Урок-квест біології у 6 класі у формі гри допоможе сформувати уявлення про вищі спорові рослини; ознайомити учнів з особливостями будови та життєдіяльності мохоподібних їх різноманітністю, значенням у природі та житті людини; також учні продовжать розвивати уміння спостерігати аналізувати, узагальнювати, робити висновки, прогнозувати, удосконалювати уміння працювати з лабораторним обладнанням; формувати та розвивати соціальну, інформаційну, комунікативну, самоосвітню компетентності; формувати екологічне мислення.
Автор уроку: Папіровник Оксана Вікторівна, вчитель біології Катеринківского НВК, учитель вищої категорії.
Клас: 6.
Предмет: біологія.
Тема: Різноманітність рослин. Мохи.
Мета:
навчальна: формувати уявлення про вищі спорові рослини; ознайомити учнів з особливостями будови та життєдіяльності мохоподібних їх різноманітністю, значенням у природі та житті людини;
розвиваюча: продовжити роботу з розвитку умінь спостерігати аналізувати, узагальнювати, робити висновки, прогнозувати, удосконалювати уміння працювати з лабораторним обладнанням; створити умови для формування та розвитку соціальної, інформаційної, комунікативної, самоосвітньої компетентностей учнів;
виховна: виховувати культуру біологічної мови; відповідальне ставлення до навчання; формувати екологічне мислення.
Тип уроку: урок вивчення й первинного закріплення нових знань
Форма проведення уроку: урок - квест
Методи і прийоми: традиційні: розповідь, бесіда, робота з підручником, метод вправ тощо; методи ООН: практично-дедуктивний, словесно –традуктивний, наочно-традуктивний, словесно-індуктивний, навчально-пізнавальна гра, актуалізація, проблематизація, ігрова ситуація, формування пізнавального інтересу, заохочення, створення ситуації успіху, пізнавальний інтерес, створення проблемної ситуації, спонукання до пошуку альтернативних рішень, виконання творчих завдань, кооперація учнів, створення ситуації взаємодопомоги, самоконтроль, взаємо- та самоаналіз.
ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ:
Підготувати повідомлення з тем: «Значення мохів для утворення торфу»; «Значення мохів у природі»; «Значення мохів у житті людини»; «Цікаво знати про мохи».
Обладнання: Збільшувальні прилади, технічні засоби навчання, гербарні зразки мохів, «Червона книга України», опорні картки для учнів, тексти біологічного диктанту, «картки настрою», таблиці «Біологія. 6 клас», «Лабіринт», комп’ютерна презентація «Різноманітність рослин. Мохи» ,
Засоби навчання: підручник: Остапченко Л.І., Балан П.Г. Біологія: підручник для 7кл.-К.: Генеза, 2015, тексти, таблиці, ілюстрації.
Оформлення дошки: Тема уроку, епіграф до уроку, перелік станцій та час роботи на них, модель дерева для «Асоціативного куща», схеми-колажі «Життєвий цикл мохоподібних»(прикріплять учні).
ЦІЛІ УРОКУ:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
Перебіг уроку:
Це давня група рослин,
що з`явилася близько 500 млн. років тому,
першою вийшла на сушу.
З часу появи вони практично не змінилися.
Окремі види можуть жити протягом 2000 років.
(цікава інформація)
І. Мотиваційний етап
1. Забезпечення емоційної готовності учнів (2 хв.)
Вчитель
- Доброго дня! Доброго, теплого, сонячного дня всім – хто вивчає біологію, всім - хто любить біологію, та всім - хто ще не знає, що він любить біологію!
Сьогодні на уроці ми проведемо квест під час якого продовжимо знайомство з різноманітністю рослин та дізнаємось про ще один відділ рослин багато цікавого.
Прийом «Картинна галерея» Учні розглядають фото мохів та визначають відділ рослин який будуть вивчати протягом уроку.
Прийом «Дивуй» Вчитель зачитує цікаву інформацію про мохи
2. Ознайомлення з правилами гри. (1 хв.)
Вчитель
Правила гри:
Квест проходить за зупинками. Всі вони йдуть в певній послідовності. На кожній зупинці діти мають виконати певне завдання, за яке отримують бали або фішки. Кожна правильна відповідь оцінюється в залежності від складності завдання. Участь беруть дві та більше команди, кожна з яких може складатися з 2 - 4 учнів. Команди починають разом і змагаються хто швидше виконає завдання. На кожне завдання дається відведений час, за який команда повинна встигнути виконати його. Якщо час вичерпаний, то оцінюється той об’єм, який команда встигла зробити. В кінці квесту підраховуються отримані бали або фішки і виявляються переможці.
2. Актуалізація опорних знань
Завдання 1 «Лабіринт» (Додаток 1) (3 хв.)
Рухайтесь від «Старту» за стрілкою. Оцініть правильність твердження. Якщо воно вірне, прямуйте за синьою стрілкою, якщо ж ні – за червоною. Бажаю успіху!
- самоперевірка (1, 2 бали)
Вчитель
Після вдало пройденого лабіринту знайдіть на своєму робочому місці конверт з наступним завданням «Станція ЛОГІЧНА» (Конверт приклеєний під партою, або стільцем на робочому місті учня)
ІІ. Етап цілевизначення і планування
2. «Станція ЛОГІЧНА»
Завдання 2. Прийом «Асоціативний кущ». (1 хв.)
Які асоціації виникають у вас до поняття ВИЩІ СПОРОВІ РОСЛИНИ ?
(учні записують на листочках асоціації до поняття, прикріплюють до дерева на дошці )
(Додаток 2)
(1 бал)
До вищих спорових рослин належать мохи, плауни, папороті, хвощі. Ці рослини не цвітуть, не утворюють плодів. В їх життєвому циклі чергування статевого та нестатевого поколінь.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
Вчитель. Для отримання наступного завдання дайте відповідь на запитання:
- Яка наука вивчає будову живих організмів?
(Будову живих організмів – будову вивчає розділ біології - морфологія.)
3. Отже наступна «Станція МОРФОЛОГІЧНА» (Учні знаходять конверт з наступним завданням))
Завдання 3 . (2 хв.)
Опрацюйте перших три абзаци § 42, розгляньте гербарні зразки та запам’ятайте будову мохоподібних. Підпишіть частини мохів на малюнку (Додаток 3).
Зробіть висновок: однодомними чи дводомними рослинами є мохи.
- взаємоперевірка (1 бал)
- Групи які виконали Завдання 3 отримують запитання для визначення наступної зупинки:
4. «Станція ДОСЛІДНИЦЬКА»
Завдання 4 (10 хв.) Прийом « Дослідницький практикум».
А тепер давайте ближче познайомимося з будовою статевого та нестатевого, як ви вже знаєте, покоління моху. (Методика виконання лабораторної роботи у підручнику на с. 157- 158)
1 група Кущик білого моху (сфагнуму) (5—10 стеблинок) зважують і поміщають в банку з водою, краще кип'яченою або дощовою. Через деякий час знову зважують і визначають, на скільки збільшилася маса.
2 група Кущик моху поміщають в склянку, наповнений водою так, щоб верхівки виступали із стакана. Стакан ставлять або в чашку Петрі. Незабаром верхівки стебла стають м'якими і нахиляються під вагою води. Краплі води стікають з повислих верхівок моху.
Всі групи
Вчитель
Цікавий факт – у сфагнуму є кілька чудових пристосувань для всмоктування води. Його листя утворюють щось на зразок сітки навколо стебла і містять порожнисті клітини, яких пронизані численними порами. Завдяки цьому сфагнум вбирає води в 30 разів більше власної ваги!
Вчитель
(Додаток 4)
- Чи згодні ви з тверджннями?..
6. «Станція ВІДТВОРЮВАЛЬНА»
Завдання 5 (5 хв.)
Ви чудово розумієте, що для існування кожного виду необхідне розмноження.
Як розмножуються мохи? Перегляньте анімацію з поясненнями:
https://www.youtube.com/watch?v=wn31TYhvAtQ
Відтворіть «Життєвий цикл мохоподібних» склавши схему-колаж
(Додаток 5)
Вчитель
Отже, ми вивчили будову мохів та життєвий цикл мохоподібних. Щоб отримати конверт з останнім завданням дайте відповідь на питання:
Прийом «Випереджувальне завдання». Представлення результатів роботи над випереджувальним завданням. (Додаток 6)
Завдання 6
Уважно прослухайте повідомлення однокласників та заповніть схему (Додаток 7)
- самоперевірка (1-3 бали) (дозволено виправити виявлені помилки самостійно)
Вчитель
В урочищі «Катеринка» Миколаївської обл. Первомайського р-ну виявлено один з найбільш південних осередків Сфагнуму округлого (Sphagnum terens), Сфагнуму болотного (Sphagnum palustris), які належать до III категорії охорони як такі, що рідко зустрічаються в степових районах, але в інших звичайні.
Завдання 7 Прийом « Проблемне питання». (2 хв.)
- взаємоперевірка (0,5 бал)
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
Групи у конвертах отримують ряд завдань яких мають виконати групою якнайбільше за 3 хв.
- взаємоперевірка (1-3 бали)
Рефлексія.
Сьогодні на уроці:
Обов’язково:
* Якщо твоя оцінка нижча ніж 7 балів - опрацюй § 42, записи у зошитах питання на сторінці 159 виконай усно.
* * Якщо твоя оцінка в межах 7-9 балів - опрацюй § 42, питання на сторінці 159 виконай усно
* * * Якщо твоя оцінка в межах 10-12 балів - опрацюй § 42, та спільно з однокласниками склади 12 тестів за змістом § 42
За вибором:
Додатки
Додаток 1
ЛАБІРИНТ
Рухайтесь від «Старту» за стрілкою. Оцініть правильність твердження. Якщо воно вірне, прямуйте за синьою стрілкою, якщо ж ні – за червоною. Бажаю успіху!
ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ
Додаток 2
Листочки вирізати із кольорового паперу та разом із завданням скласти у конверт «Станція логічна»
Додаток 3 (у разі відсутності зошитів з друкованою основою рекомендую включити цей додаток до опорного конспекту)
1________________________
2________________________
3________________________
4________________________
Додаток 4
Додаток 5
Схему розрізати на окремі деталі (можна додати елементи життєвих циклів інших спорових рослин), помістити у конверти разом із завданням.
Додаток 6
Численні мохи на півночі нашої планети є головними складовими рослинних угруповань тундри. Мохи невибагливі до розумів довкілля, вони можуть оселятись там, де рослин раніше не було. Відділяючи кислоти, мохи спричинюють руйнування скель, а відмерлі частки накопичуються між уламками. Так виникають первісні ґрунти, на яких згодом оселяються інші рослини. Як й інші рослини, мохи під година фотосинтезу створюють органічні речовини з неорганічних. Але тканини мохів для тварин малопоживні: вони погано перетравлюються. Тому значення цих рослин як кормової бази тварин невелике. Накопчуючи воду у своєму тілі, сфагнові мохи сприяють заболочуванню місцевості. Болота підтримують водний баланс нашої планети. Вони живлять водою малі річки, на болотах мешкає багато рідкісних видів тварин і рослин.
Відмерлі рештки сфагнумів та інших рослин, що зростають на болотах, занурюються у воду. Оскільки у болотяній воді кисню обмаль, а сфагнуми виділяють особливі кислоти, що гальмують розвиток мікроорганізмів, то відмерлі їхні частини не перегнивають. Вони осідають на дні боліт протягом десятків, сотень і навіть тисяч років, пресуються і утворюють торф. Шари торфу інколи сягають десятків метрів завтовшки, а за 10 років виникає шар торфу завтовшки лише 1 см. Загалом світові запаси торфу оцінюють приблизно в 270 млрд тонн.
3. Значення мохів у житті людини (орієнтовний зміст повідомлення).
Людина з давніх-давен використовує торф як паливо. Значні його запаси зосереджені на півночі Україні, зокрема на Поліссі. З пресованого торфу виготовляють плити, які використовують на будівництві як матеріал, що поглинає шуми та зберігає в оселі тепло. Торф, з його високим вмістом органічних речовин, людина використовує і як високоефективне добриво. У хімічній промисловості торф слугує сировиною для виробництва пластмас, воску, фарб, лаків, спиртів, кислот. Сфагнумі містять кислоти які згубно діють на бактерії. Наші предки використовували висушений сфагнум для лікування ран, бо він з успіхом замінював вату і марлю оскільки добрі вбирає виділення з ран та ще й має бактерицидні властивості. Він також є гарним консервуючим та пакувальним матеріалом при транспортуванні фруктів, овочів, м’яса. Мохи запобігають ерозії ґрунтів.
4. Цікаво знати про мохи (орієнтовний зміст повідомлення).
У горах Європи, зокрема Карпатах, на скелях та в печерах зростає вид мохів, зелена нитка яких здатна до свічення у напівтемряві. Особливі лінзоподібні клітини вловлюють слабке світло та спрямовують його на хлоропласти, створюючи умови для фотосинтезу. Світло проходить крізь хлоропласт та відбивається стінкою клітини вже як зелений промінь. Свічення цього моху породило народні легенди про гномів, що по ночах в печерах із ліхтарями охороняють скарби.
У коробочках різних видів мохів міститься від кількох десятків до мільйона спор діаметром від 5 до 200 мкм.
Спори мохів не втрачають здатності до проростання після кількагодинного перебування при температурі -200 °С чи короткочасного нагрівання до +100 °С.
Додаток 7
АСОЦІАТИВНА СХЕМА
ОПОРНІ СХЕМИ (для учнів)
Додаток 8
Завдання 1.
Прийом «Знайди зайвого»
1. Зозулин льон, сфагнум округлий, ламінарія.
2. Зозулин льон, хвощ польовий, підсніжник .
Відповідь: 1 – ламінарія, 2 – підсніжник , 3- листовик.
Завдання 2.
Прийом «З’єднай поняття».
1 Спорангій |
А виконують функції коренів |
2 Статеве покоління |
Б розвивається на жіночій особині |
3 Ризоїди |
В коробочка зі спорами |
4 Яйцеклітина |
Г особини на яких формуються гамети |
5 Спермій |
Д розвивається на чоловічій особині |
Правильна відповідь
1-в, 2-г, 3-а,4-б, 5-д
Завдання 3.
Прийом «Біологічний диктант»
БІОЛОГІЧНИЙ ДИКТАНТ
Питання
|
Відповіді |
|
|
ВІРНІ ВІДПОВІДІ
Питання
|
Відповіді |
|
Статеве та нестатеве
Статеве
Ризоїдів
Води
Статеве
Торф
Коробочкою
Фотосинтез
Механічна
Дводомна
Жіночій
Спор
|
Завдання 4.
Прийом «Діаграма Венна»
ВКАЖІТЬ СПІЛЬНЕ І ВІДМІННЕ У БУДОВІ ВОДОРОСТЕЙ ТА МОХІВ
ПРОГНОЗОВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Завдання 5.
Тестові завдання
1. Вищою споровою рослиною є:
а) хламідомонада;
б) мох зозулин льон.
2. Жіночі статеві органи рослин називають:
а) спорангії;
б) архегонії;
в) антеридії;
г) гаметангії.
3. У зозулиного льону коробочка на ніжці містить:
а) спори;
б) спорофіт;
в) гаметофіт;
г) листки.
4. У сфагнових мохів немає:
а) листків;
б) стебла;
в) кореня;
г) хлорофілу.
Список використаних джерел
|
|
1