Конспект + презентація уроку геометрії для 11 класу "Куля,сфера".
Мета уроку:
-Сформувати уявлення про кулю (сферу) та її елементи.
-Навчитися будувати кулю (сферу).
-Сформувати уявлення про перерізи кулі (сфери) площиною.
-Сформувати уявлення про дотичну площину до кулі (сфери).
-Навчитися розв'язувати задачі з використанням кулі (сфери), її перерізів.
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
Тема уроку: Куля і сфера
Мета уроку:
Навчальна: Формувати поняття кулі і сфери, центра кулі (сфери), радіуса, діаметра, діаметральної площини, переріз кулі площиною , великого кола та круга, дотичної площини до кулі.
Вчити знаходити елементи кулі (сфери) та визначати взаємне розміщення площин і кулі у просторі.
Вчити застосовувати знання теореми про переріз кулі площиною для розв’язування задач.
Розвивальна - Розвивати просторову уяву, спостережливість та логічне мислення в ліцеїстів;розвиток пізнавальної діяльності ; показати зв'язок геометрії з життям , між предметні зв’язки , вчити аналізувати та систематизувати знання які отримують на уроках . Формувати вміння виділити головне, порівнювати, зіставляти. Розвиток комунікативної компетенції ліцеїстів.
Виховна: Виховувати інтерес до геометрії. Активізувати навчання шляхом використання привабливих і швидкозмінних форм подачі інформації.
УНАОЧНЕННЯ : набір для креслення , дидактичний матеріал , підручник , проектор, екран,Microsoft Office Word 2007 , Microsoft Office Power Point 2007 ,презентація .
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І. Привітання.
Перевірка домашнього завдання.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Вирішуються організаційні питання щодо початку уроку.
На партах для кожного учня приготовлені роздруковані таблиці тригонометричних функцій,листок оцінювання……
Вступне слово учителя.
Розпочати урок я пропоную словами одного з найвидатніших архітекторів ХХ століття Ле Корбюзьє:
«Математика – велична споруда,
створена уявленнями людини
для пізнання Всесвіту».
Сьогодні з вами ми закладемо ще одну цеглинку в нашу з вами споруду для пізнання Всесвіту. Вивчимо ще одне геометричне тіло, навіть два. А про яке тіло йдеться мова ви здогадаєтесь самі переглянувши слайд 2 . «Хто швидше».
Ви бачите скільки різноманітних речей побуту, архітектурні споруди,навіть рибка мають сферичну форму, планета на якій ми живемо теж має форму кулі, тому важливо дізнатися про ці геометричні тіла.
Повідомлення теми і мети уроку.
слад3-4 повідомлення теми і мети уроку.
IIІ. Актуалізація опорних знань.
Слайд 5-8.Учні працюють на листках оцінювання з наступною перевіркою роботи(взаємоперевірка).
Завдання 1.Встановити логічні пари:
|
|
|
А) 4π2 Б) 2πR B) πR2 Г) 2πR2 Д) Інша відповідь
|
Завдання 2.В прямокутному трикутнику АВС (С = 900)
|
А) 2R Б) sin α B) cos α Г) tg α Д) ctg α
|
|
ІV. Вивчення нового матеріалу.
слайд 10. В житті ви дуже часто стикаєтесь з предметами,які мають форму кулі чи сфери. Куля і сфера чи є між ними різниця, чи це одне й те саме? Розглянемо приклади на слайді, де помилка?
Слайд 11 означення кулі і сфери.
Слайд 12. Розгляд деяких властивостей кулі
учні складають опорний конспект.
Слайд 13 куля( сфера) , як тіло обертання,перегляд 3d моделей.
Слайд 15 «Ми ділили апельсин»…
Демонструються перерізи апельсина.
Переведем нашу кулінарну вправу на математичну мову.
Введення поняття перерізу кулі площиною
Учні складають опорний конспект, перегляд 3d моделей.
Відстань від центра кулі до
перерізу.
Данні формули зв`язують елементи кулі(R) ,перерізу ( r ) і відстань до перерізу ( d ).
V. Фізкультхвилинка
Слайд 20 «фізкультхвилинка!»
Декілька вправ закріпити поняття радіус,діаметр кулі.
VІ. Узагальнення і систематизація знань,застосування їх для розв’язування задач.
Усно Слайд 21
Розв’язання задач. Задача в формі тесту ЗНО
Слайд 22.
Цікава задача! З поясненням. Слайд24-27.
VІІ. Рефлексія.
Інтерактивна вправа “Моє відкриття сьогодні…”
слайд 28,29.
- Що називається кулею? Сферою?
- Чому ці геометричні тіла називають тілами обертання?
- Назвіть основні елементи кулі і сфери:
- Чим являється переріз кулі площиною?
- Де лежить центр цього перерізу?
- Яка площина називається дотичною до кулі площиною?
VІІІ. Домашня робота.
Твій настрій!
параграф 15, питання стр.322,№268(1,2,3*). Слайд 30
Математичний етюд! Слайд 31-33