Конспект "Солі, їх склад та назви"

Про матеріал
Конспект уроку "Солі, їх склад та назви" 8 клас допоможе вчителям підготуватия до уроку
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Солі, їх склад та назви

(конспект)

8 клас

 

 

Вчитель     Цюрось О.М.

 

 

Тема. Солі, їхній склад і назви

Цілі уроку:

  • засвоєння учнями знань про склад солей та їхні назви;
  • набуття навичок складання формул солей на підставі поняття «валентність» та номенклатури середніх солей;
  • ознайомлення учнів зі зразками солей;
  • формування пізнавальної та інформаційної компетентностей.

Тип уроку: комбінований

Методи та методичні прийоми:

  • бесіда;
  • практичний метод;
  • графічний диктант;
  • «Хімічне лото»;
  • методичний прийом «Хто швидше»

Обладнання: картки з формулами солей, кислот, оксидів, зразки          

                        солей, пробірки, вода, таблиця розчинності кислот, 

                        основ, солей у водних розчинах

Міжпредметні зв’язки: математика

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Запитання вчителя

  1. Що було задано додому?

Відповіді учнів

  1. Опрацювати матеріал підручника §8
  2. Вивчити формули кислот
  3. Виконати завдання 3,4 – письмово

Перевіримо, як ви засвоїли матеріал попередніх уроків

  1. Графічний диктант

Зачитую фрази, учні, якщо погоджуються з твердженням,

зошиті  записують ---, якщо ні – записують ^    

  1. Формула нітратної кислоти HNO3.
  2. Формула натрій оксиду NaO.
  3. Силікатна кислота – двохосновна кислота.
  4. Хлоридна кислота належить до оксигеновмісних кислот.
  5. Формула сульфідної кислоти H2SO3.
  6. Соляна кислота – це хлорид на кислота.
  7. Fe2O3 – це ферум (ІІ) оксид.
  8. Сульфатну кислоту ще називають сірчаною кислотою.
  9. Сучасна назва кислот не відповідає назві кислотних залишків.

10)Карбонатна кислота – одноосновна кислота.

11) Вода має формулу H2O.

12) Ортофосфатна кислота – безоксигеновмісна.

Узаємоперевірка диктанту та виставлення балів

за виконану роботу

Відповіді

--- ^ --- ^ ^ --- ^ ---  ^ ^  ---   ^

 1   2  3   4  5  6   7   8   9  10  11  12

Оцінювання

  1. «Хімічне лото»

Використовуючи картки з визначеннями «кислота», «оксид»,

«проста речовина», накрити їх картками з формулами речовин:

H2, H2SO4, HCl,  N2, Fe, H3PO4, Cu,

HNO3, K2O, Cl2, P2O5, ZnO, Fe2O3, HBr, SiO2

Оцінювання

ІІІ. Мотивація й актуалізація опорних знань

На попередніх уроках ми ознайомилися із загальними формулами оксидів і кислот.

Розглянемо реакції та визначимо клас відомих нам сполук.

CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

                                         оксид      кислота                           оксид

CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

                                           оксид        кислота                     оксид

З наведених реакцій нам невідомі класи сполук, формули яких CuSO4, CuCl2. Ці сполуки належать до класу солей, які ми маємо вивчити на уроці.

ІV. Вивчення нового матеріалу

 Учням пропонується порівняти розглянуті формули солей із формулами кислот та визначити спільне у складі їхніх молекул.

Робота з хімічним словником

 У змісті параграфу на сторінці 49 знайти визначення «солі» і зробити запис у хімічному словнику.

 Солі – це складні речовини, утворені атомами металів і кислотними залишками

 Звертаю увагу на те, що солі безоксигеновмісних кислот мають суфікс -иди, солі оксигеновмісних кислот – суфікс –ат. Учні наводять назви солей за назвами кислот, пам’ятаючи при цьому, що сучасна назва солей співпадає з назвами кислот, якими вони утворені.

 Записуємо загальну формулу солей, порівнюючи її із загальною формулою кислот:

Н + Кислотний залишок

Кислота

Ме + Кислотний залишок

Сіль

Учні записують в робочий зошит загальні формули

 Розглядаємо алгоритм складання формул солей. Пам'ятаємо, що загальна валентність металу дорівнює загальній валентності кислотного залишку.

  1. Записуємо хімічний символ металу й формулу кислотного залишку:

AlSO4

  1. Записуємо валентність металу й кислотного залишку:

                                                              ІІІ   ІІ                                                                               

AlSO4

  1. Записуємо спільне кратне:

                                                              ІІІ 6 ІІ                                                                               

AlSO4

  1. Записуємо індекси:

                                                            ІІІ  6  ІІ                                                                               

Al2(SO4)3

Учні записують в робочий зошит алгоритм складання формул солей

 Звертаю увагу учнів на те, що реальних молекул у кристалах солей немає, бо вони побудовані з йонів, тому формули солей передають лише співвідношення атомів металу та кислотного залишку.

 

 Демонстрація. Зразки солей

 Учням пропонується розглянути зразки солей, а саме: калій перманганату, натрій хлориду (або кухонної солі), натрій гідрогенкарбонату або питної соди, кальцій карбонату (основна складова частина крейди), купрум (ІІ) сульфату (входить до складу мідного купоросу). Учні звертають увагу на те, що за нормальних умов солі перебувають лише у твердому стані. Це досить тугоплавкі кристалічні речовини, і для їх переведення в рідкий стан необхідні високі температури.

Фізичні властивості солей учні записують у таблицю:

Назва солі

Агрегатний стан

Розчинність у воді

Колір

Запах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні визначають розчинність солей за таблицею розчинності й порівнюють їх демонстрацією

V. Закріпленняматеріалу, вивченого на уроці

1. Скласти формули солей: калій сульфату, кальцій ортофосфату, магній нітрату, ферум (ІІІ) хлориду, алюміній карбонату, цинк нітрату.

Оцінювання

 

 

2. «Хто швидше»

Учні кожного ряду по черзі складають формули солей. Виграє ряд, який швидше складе формули:

І ряд

ІІ ряд

ІІІ ряд

Натрій силікат

Калій бромід

Натрій нітрат

Алюміній хлорид

Барій сульфат

Натрій фторид

Калій фосфат

Купрум (ІІ) хлорид

Калій сульфіт

Кальцій хлорид

Цинк нітрат

Барій карбонат

Оцінювання

VI. Узагальнення та систематизація знань і вмінь, зв'язок нових знань із отриманими раніше й сформованими

 Учні повторюють визначення солей та ще раз порівнюють склад солей із кислотами. За картками з формулами неорганічних сполук учні називають клас сполук та їхню назву.

CuO, Н3РО4, Na2SO4, H2O, HBr, HI, Cu(NO3)2, P2O5, ZnSO3, Cl2O7,

CaSO4, BaCO3, BaO, CO2, HPO3, MgI2

VIІ. Підбиття підсумків і результатів уроку

Бесіда

  1. Що таке солі?
  2. Чи всі солі розчинні у воді?
  3. З чого складається назва солей?

Закінчити речення

  1. Я знаю, що солі – це______________________________.
  2. Я знаю, що формулу солей у загальному вигляді можна записати так___________________________.
  3. Я знаю, що назва солей складається з двох слів: _________________________.
  4. Я знаю, що сума одиниць валентності однієї частини формули солі дорівнює _____________________________.

VIІІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати §10.
  2. Виконати завдання 6,7,8 ст.36.
  3. Для охочих скласти 12 тестових завдань для взаємоконтролю знань.
  4. Повторити матеріал попередніх уроків

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
25 вересня 2019
Переглядів
4163
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку