конспект підсумкового уроку за темою Членистоногі

Про матеріал
Конспект підсумкового уроку за темою Членистоногі можна використовувати разом з презентацією "Підсумковий урок за темою Членистоногі"
Перегляд файлу

1

 

Узагальнення знань з теми «Членистоногі»

 

Тема:Узагальнення знань з теми Членистоногі.

Мета:

  •              навчальна – розширити знання учнів про різноманітність представників типу Членистоногих, узагальнити і закріпити знання учнів про вищий рівень організації типу членистоногі у порівнянні з іншими відомими типами безхребетних тварин;
  •              розвиваюча – продовжити формувати у школярів вміння аналізувати одержані знання, користуватися довідковою літературою, застосувати одержані теоретичні знання на практиці, розвивати навички самостійної дослідницької роботи;
  •              виховна – продовжити формувати вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення, оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до певної галузі знань, розвивати інтуїцію, творчі здібності, тренування швидкості реакції, кмітливості.

Обладнання:таблиці, малюнки,ноутбук, мультимедійна дошка.

Тип уроку:систематизація та узагальнення знань.

Учень:

називає:

загальні ознаки типу Членистоногі;загальні ознаки організмів ракоподібних, павукоподібних, комах;

наводить приклади:

видів ракоподібних, павукоподібних, комах, що зустрічаються у своєму регіоні; видів, що потребують охорони; видів, що є паразитами людини, тварин і рослин, переносниками збудників хвороб; видів, що завдають шкоди сільському господарству;

розпізнає:

представників класів членистоногих на таблицях, наочних посібниках, у колекціях та природі;

характеризує:

способи життя членистоногих;роль членистоногих у екосистемах;

пояснює:

особливості пристосованості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності членистоногих до найрізноманітніших середовищ існування;взаємозв’язки організмів між собою, між організмами і неживою природою; значення у житті людини;

порівнює:

особливості організації ракоподібних, павукоподібних, комах;

описує:

поведінку комах; процеси життєдіяльності комах;

робить висновки:

про значення членистоногих в екосистемах і в житті людини.

 

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення теми, мети уроку.

Добрий день! Вітаю вас, всіх присутніх учасників і гостей. Сьогодні ми проводимо незвичайний урок – урок-гру, мета якого розширити знання, узагальнити і закріпити їх по темі: Тип Членистоногі. Гра буде проходити в 5 турів, за кожен з яких учасники здобуватимуть певну кількість балів.

ІІ. Узагальнення знань.

1  завдання

До столу підходять по одному учаснику від кожної команди (причому треба виділити таких учнів, які в змозі  вирішити завдання початкового рівня).  Виконують тестові завдання за допомогою мультимедійної дошки.

 За правильну відповідь – 2б.

2 завдання

БРЕЙН-РИНГ 3 б.

( Презентація файл 3-10)

На середину виходять по одному учаснику від кожної команди.

  •              Про кого йдеться. Царство тварини, підцарство Багатоклітинні, тип Членистоногі, клас Комахи, ряд Твердокрилі. (Жуки)
  •              Як павук-хрестовик, який сидить у засідці, одержить сигнал про те, що до  нього у павутину потрапила здобич? (Павутинна сітка, сигнальна нитка)
  •              Як за допомогою мурашника визначаються визначають сторони світу?(Мурашники з південної сторони дерева, куща, південна сторона мурашника похила, північна – крута)
  •              Хто може підіймати вагу в 3 рази більшу від маси свого тіла? (Мурашка)
  •              Тільки цей представник міняє свої покриви. (Рак)
  •              Велика кількість представників цього ряду не їдять протягом всього свого життя. (Метелики)
  •              Хто полює на дрібних павуків, мокриць, жаб, ящірок і птахів.(Павук-птахоїд з Південної Америки, з них він висмоктує кров)
  •              Збудник небезпечних захворювань, зокрема піроплазмозу, поворотного тифу, енцефаліту. (Кліщ)

Кожна правильна відповідь 1 бал

3 завдання

На середину виходять по одному учаснику від кожної команди, причому треба виділити таких учнів, які в змозі  вирішити завдання середнього рівня.

Завдання виконується на мультимедійній дошці.

За правильну відповідь – 3 б.

4 завдання

«ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК»

 

У цьому конкурсі бере участь вся команда, але зараховується лише перша відповідь. Перемагають учасники тієї команди, котрі за одну хвилину дадуть найбільше правильних відповідей.

Кожна правильна відповідь 1 бал

(Файл 12-14)

 

 

1. Чим покрито тіло Членистоногих.

   (хітин)

1. Який жук на території України найбільший?

(жук-олень)

2. Скільки пар ходильних ніг у рака?

(5)

2. Скільки пар ніг у павука?

(4)

3. Де зимують річкові раки?

(нори)

3. Яким способом розмножуються раки?

(метання ікри)

4. Скільки рухів крилами робить муха за одну секунду 200, 300, 400?

(330 рухів)

4. На якій частині тіла розміщені крила і ноги у комара?

(груди)

5. В якій частині тіла у рака розміщені протоки видільних залоз?

(голові)

5. Як довго живуть одноденки?

(2-3 години)

6. Чи розрізняють комахи кольори?

(так)

6. Чи завжди рак лізе назад?

(плаває назад, а до їжі лізе вперед)

7. Який тип кровоносної системи у павуків?

(незамкнена)

7. Що належить до органів дихання павука-хрестовика?

(легеневі мішки, трахея)

8. Двокрила комаха, переносник збудників ряду захворювань людини і тварин?

(муха)

8. Прямокрила комаха з довгим яйцекладом, добре стрибає.

(коник)

9. До якого ряду відносять жука-гробарика?

(твердокрилі)

9. До якого ряду відносять медоносну бджолу?

(перетинчастокрилі)

10. Чи є крила в світляків?

(самці мають крила, самки - безкрилі)

10. Скільки часу може жити, не живлячись, клоп, ліжкова блошиця?                             (рік)

11. Яка з комах найсильніша відносно власної ваги?

(жук - носорог)

11. Скільки пар очей у павука

(4)

12. Скільки разів на рік линяє рак?

(1-2 рази)

12.  Самки чи самці комарів ссуть кров

(самки)

13.  Як називаються отвори за допомогою яких комахи дихають?

(дихальця)

13. До якого ряду відносять звичайного махаона?

  (Лускокрилі)

 

4 завдання

Головоломка. За 1 хв. виписати найбільшу кількість слів (гемолімфа, дафнія, клешня, хеліцери, тарантул, вдова, хітин, циклоп, ентомологія, воло,  печінка, вусик)

1 команда –слова які відносяться до класу ракоподібні.

2 команда- слова які відносяться до класу павукоподібні.

Правильно виконане завдання принесе команді 3 бали.

( Файл 15)

5 завдання

Розгадування кросвордів. ( Робота в групі)

(Файл 16-18)

Кожна команда отримує завдання на парту.

Правильно виконане завдання принесе команді 3 бали.

Продемонструй свої знання у вигляді рішення кросворду:

  1. Група, до якої належать павуки за типом живлення (хажаки)
  2. Головна здобич павуків (комахи)
  3. Кліщ, що ушкоджує продукти (борошняний)
  4. Небезпечне захворювання,  яке переноситься іксодовими кліщами (енцефаліт)
  5. Перша кінцівка річкового рака(клешня)
  6. Тип ротового апарату комах (гризучий)
  7. Найчисельніший за кількістю видів ряд комах (твердокрилі)
  8. Небезпечний павук, що зустрічається в Донецькій області(тарантул)

 

1

 

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Р

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5К

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

У

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

Р

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

Т

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Подяка учням за роботу .

 

ІV. Домашнє завдання.

Виконати  завдання  на аркушах (роздатковий  матеріал)

 

 

 

 

1.   Представники:

1.Ракоподібні.  2.Павукоподібні. 3.Комахи.

2. Ділення тіла на відділи:

1.Тіло поділене на голову, груди, черевце.

2.Тіло складається з головогрудей та черевця.

3. Наявність вусиків на голові:

1. Мають дві пари вусиків: довгі і короткі.

2. Мають одну пару вусиків.

3. Вусиків не мають.

4. Кількість ніг:

1. Мають 4 пари ніг.       2. Мають 10 і більше пар ніг.     3. Мають 3 пари ніг.

5. Ротові органи:

1. Мають ротові органи, які складаються з верхньої губи, двох пар щелеп і нижньої губи.

2. Мають ротові органи, які складаються з пари гачкоподібних щелеп і пари ногощупалець.

3. Мають ротові органи, що пристосовані до подрібнення їжі. Складається з пари верхніх щелеп, двох пар нижніх щелеп і трьох пар ногощелеп.

6. Харчування:

1. Всеїдні, можуть поїдати падло, іноді ловлять живу здобич.

2. Харчуються рослинами.

3. Хижаки, харчуються виключно живою здобиччю.

7. Особливості травлення:

1. Попереднє перетравлення їжі відбувається поза організмом.

2. Їжа перетравлюється в шлунку, що має в хітині зубці.

3. Їжа перетравлюється в шлунку, який складається із двох відділів. В більшому – їжа перетравлюється, в меншому-проціджується через пластинки з волосиками.

8. Органи кровообігу:

1. Кровоносна система незамкнена,  кров вливається в  порожнину тіла,  серце трубчасте, багатокамерне.

2. Кровоносна система незамкнена Кровоносні судини відкриваються в порожнину тіла Серце має вигляд однокамерного п'ятикутного мішечка

3. Кровоносна система не замкнена, кров вливається в порожнину тіла  Серце трубчате, однокамерне, має форму ромба

9. Органи дихання:

1. Дихає розчиненим у воді киснем за допомогою зябер.

2. Дихає атмосферним повітрям за допомогою трахей.

3. Дихає атмосферним повітрям за допомогою легеневих мішків і двох пучків трахей.

 

10. Органи нюху:

1.Волоски на ногощупальцях.    2.Довгі вусики. 3.Пара щупиків на голові.

11. Органи зору:

1. Пара складних фасеточних очей з мозаїчним зором.

2. Кілька пар простих очей.

12. Характер добової активності:

1. Активний в світлий час доби.

2. Активні в вечірні години.

3. Ведуть переважно нічний спосіб життя.

13. Відкладка яєць:

1. Відкладені яйця самка прикріплює до ніжок черевця і носить їх за собою до вилуплення молоді.

2. Самка відкладає яйця в кокон серед листя або під корою дерева

3. Самка відкладає яйця в грунт.

14. Тип розвиту:

1. Розвиток прямий, протікає без перетворення.

2. Розвиток не прямий, протікає з перетворенням.

 

Листки для відповідей:

Прізвище, ім’я учня _____________________________________

 

Код крок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Травневий хрущ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище, ім’я учня _____________________________________

 

Код крок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Павук-хрестовик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище, ім’я учня _____________________________________

 

Код крок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Річковий рак

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


docx
Додано
13 березня 2021
Переглядів
541
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку