Тема: Т.Г. Шевченко. Картини природи в поезії
«Садок вишневий коло хати».
Мета:
навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність поезії Т. Г. Шевченка, розвивати навички відтворення настроїв пейзажних поезій; проаналізувати ліричний твір; визначити художні засоби, вчити виразно декламувати вірш;
розвиваюча: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння висловлювати власну думку;
виховна: виховувати любов до природи, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменника, репродукція картини В. Касіяна «Садок вишневий коло хати», аудіо запис пісні, комп'ютерна презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Все відцвітає, і жовкне, і гине,
Вітром розноситься, ніби сміття.
Тільки родина — як вічна зернина
На невмирущому полі життя.
В. Крищенко
І. Актуалізація опорних знань учнів
Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку. Декламування вірша Т. Шевченка «І золотої й дорогої…»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Отже, про кого піде мова на сьогоднішньому уроці?
1. Бесіда.
Декламування вірша «Доля»
2. Перевірка домашнього завдання
Метод «Клоуз - тест». Продовжити речення,використовуючи знання змісту вірша Т.Шевченка «За сонцем хмаронька пливе» і відомості з теорії літератури.
ІІІ. Оголошенні теми, мети уроку
Хто акровірш прочитає,
Про що піде мова – взнає.
Ти мусиш нам слівце назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих тих захищати,
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
(Д. Білоус)
IV. Опрацювання навчального матеріалу
1. Вступне слово вчителя.
Любов до Батьківщини, рідного краю, до родини відчувають усі. Саме це почуття підтримує людину в скрутні хвилини. Уявіть Тараса Шевченка на засланні. (у казематі Петропавловської фортеці (розгляд ілюстрацій). Його вивели на прогулянку з камери. Поет глибоко вдихає весняне повітря, пахощі вишняку, добре знані йому ще з далекого дитинства. Раптом зринає перед Тарасовими очима до щему в серці мила картина: садок вишневий коло хати, хрущі гудуть...У таких драматичних умовах Шевченко творить надзвичайної краси поезію «Садок вишневий коло хати», яку вважають світовим шедевром пейзажної лірики. (Репродукція картини В. Касіяна «Садок вишневий коло хати»).
2. Прослуховування аудіозапису вірша «Садок….»
3. Колективне складання пам’ятки «Як читати вірші»
Читай так, щоб картину яскраво уявили слухачі.
Намагайся бачити перед собою друзів.
Слідкуй за виразом обличчя та жестами.
Читай щиро.
4. Виразне читання ученицею вірша «Садок вишневий коло хати…»
5. Читання ланцюжком.
6. Словникова робота.
7. «Паспорт» твору.
Автор: Т.Г. Шевченко.
Назва твору: «Садок вишневий коло хати».
Рік написання: 1847
Тема. Зображення мальовничої української природи.
Ідея: змалювання природним ладом трудового життя і відпочинку.
Основна думка: поет звеличує красу українського народу.
Жанр: пейзажна лірика.
Образи – символи: «садок вишневий», «вечірня зіронька», «соловейко»,; сім’я – мати, дочка, плугатарі, дівчата.
Художні засоби: епітети «вишневий» (садок), «вечірня» (зіронька), «маленькі» (діточки); пестливі слова: зіронька, діточки, маленькі, соловейко.
8. Бесіда за прочитаним ліричним твором.
9. Пошукова робота.
У кожній строфі вірша визначити зорові, слухові, дотикові образи.
9. Слово вчителя.
Цей вірш Т. Шевченка надзвичайно простий, без особливих художніх засобів, він просто чарує своєю поетичністю. Вражає те, що написаний він за похмурими тюремними гратами. Якою ж сильною була туга поета за рідною Україною, яка багата уява, щоб створити такий шедевр! Чи є ще щось краще, ніж квітучий сад, мирна хліборобська праця, дружна родина, спів соловейка? Про це мріяв усе життя й сам Шевченко, хоч його мріяв не судилося здійснитися. Вірш став «візитною карткою» України – квітучої, мирної, співучої та доброї.
10. Декламування віршів, присвячених Т. Шевченку.
Зараз кожен із нас по черзі продекламує по декілька рядків із віршів, присвячених Т.Г. Шевченко, передаючи як естафету пам'ять про велику людину, хай нам сьогоднішній урок буде своєрідною стрічкою у вічну шану поетові:
Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті засяє веселка
Повні сил і живої снаги
Ми вшановуємо пам'ять Шевченка
«Тарас Шевченко» Галина Коморова
1. Не на шовкових пелюшках,
Не у величному палаці -
В хатині бідній він родивсь
Серед неволі, тьми і праці.
2. Нещасна мати сповила
Його малого й зажурилась...
І цілу ніченьку вона
За сина-кріпака молилась.
3. І Бог почув молитву ту,
І дав душі убогій силу,
І в руки хлопцеві вложив
Співацьку чародійну ліру.
4. І виріс він, і кобзу взяв,
І струн її торкнувсь рукою
І пісня дивна полилась,
Сповита вічною тугою.
5. В тій пісні людям він співав
Про щастя, про добро, про волю
Будив зі сну, пророкував
Їм вищу і найкращу долю.
6. І пісня голосно лилась...
Але недовго: ворог лютий
Підкрався нишком - і замовк
Співець, кайданами окутий.
7. Замовкла пісня на устах,
Але в душі жила, бриніла
І в серці бідного співця
Огнем палаючим горіла.
8. Він рвався серцем із тюрми
На волю, до ланів широких,
До синіх хвиль Дніпра-ріки,
До тихих тих могил високих.
9. Та сил в співця вже не було...
Остання пісня продзвеніла -
І в небо тихо піднялась
Душа поета наболіла.
10. Умер співець! І привезли
Його на рідну Україну
І коло синього Дніпра
Йому насипали могилу.
11. Умер співець! Але живуть
В серцях людей слова безсмертні,
І тихо по Вкраїні всій
Бринять його пісні славетні.
12. У нашій хаті на стіні
Висить портрет у рамі.
Він дуже рідний і мені,
І татові, і мамі.
13. Він стереже і хату, й нас,
Він знає наші болі.
Я добре знаю - це Тарас,
Що мучився в неволі.
14. Я маленька українка,
11 років маю,
Про Тараса Шевченка
Вже багато знаю.
Він - дитя з-під стріхи,
Він в подертій свиті,
Він здобув нам славу,
Як ніхто на світі.
А та наша слава
Не вмре, не загине,
Наш Тарас Шевченко –
Слава України.
2. Слово вчителя.
У багатьох земних куточках „Кобзаря” читають, цитують, вчать напам’ять, співають його вічну лірику. У різних містах країн світу проходять фестивалі, конкурси, присвячені Шевченку. Усім відомий «Заповіт», який залишив нам у сападок великий поет.
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
When from Ukraine the Dnieper bears
Into the deep blue sea
The blood of foes ... then will I leave
These hills and fertile fields --
I'll leave them all and fly away
To the abode of God,
And then I'll pray .... But till that day
I nothing know of God.
So begrabt mich und erhebt euch!
Die Ketten zerfetzet!
Mit dem Blut der bösen Feinde
Die Freiheit benetzet!
Meiner sollt in der Familie,
In der großen, ihr gedenken,
Und sollt in der freien, neuen
Still ein gutes Wort mir schenken.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Складання сенканів.
Із запропонованих опорних слів складіть сенкани про Т.Г. Шевченка.
Кобзар, пророчий, вірить, карається, Шевченко , віддає життя за Україну , талановитий , мучиться, світоч , бореться , безсмертний , патріот , люблячий , страждає, вірить у щасливе майбутнє народу , не кається , сподівається.
VI. Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть поетичні рядки.
Вечірня зіронька … (встає).
Та соловейко …(не затих).
Плугатарі з плугами … (йдуть)
(Мотивація оцінок)
2. Перегляд відео-презентіцї «Творчість Т. Шевченка очима дітей»
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять поезію Т.Г. Шевченка «Садок вишневий коло хати», намалювати ілюстрації до вивчений поезій поета.
1