоб їй дав ім’я. На це Господь відповів «Тебе я не забуду, не забудь і ти мене. Ім’я твоє віднині Незабудка».

Але не випадково я вам зачитала легенду про квіти, бо ми зараз будемо зупинятися на станції « Квіткова»

2 станція «Квіткова»

Завдання «Всі разом»

Ви зараз оберете собі по два елементи квітки. Вам потрібно скласти одну велику квітку,  розказуючи про особливості тієї частини:

Квітконіжка

Квітколоже

Чашолисток

Пелюстка

Маточка

Тичинки

Перша група: Квітконіжка. Квітколоже.

Друга група. Чашолисток .Пелюстка

Третя група Маточка. Тичинки.

Ну що ж, наш поїзд знань відправляється -  і ми рухаємося  далі.

Учитель. «Я хочу, щоб ви трішечки помріяли і перетворились в  чарівних квітів. В кожного з вас є маленькі квіти,  але коли ви візьмете їх в руки  і встанете, то в нас утвориться три великих суцвіття.

 Прийом «Так»  чи «Ні». Отже, зараз ми будемо працювати з квітами двох  кольорів: синій – так, оранжевий – ні.

Я буду вам зачитувати запитання, вам потрібно відповідати  «так»  чи «ні».

Але таким чином, якщо відповідь «так»¸ то піднімаєте квітку, яка має синій колір, якщо «ні» - то оранжевий.

Запитання.

  1.           Всі квіти мають одне суцвіття.
  2.           Конюшина  має просте суцвіття.
  3.           Соняшник має суцвіття китицю.
  4.           Квітконіжка це осьова частина квітки.
  5.           Квітколоже це розширена частина квітконіжки.
  6.           Оцвітина – це покрив квітки.
  7.           Суцвіття це спеціалізований квітконосний пагін, що несе квітки й видозмінені листки.

Завдання «Знайди помилку»

Таксони

Перша група

Друга група

Над царство

Ядерні

Рослини

Царство

Рослини

Ядерні

Відділ

Покритонасінні

Покритонасінні

Клас

Дводольні

Дводольні

Родина

Бобові

Боби

Рід

Боби

Бобові

Вид

Паслін

паслін

 

Для закріплення знань по темі суцвіття  ми виконаємо ще одне завдання

(Робота з підручником, на сторінці 112 – є різноманітність суцвіть, вам потрібно вказати тип суцвіття з запропонованого гербарію.)

Завдання «Дослідження»

За допомогою гербарію дослідіть та опишіть особливості будови квіток, кількість пелюсток, тип суцвіття. Ну все, наш час вичерпався  і ми знову  зупинились на станції, яка має назву «Узагальнення»

3 станція «Узагальнення» 4хв.

Завдання «квітковий годинник»

Випереджувальне завдання. На літні канікули вам було поставлене завдання. Провести спостереження за квітами протягом дня та записати щогодинне розкривання квітки одних рослин. Записати назви рослин, що розкривають свої квітки у визначений час доби.

Ви знаєте, що в горах росте гарна  квітка - едельвейс. І тому вам зараз потрібно розмісти квіти на вершині, бо завдання ми вже виконали, пригадавши найбільше вражень під час подорожі,  (чіпляють квіти) на гору знань., пригадують цікавинки з уроку.

Домашнє завдання. 2хв.

Опрацювати відповідні параграфи підручника

Скласти казку про квіти; підібрати прислів’я, загадки, вірші про квіти.

На протязі одного місяця підготувати проектну роботу на тему «Зелена планета.»

 

docx
Додано
27 липня 2018
Переглядів
855
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку