КОНСПЕКТ ПЕРШОГО УРОКУ У 1 КЛАСІ
Тема: Моя рідна школа
Мета: познайомити першокласників із поняттями «школа», «клас»,
«вчитель», «урок»; розповісти про правила поведінки учнів у школі;
дати перше уявлення про правила для учнів; сприяти формуванню у
дітей позитивної мотивації навчання, учнівської активності,
дисциплінованості; актуалізувати знання, отримані раніше (уміння
розгадувати загадки); вчити робити узагальнення та висновки;
виховувати бажання навчатись, дружити, вести здоровий спосіб
життя, а також комунікативні якості.
Обладнання: карта України, стенд «Україна – моя батьківщина», хмаринка з
написом «1 вересня 2021 рік», квіти з іменами дітей, лист, казкові
герої вовчик і лисичка, сонечко, промінчики, дошка прикрашена у
вигляді лісової галявини.
Методи навчання: бесіда, слухання, демонстрація, рефлексія.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів, повідомлення теми і мети уроку.
Учитель.
– Шановні батьки, любі діти! Я щиро вітаю вас зі святом — Днем знань. Від усієї душі бажаю вам міцного здоров'я та здійснення всіх бажань.
– Вже пролунав дзвоник на перший урок в житті наших малят. Вони стали першокласниками. Подивіться, шановні батьки, які в нас гарні діти: чепурні, веселі, жваві, непосидючі, розумні, кмітливі!
– А батьки? Я впевнена: кращих батьків просто не існує. Мені дуже приємно, що всі ми разом зібралися в одному класі.
Учениця 1.
Гарні класи, коридори,
Школа світла і простора,
Вчитель добрий. Все гаразд!
Можна йти у перший клас!
Учениця 2.
Тож радійте всі навколо,
Привітайте щиро нас.
Здрастуй, наша рідна школо,
Ми прийшли у перший клас!
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
1. Робота з картою.
Учитель.
- Діти, а де ж знаходиться наш клас? (У школі)
- У якому селі знаходиться наша школа? (Мишлятичі)
- А як називається наша країна, у якій ми живемо? (Україна)
2. Ознайомлення з символами України.
Учитель.
Отже, Батьківщина – це та земля, де ми народилися і живемо.
– Тож як називається наша держава, наша Батьківщина? (Україна)
– А ми хто? (Українці)
– Ми любимо неньку – Україну і зробимо все, щоб вона процвітала.
– А що ви – маленькі школярики можете зараз зробити для України? (Добре вчитись, добре поводитись, нести радість людям).
– Ми будемо сьогодні вчитися гарно поводитися, слухати уважно, давати відповіді на запитання. Адже сьогоднішній урок присвячений вам школярики, про те як поводити себе у школі, якими приладдями користуватися під час навчання. Отже, тема нашого першого уроку «Моя рідна школа».
ІV. Вивчення нового матеріалу. Подорож до Країни Знань.
Учитель.
Ранок розпочавсь цікаво,
Світить сонечко ласкаво,
В календарик заглядає
І від посмішки аж сяє.
Знає сонце гомінливе —
День сьогодні особливий!
— Яке ж сьогодні число? Місяць? Рік? (1 вересня 2021 рік)
Учитель вивішує дату на хмаринках на дошці.
— Чим сьогоднішній день особливий? (Сьогодні свято - День Знань)
— Як вас тепер називають? Чому? (Школярі, бо ми прийшли до школи)
— Чого діти йдуть до школи? (Здобувати знання)
Практична робота.
— У вас на партах лежать квіточки, у серединках яких надруковані ваші імена.
— Вийдіть до мене, червоні квіточки, назвіть своє ім’я, прізвище і «посадіть» квіточку на нашу «галявину».
З допомогою вчителя діти прикріплюють квіти на дошку, заздалегідь оформлену у вигляді лісової галявини.
— Тепер вийдіть сині квіточки...
Народження нової родини.
— Що ж вималювалося у нас на дошці?
— Чим квіточки схожі? Чим відрізняються?
— І дорослі, і діти зовсім як наші квіти. Подивіться один на одного, посміхніться. Ми всі різні — маємо різний колір очей, волосся, різний зріст, голос. Але тепер у нас є і багато спільного. Нас об’єднала наша школа, наш клас, ми разом будемо вчитися, співати, танцювати, веселитися, ходити на екскурсії.
— На аромат наших квітів злетілися… Відгадайте, хто?
— Що то в нас за гість?
— Ніжок в нього шість.
— Аж чотири крильця має,
— Між квіток собі літає.
— Не бджола, не джмелик.
— Зветься він … (метелик)
— Так, це яскраві метелики.
— Давайте уявимо, що ми метелики і проведемо фізкульхвилинку.
Фізкульхвилинка.
Ми – метелики чудові.
(діти нахиляють голову вліво-вправо)
Є в нас крильця кольорові,
(Розводять руки в сторони)
Ними ми махаємо
(Виконують махи руками)
Над квітами літаємо.
(Кружляють навколо себе)
— Метелики разом з вами кружляли і сіли у вас на партах. Прикріпіть їх на галявину, щоб нашим квіточкам було веселіше.
Діти прикріплюють метелики на галявину.
Казкова інсценізація.
Стукіт у двері, учитель відчиняє, бере лист і пакунок, читає.
Учитель. Село Мишлятичі?
Діти. Так!
Учитель. Гімназія с. Мишлятичі?
Діти. Так!
Учитель. 1 клас?
Діти. Так!
Учитель. Тож у цей святковий час
Лист прийшов, мабуть, для вас!
(Читає лист.)
Вас вітаєм від душі,
Відтепер ви — школярі!
Бажаєм гарно вчитися,
З усіма подружитися.
Вам передаєм пакунок —
Шкільні книжки у подарунок.
З ними будете сумлінно
Вчитись тільки на «відмінно».
Ми працювали по них гарно,
Перший клас пройшов не марно,
Всі навчилися писати,
Рахувати і читати.
Звірята «Лісової школи».
Вибігають Лисичка та Вовчик. Це можуть бути старші учні, а можуть — учні цього ж класу.
Лисичка.
Почекайте! Підождіть!
Дарувати не спішіть!
Зможуть ці нові книжки
Нам із Вовчиком допомогти!
Перший клас ми прогуляли,
Цілий рік байдикували,
А тепер і не читаєм,
Й рахувати як, не знаєм!
Вовчик. Хай малята ще гуляють,
І танцюють, і співають.
Для чого їм книжки новісінькі?
Вони ж не знають нічогісінько!
Я їх краще заберу,
Знов до лісу віднесу!
Учитель. Ви, звірята, не праві.
Діти всі в нас молодці!
Вовчик. Вашим я словам не вірю,
Зараз сам я перевірю!
Загадки вибрав я складні.
Вам їх не відгадати, ні!
Намагається прочитати загадки, але не може.
Учитель. Сором, Вовчику, тобі,
Вивчив букви ти не всі!
Якщо не будеш вчитись,
Не зможеш в світі жити!
Читає загадки, діти відповідають хором.
Є чарівник у школі в нас,
Дітей запрошує він в клас.
Щоб не спізнились на урок,
Нам голос подає ... (дзвінок).
Букви всі від А до Я На сторінках ... (букваря).
Буває в лінію й в клітинку,
У ньому пише кожна дитинка. (Зошит )
Язика не має, а всіх грамоти навчає. (Книга)
Спокою вона не знає, дітям креслить помагає.
Різні лінії, фігури, щоб прямими вони були. (Лінійка)
Довгі палички кругленькі: сині, жовті, червоненькі.
На папері походили, кольори свої лишили.
Звуться палички оці кольорові… (Олівці)
Нею тільки поводи,
Залишаються сліди.
Що за дивна штучка?
Це звичайна ... (ручка).
Ручки й олівці, щоб знали,
Ми кладемо у ... (пенали).
Лисичка. Ой, загадки відгадали!
Ви мене не здивували!
А ось правила шкільні
Знають справжні школярі.
Правила ці виконайте
І книжечки забирайте!
Дає вчителю правила для школярів.
Учитель. Діти, зараз ми ознайомимося з основними правилами учнів.
Гра «Правила для учнів»
Учитель читає вірш С. Маршака, а діти виконують відповідні рухи.
— Заходить вчитель — треба встати. (Встають.)
— Коли дозволить, тихо сядь. (Тихо сідають.)
— Спитати хочеш — не гукай (сваряться пальчиком),
— А тільки руку піднімай. (Піднімають руку.)
— У школі парту бережи. («Витирають» кришку парти.)
— І на парті не лежи. (Схиляються на парти.)
— Щоб урок минув не марно,
— Треба сісти рівно, гарно. (Випрямляються, кладуть руки на парту.)
— Не розмовляй на уроках як папуга чи сорока
(Махають руками, ніби крилами птахи).
Лисичка. Правила всі виконали.
Цим мене ви здивували.
Визнаю, що учні ці
У навчанні — молодці.
Вовчик. Ви не марнували час —
Книжки заслужив кожен із вас.
Хочу лиш я попроситись
Разом з вами нам учитись.
Учитель садить звірят.
Учитель. В школу йдуть всі недарма,
Вчення — світ, невчення — тьма.
Всі прийшли знання здобути,
Хочуть, грамотними бути.
Знання дітям необхідні,
Й навіть вам вони потрібні.
Ну, а книжка всіх навчить,
Як у світі треба жить!
За вашу активну участь звірята приготували вам подарунки, малята – медалі «Першокласник» і «Першокласниця».
Звірята з допомогою вчителя вручають учням медалі. Лисичка – дівчаткам, Вовчик – хлопчикам.
Давайте подякуємо звірятам за подарунок.
Діти. Дякуємо
Учитель. Сідайте звірята будете навчатися з нами.
VІ. Підсумок уроку.
Учитель.
Діти, погляньте на нашу галявину. Чого там не вистачає? (Сонечка)
– У вас на партах лежать промінчики, які розгубило наше сонечко.
– А для того, щоб промінчики причепити, потрібно згадати, що вам найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці.
– Чи сподобався вам урок? Чим?
– А які правила шкільної поведінки запам’ятали?
– Чим більше кожен пригадає, тим краще сонечко засяє!
Діти відповідають. Прикріплюють промінчики.
– А тепер подивимося, що у нас вийшло!
Наше Сонечко нам всміхається! Бо воно дуже задоволене дітками нашого класу. І нехай Сонечко всміхається вам, дітки, завжди, а я і ваші батьки будемо радіти за вас, пишатися вашими успіхами.