ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З КУРСУ «Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ» ТА РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Тема. Мандрівка сніжинки
Мета: ознайомити школярів з властивостями води у твердому стані, формувати різнобічне уявлення про природу. Розвивати позитивно емоційне ставлення до пізнання навколишнього. Виховувати любов до природи, бережне ставлення до навколишнього середовища. Вчити учнів бачити і відчувати красу природи. Сприяти розвитку мовлення учнів, заохочувати дітей до творчості, вчити складати казки та оповідання.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності, актуалізація опорних знань учнів
Загадка
Білі сани налетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокора, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все навкруг вкриває. (Зима)
- Вам подобається ця пора року? Чим?
- Дійсно, скільки гарного навкруги - блискучі бурульки, мереживні сніжинки, таємничі кучугури. Казкова краса зими приваблює, хвилює, бентежить нашу уяву.
II. Оголошення теми уроку
- Сьогодні на уроці ми повинні не лише побачити цю красу, а й описати її. Нам потрібно згадати, якого кольору зима, її кришталевий дзвін, створити образ зимової краси, а головне, підібрати влучні слова.
Загадка
Ніжна зірка сніжно-біла,
На рукав мені злетіла.
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
- Чому ви вважаєте, що це сніжинка? На що схожа сніжинка?
- Ось і складемо ми твір "Мандрівка сніжинки".
III. Вивчення нового матеріалу
1.Бесіда
Найгарніше творіння зими - це сніжинки!
- А ви знаєте, як вони утворюються?
- Ви милувалися сніжинками?
- Які вони?
Сніжинки здебільшого мають форму платівок - шестикутників,
3-, 6-,12- променевих зірок, стовпчиків, пірамідок, голок, нагадують гілочки папороті. Вчені зібрали величезну колекцію мікрофотографій, яка вміщує понад 5000 знімків сніжинок, не схожих одна на одну.
- Розгляньте сніжинки на малюнку. Чим вони подібні? Чим різняться?
Одні схожі на гарні зірочки; інші на фантастичні квіти. Складаються сніжинки з безлічі маленьких крижаних кристаликів.
- Чому рипить сніг?
Хоча ці кристалики дуже маленькі, та коли вони ламаються, чутно тріск. Звичайно, якщо ламається одна сніжинка, звук почути неможливо; але коли в морозний день ви йдете засніженою вулицею, під вашими ногами ламаються сотні тисяч сніжинок. Тоді ви і почуєте, що сніг рипить.
ІV. Розвиток зв’язного мовлення
2. Словникова робота
- До слова сніжинка підберемо слова-синоніми (пушинка, балеринка, кришталик).
- До слова сніжинка доберемо прикметники (пухнаста, біла, холодна, срібна, велика, мала, кришталева).
- Згадайте рух сніжинок у повітрі?
- Що роблять сніжинки? (Летять, крутяться, в'ються, спускаються, танцюють, пурхають).
3. Обговорення сюжету твору
- сніжинка водила хоровод з своїми подружками;
- сніжинка з подругами вкрили поля, щоб врятувати хліба від морозу;
- сніжинку впіймав на теплу долоньку хлопчик.
4. Самостійна робота учнів
5. Зачитування робіт учнями
V. Підсумок уроку
- Запросіть сніжинку на рукав одягу, розгляньте та намалюйте її.