Тема: ПРАВО І ЙОГО СУТЬ
План.
Кожна людина свідомо чи несвідомо керується у своїй діяльності певними правилами, тобто зразками належної поведінки, її моделями. Ці правила різноманітні як за змістом так і за способами виникнення. Без регулювання відносин людство було б приречене на зникнення.
Серед соціальних норм прийнято розрізняти:
Єдність та відмінність норм права і інших соціальних норм
Що змушує людей дотримуватися різних правил? Наприклад, вітатися при зустрічі, поступатися старшим місцем у транспорті, переходити вулицю у встановлених місцях.
Одне з соціальних призначень держави полягає у регулюванні відносин у суспільстві. Держава регулює такі відносини за допомогою певних правил поведінки загального характеру, які прийнято називати нормами права. Сукупність таких норм і становить право відповідної держави.
ОЗНАКИ ПРАВА:
Джерела права - це способи вираження та закріплення правових норм. До джерел права відносять: правовий звичай, судовий чи адміністративний прецедент, нормативний договір , нормативно-правовий акт
Звичай – основна форма регулювання поведінки в додержавному суспільстві, в умовах родового ладу. Величезне значення як джерела права йому приділялося і при феодалізмі. Перші правові пам’ятки складалися головним чином зі звичаїв. З розвитком правотворчої діяльності держави звичаєве право в значній частині поглинається писаним правом. Прикладом застосування звичаю у національному праві є стаття 35 Сімейного кодексу України: «...наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої... Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений» Як зрозуміти дану норму? Про який конкретно звичай йдеться? Як його можна застосувати?
Нормативні договори виступають основним джерелом міжнародного права. Застосовуються вони також і в конституційному, цивільному, трудовому та деяких інших галузях права. Наприклад, індивідуально-правові договори: договір позики, договір купівлі-продажу, трудовий договір, шлюбний контракт та інші.
У нашій правовій системі НПА є основним джерелом права. НПА поділяють на закони та підзаконні нормативно-правові акти.
За загальним правилом, закони набирають чинності через 10 днів з моменту опублікування, а інші акти – з моменту опублікування. Проте можливі й інші варіанти набрання чинності нормативно-правовими актами. Так, термін може встановлюватися у самому нормативному акті. Якщо нормативний акт не публікується, він набирає чинності з моменту його одержання виконавцем.
Норми права регулюють відносини між людьми, надаючи їм особливого характеру – після врегулювання вони стають захищеними засобами державного впливу. І щоб відрізняти такі відносини від інших (неврегульованих нормами права), їх позначають терміном «правовідносини».
Скажімо, відносини між батьками та дітьми щодо надання допомоги по утриманню регулюються правом, а відносини між сторонніми людьми з цього приводу – ні. Так, якщо повнолітній син утримував свою немічну матір, а згодом перестав надавати їй допомогу, вона може стягнути з нього аліменти у судовому порядку. У випадку надання такої ж допомоги сусідці, вона не може просити захисту в суді.
Основною ознакою суб’єктів правовідносин є наявність у них правосуб’єктності – здатності бути носіями прав та обов’язків, здійснювати їх від свого імені та нести юридичну відповідальність за неправомірні дії.
|
Виникнення |
Припинення |
Позбавлення |
Обмеження |
Право-здатність |
до народження |
після смерті |
немож-ливе |
можливе (позбавлення батьківських прав, прав водія, позба-влення свободи) |
Дієздат-ність |
Часткова: до 14 років Неповна: з 14 до 18 років Повна: з 18 років |
після смерті або за рішен-ням суду |
за рішенням суду |
за рішенням суду |
Делікто-здатність |
Кримінальна відповідальність – з 14 років (за тяжкі та особливо тяжкі злочини) Адміністративна - з 16 років Повна цивільна – з 18 років |
|
|
|
Підставами виникнення, зміни чи припинення правовідносин є юридичні факти.
Юридичні факти поділяють на дії та події.
Юридичні дії – це такі життєві обставини, які виникають за волею людини, наприклад: укладення договору, вступ у шлюб. Більшість юридичних фактів є діями.
Подіями є такі життєві обставини, які виникають, розвиваються і припиняються незалежно від волі суб’єктів правовідносин: наприклад, народження та смерть, стихійне лихо.
Юридичні дії, у свою чергу, поділяють на правомірні та неправомірні. Правомірні юридичні дії суб’єктів права відповідають приписам норм права або не суперечать їм. Неправомірні юридичні дії, як правило, є правопорушеннями.
Поведінка людей у суспільстві, врегульована нормами права, може бути правомірною і неправомірною (протиправною).
Правомірна поведінка – це така поведінка, що відповідає вимогам права. Протилежністю правомірної поведінки є поведінка неправомірна, або правопорушення, яким визнається винна протиправна поведінка деліктоздатної особи, що тягне за собою юридичну відповідальність.
Правопорушення зазвичай поділяють на види у залежності від ступеня суспільної небезпеки. За цим критерієм розрізняються злочини і проступки.
Для вирішення питання, чи вчинила особа певне протиправне діяння, юристи винайшли модель юридичного складу правопорушення. Знання про такий юридичний склад застосовуються при кваліфікації правопорушень: якщо який-небудь з елементів відсутній, немає і самого правопорушення.
Особа підлягає більш суворому покаранню за умисні правопорушення.
Види юридичної відповідальності:
- кримінальна – застосовується тільки за вчинення злочину. Це найсуворіший вид відповідальності, який передбачає найжорсткіші обмеження особистого і майнового характеру.
- адміністративна – застосовується за вчинення адмін. проступку
- цивільно-правова – настає за невиконання договору, заподіяння имущественног шкоди. Носить виключно майновий характер.
- дисциплінарна – настає за порушення трудової, службової, навчальної дисципліни і має особистий характер (наприклад, догана). Якщо в результаті адмін. проступку заподіяно майнову шкоду, то застосовується матеріальна відповідальність (відшкодування збитку).
- конституційна – імпічмент президента, відставка уряду.
- у міжнародному праві існує міжнародна відповідальність – економічні санкції проти держави (заборона на торгівлю).
Принципи юридичної відповідальності: особистий характер, гуманізація, невідворотність, справедливість
Завдання самоконтролю з теми « Право і його суть»