19.11.2019
Конспект уроку із зарубіжної літератури
№21-22 для 6 класу
Тема. Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів». Розвиток образів героя. Розвиток зв’язного мовлення. Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів». Основні думки твору
Мета:
Теорія літератури: пригодницький роман, композиція, пейзаж, портрет, герої, система образів.
Обладнання: портрет письменника (Додаток 1), ілюстрації до твору.
Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь і навичок (нетрадиційний урок, урок-гра), урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на нас чекає заочна мандрівка сторінками пригодницького роману Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» та змагання на честь головного героя Джима Гокінса, якого ми так полюбили.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Змагання на приз імені Джима Гокінса
Умови гри. Спочатку в грі беруть участь усі учні; після виконання першого завдання залишається половина, яка набрала найбільше балів; після другого завдання залишається чверть учнів і т. д. Виконувати завдання краще письмово.
Завдання 1. Складіть анкетну-характеристику твору (Додаток 2).
Завдання 2. Поєднайте художні засоби з їхніми визначеннями (Додаток 3).
Завдання 3. Зі слова «Еспаньйола» утворіть за хвилину якомога більше інших слів та поясніть, яку роль «Еспаньйола» зіграла у долі героїв роману.
Завдання 4. Покажіть пантомімою будь-якого героя роману «Острів скарбів».
Завдання 5. Напишіть сенкан або акровірш (Додаток 4) про героїв твору, сам твір або його автора або продовжте цікаву історію одного з героїв.
2. Рефлексія, підбиття підсумків змагань, визначення та нагородження переможців
3. Слово вчителя
Сьогодні ми спробуємо узагальнити і підсумувати у письмовій формі все, дізналися й відчули, читаючи книгу Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів», а також зробити висновки і зрозуміти, чому цей твір уже більше століття захоплює читачів, чого вчить.
4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Визначте головні думки роману Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів».
ІV.РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
1. Інструктаж щодо написання твору, оголошення тем та їх обрання (Додаток 5)
2. Написання зв’язного тексту-характеристики у вигляді твору із вступом, основною частиною та висновком
3.Читання творів, коментування їх вчителем, удосконалення текстів
4. Оформлення роботи в чистовому варіанті
5. Експрес-тестування (Додаток 6)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАЧИЧОК
1.Творча робота
Доведіть, що твір Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» - пригодницький роман.
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
Гра на уроці показала мені, що…
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Продовжте речення:
У процесі роботи я зрозумів (-ла), що…
VІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
1. Прочитати роман «П’ятнадцятилітній капітан».
2. Підготуватись до контрольної роботи.
3. Виконати онлайн тест https://naurok.com.ua/test/robert-lyu-s-stivenson-ostriv-skarbiv-20936.html
Додаток 1
Додаток 2
Назва твору |
|
Автор |
|
Жанр |
|
Час написання |
|
Час дії |
|
Тема |
|
Головний герой |
|
Другорядні герої |
|
Головні думки |
|
Художні особливості |
|
Назва твору |
|
Автор |
|
Жанр |
|
Час написання |
|
Час дії |
|
Тема |
|
Головний герой |
|
Другорядні герої |
|
Головні думки |
|
Художні особливості |
|
Назва твору |
|
Автор |
|
Жанр |
|
Час написання |
|
Час дії |
|
Тема |
|
Головний герой |
|
Другорядні герої |
|
Головні думки |
|
Художні особливості |
|
Назва твору |
|
Автор |
|
Жанр |
|
Час написання |
|
Час дії |
|
Тема |
|
Головний герой |
|
Другорядні герої |
|
Головні думки |
|
Художні особливості |
|
Додаток 3
1. Лебедику, браття |
а. Епітети |
2. Охайний, привітний, розумний, хитрий, спритний |
б. Фразеологізми (слова в переносному значенні) |
3. Припасти до вподоби, сидіти в печінках |
в. Просторічні слова |
4. Добрячий розумака, розшолопав, стули халяву, злигався |
г. Метафора |
5. Як собаці, як ті щури |
ґ. Звертання |
6. – Як що ти водитимешся з такою наволоччю, ноги твоєї більше не буде в моєму закладі… |
д. Порівняння |
1. Лебедику, браття |
а. Епітети |
2. Охайний, привітний, розумний, хитрий, спритний |
б. Фразеологізми (слова в переносному значенні) |
3. Припасти до вподоби, сидіти в печінках |
в. Просторічні слова |
4. Добрячий розумака, розшолопав, стули халяву, злигався |
г. Метафора |
5. Як собаці, як ті щури |
ґ. Звертання |
6. – Як що ти водитимешся з такою наволоччю, ноги твоєї більше не буде в моєму закладі… |
д. Порівняння |
1. Лебедику, браття |
а. Епітети |
2. Охайний, привітний, розумний, хитрий, спритний |
б. Фразеологізми (слова в переносному значенні) |
3. Припасти до вподоби, сидіти в печінках |
в. Просторічні слова |
4. Добрячий розумака, розшолопав, стули халяву, злигався |
г. Метафора |
5. Як собаці, як ті щури |
ґ. Звертання |
6. – Як що ти водитимешся з такою наволоччю, ноги твоєї більше не буде в моєму закладі… |
д. Порівняння |
1. Лебедику, браття |
а. Епітети |
2. Охайний, привітний, розумний, хитрий, спритний |
б. Фразеологізми (слова в переносному значенні) |
3. Припасти до вподоби, сидіти в печінках |
в. Просторічні слова |
4. Добрячий розумака, розшолопав, стули халяву, злигався |
г. Метафора |
5. Як собаці, як ті щури |
ґ. Звертання |
6. – Як що ти водитимешся з такою наволоччю, ноги твоєї більше не буде в моєму закладі… |
д. Порівняння |
Додаток 4
Додаток 5
Теми творів
Додаток 6
1. Письменник Р. Л. Стівенсон народився в:
а) Англії; б) Шотландії;
в) Франції; г) Ірландії.
2. Роберт Льюїс Стівенсон отримав професію:
а) лікаря; б) письменника;
в) юриста; г) інженера.
3. Розповідь у романі ведеться від імені:
а) Джима; б) автора;
в) лікаря Лівсі; г) сквайра Трелоні.
4. «То був високий, міцний, огрядний чоловік з брунатним обличчям. Над коміром його заяложеної просмаленої куртки стирчала косичка. Руки в нього були зашкарублі і пошрамовані, з чорними поламаними нігтями, а рубець на щоці мав неприємний блідо-багряний відтінок». Це портрет:
а) Джона Сілвера; б) Біллі Бонса;
в) Чорного Пса; г) сліпого П’ю.
5. Сліпий П’ю загинув:
а) від кулі; б) від ножа;
в) під колесами автомобіля; г) від кінських копит.
6. У пакеті, який Джим передав лікарю Лівсі, були:
а) зошит і конверт; б) гроші й папери;
в) документи і портрет; г) записник і перо.
7. Сквайр Трелоні, почувши історію Джима, вирішує:
а) повернути карту господарям; б) віддати пакет владі;
в) плисти на пошуки скарбів; г) викинути папери пірата на смітник.
8. «Ми, здається, обидва скрикнули не своїм голосом, зустрівшись очима – я з жаху, він – з люті, мов оскаженілий бик». У реченні використано засіб виразності:
а) порівняння; б) метафору;
в) епітет; г) гіперболу.
9. Папуга на ім’я капітан Флінт викрикував:
а) «Центи!»; б) «Фунти!»;
в) «Долари!»; г) «Піастри!».
10. Джим, підслуховуючи матросів, що домовлялися про змову проти капітана й судновласника, перебував:
а) у трюмі; б) у каюті капітана;
в) на камбузі; г) у бочці з яблуками.
11. «…Мав досить приємні риси обличчя. Тільки шкіра його так замаслилась на сонці, що аж губи в нього почорніли, а ясні очі надзвичайно гостро проступили на обличчі. Він був обірванцем з обірванців…» Йдеться про:
а) Бена Гана; б) Джона Сілвера;
в) Джима Гокінса; г) Ейба Грея.
12. «По-перше, становище ваше погане: шхуну ви втратили, скарб втратили, людей своїх втратили. Вся ваша справа пропаща. І коли ви хочете знати, хто це спричинив, то знайте: це я, і ніхто інший». Ці слова належать:
а) Лівсі; б) Гокінсу;
в) Смоллету; г) Трелоні.