Конспект " М.Павленко " Гер переможений". Наскрізний гуманістичний пафос новели.

Про матеріал
Конспект із використанням інноваційних технологій. Використовуються технології : иетод "Прес", "Займи позицію", епіграф, складання грона та сенкана.
Перегляд файлу

Тема. Л. Пономаренко. «Гер   переможений». Наскрізний гуманістичний пафос новели. Особливості художніх засобів новели  . ТЛ: новела

Мета. Проаналізувати новелу «Гер переможений», визначаючи наскрізний гуманістичний пафос твору; розкрити характер героїв; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, усвідомити ідейний зміст твору, через емоційне сприйняття новели формувати світогляд дітей, виховувати почуття поваги, риси чуйності, доброти, милосердя, гуманності, прищеплювати

інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку. Комбінований

Форми та методи роботи. Бесіда, робота в групах, методи

«Сенкан», «Гронування», «Творча майстерня», проблемне питання, метод

«Займи позицію».

Не будь переможений злом, але зло перемагай добром.

Біблія

Хід уроку

І Організаційний момент.

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів

Слово вчителя. Діти, життя дається один раз людині в цьому світі, і воно

безцінне. Спочатку у світ ми приходимо маленькими дітьми з чистою душею,

щирі, відкриті, безпосередні. Як говорить народна мудрість, «устами дітей

говорить істина». Це вже потім, коли людина стає старшою, вона чомусь губить велич своєї душі в силу різних життєвих обставин. Я сподіваюся, що ваші душі не заплямувала ще настільки буденна реальність життя, ви зможете

продемонструвати крила власного серця на сьогоднішньому уроці. Адже

торкнемося ми нині одвічних життєвих проблем: добра і зла, жорстокості та

любові тощо.

ІІІ Повідомлення теми та мети уроку. Озвучення епіграфу.

Слово вчителя. Ми дуже часто чуємо вислів «справжня людина». У

поняття «бути людиною» кожен вкладає своє значення. У більшій мірі саме

воно впливає на дії та вчинки кожного з нас, а загалом і на саме життя людини.

ІV Основна частина уроку

1. Словникова робота:

 Гуманізм ― визнання людини найвищою цінністю у

світі (синонім людяність, душевність)

 Пафос ― емоційне ставлення письменника до того, що

він зображує.

2.Робота за біографією письменниці.

Любов Пономаренко народилася 25 травня 1955 р. у с. Іванківцях Срібнянського району, Чернігівщина в родині вчителів. У 1978 році закінчила Ніжинський державний педагогічний інститут ім. М. В. Гоголя. Прозу почала писати з 1980 р. Працювала вчителем російської мови й літератури на Срібнянщині, у редакціях газет Чернігівщини та Полтавщини. З 1987 року мешкає на Полтавщині. Працювала вчителькою Староіржавецької середньої школи Оржицького району Полтавської області (1987–1990), завідуючою відділом листів і масової роботи районної газети «Оржиччина» (1990–1993), завідуючою відділом соціальних проблем редакції газети «Гребінчин край» (1994–1999) на Полтавщині, з 1999 року — власний кореспондент Всеукраїнської громадсько-політичної газети «Зоря Полтавщини». Мешкає у м. Гребінка Полтавської області.

3. Прочитайте біографію письменниці.

4. Складіть гроно.

Вправа « Я – тобі, ти – мені»

4. Запис визначення «Новела»

5. Словникова робота:

Гер – пан. Шнель – швидко. Лейпціг – місто в Німеччині. Гут – добре. Кіндер – діти.Фрау – звертання до жінки в Німеччині.

6. Читання новели учнями.

7.  Метод «Мозковий штурм».

Бесіда за змістом твору:

― У який час відбуваються події, зображені у творі?

― Хто є дійовими особами в новелі?

― За жанром «Гер переможений» ― це…?

― Чому твір називається саме так?

― Чому авторка вживає німецьку лексику?

8. Паспорт твору

Жанр «Гер переможений»: новела.

Літературний рід – епос

Тема «Гер переможений»: зображення гуманного ставлення до полонених німців, які відбудовували зруйноване місто (взаємостосунки Фрідріха з дітьми, самотніми жінками).

 Ідея «Гер переможений»: засудження війни, жорстокості; уславлення гуманізму, чуйності, доброти.
 

9. Метод «Сенкан».

Війна

Страшна, кривава

Руйнує, вбиває, ламає

Спустошує людську душу і тіло

Смерть

10. Проблемне питання

― У чому сміливість Л. Пономаренко як письменниці?

(Письменниця порушила важливу проблему, яка схвилює найчерствішу

душу ― це любов до людей. Вона торкнулася біблійної теми всепрощення,

показала ворога–фашиста звичайною людиною з болями, стражданнями і

переживаннями)

Вислів на слайді: Війни починають політики, а воювати і помирати

доводиться звичайним людям (Герберт Гувер).

8. Метод «Гронування»

Фрідріх

 Любить дітей

 Нещасний

 Відчуває провину

 Працьовитий

 Вразливий

 Сентиментальний

 Сумує за миром

 Має потяг до краси

9. Метод «Займи позицію»

― Чи можна простити ворога?

ТАК НІ НЕ ЗНАЮ

10.Запис визначення

 Художня деталь ― виразна подробиця твору, яка подає певний

епізод у несподіваному ракурсі

 Цеглинки ― любов до праці

 Нагідки ― потяг до прекрасного , віра у раще

 грядка― його маленька держава

 прикраси з цегли ― творча натура Фрідріха

 хрест ― символ смерті

 Квітка, що розцвіла посеред грудня ― символ незнищеності

людської душі.

12. Композиція твору:

― експозиція: полонені німці зводили будинок

― зав’язка: ставлення Фрідріха до українських жінок-вдів

― кульмінація: самогубство Фрідріха

― розв’язка: фотокартка з двома дівчатками ― згадка про полоненого

німця

13. Поняття простору і часу в художньому творі

― Чому автор ускладнює композицію, подавши дві розв’язки? Хоча між

ними різниця 50 років.

(Через 50 років до оповідача прийшло розкаяння за своє ставлення до

Фрідріха, прощення ворогам, які свою роботу виконували на совість. З роками  людина стає мудрішою, набирається життєвого досвіду, приходить

усвідомлення, що прощення ― одна з найважливіших людських чеснот.)

V Підсумок уроку

― Чи актуальні проблеми, порушені у творі в наш час?

― Чи зможете ви колись простити ворога, який вторгся сьогодні на нашу

землю?

Слово вчителя. Діти пропоную вам попрацювати з рефлекційною

анкетою, представлену на слайді. Ви можете вибрати ті твердження, які хотіли  продовжити:

Рефлексія

― Сьогоднішній урок дав мені можливість зрозуміти…..

― Після цього уроку я буду….

― Урок дав мені для життя….

― Мені найбільше подобаються такі риси характеру…

Слово вчителя. Я сподіваюся що ви зрозуміли, діти, якими треба бути

людьми, як жити серед людей, що для людини найцінніше.

VІ Оцінювання дітей.

VІІ Домашнє завдання

― Уявімо собі, що крім фотокартки, яку знайшли через багато років у

стіні, там був написаний лист від батька Фрідріха своїм донечкам з адресою.

Відтворіть зміст цього листа в домашньому творчому завданні «Лист від

Фрідріха своїм донечкам».

docx
Додано
23 лютого 2021
Переглядів
1116
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку