конспект уроку 11 клас Альбер Камю "Чума"

Про матеріал

Тема: Альбер Камю. Вплив екзистенціалістських ідей на творчість

А.Камю . Роман «Чума»

Мета: познайомитись з біографією А.Камю, зосновними

Положеннями філософії екзистенціалізму; розкрити

екзистенціалістський зміст роману; розвивативміння

аргументовановисловлюватися;виховувати почуття

гідності, відповідальності засвоє життя.

Тип уроку: урок-дослідження з використанням

інтерактивних технологій

Перегляд файлу

1

 

11 клас

Тема: Альбер Камю. Вплив екзистенціалістських ідей на творчість 

          А.Камю . Роман «Чума»

Мета: познайомитись з біографією А.Камю, з  основними

           Положеннями  філософії екзистенціалізму; розкрити

           екзистенціалістський зміст  роману; розвивати  вміння

           аргументовано  висловлюватися;  виховувати почуття

           гідності, відповідальності за  своє життя.

 

Тип уроку: урок-дослідження з використанням

           інтерактивних  технологій

Епіграф уроку: Щоб жить, ні в кого права не питаюсь,

                           Щоб жить, я всі кайдани обірву,

                           Я стверджуюсь, я утверждаюсь,

                            Бо я – живу.

 Павло Тичина

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

     Повідомлення теми і мети уроку

  •  Тема сьогоднішнього уроку « Альбер Камю.  Роман «Чума». Мета нашого уроку: ознайомитися з життям і творчістю французького письменника, лауреатом  Нобелівської премії Альбером Камю, почати працювати над романом-притчею «Чума»
  • Запишіть план нашого уроку

                                 План

  1.   Життєвий і творчий шлях А.Камю.
  2.   Вплив екзистенціалістських ідей на творчість А.Камю.
  3.   Роман «Чума»

 

IІІ. Первинне осягнення матеріалу

 

Вчитель:

  • Творчість  французького  філософа і письменника А.Камю – це безперервна спроба  дати відповіді на жагучі питання як сучасності, так і взагалі людського буття.  У творчості  Камю переплелися: література  і філософія, до того ж, на відміну від інших письменників, чиїм творам притаманна філософічність, а також на відміну від інших філософів, чиї праці не позбавлені естетичності, а подекуди і змісту, Камю залишив по собі і філософську, і літературну спадщину. Та перш , ніж ми будемо про  неї говорити, давайте поговоримо про А.Камю як людину.
  • Перед вами на столах роздані анкети. Зараз я пропоную дослідити відомості про А.Камю, що є в нашому підручнику. Опрацювавши, ви зможете заповнити дану анкету і ми дізнаємося, хто ж він – А.Камю?

( робота з підручником)

 

Зразок анкети

  1. Ім’я:                                                     Альбер
  2. Прізвище:                                            Камю
  3. Національність:                                   француз
  4. Рік народження                                    1913р.
  5. Місце народження:                            Алжир
  6. Соціальне походження: батько – військовослужбовець, загинув у І 

                                                        світову війну

  1. Сімейний стан:                            одружений ( двічі)
  2. Фізичний стан:                             смертельно хворий на сухоти
  3. Рід діяльності:                              журналіст, письменник

    10.Партійність:                                  член Компартії Франції

    11.Творчість:                                    проза, поезія, драматургія

    12. Нагороди:                                  Лауреат Нобелівської

                                                                премії(1957р.)

    13.Зміст його творів:                       філософський

    14. Естетичні засади якої течії мистецтва ХХ ст.. реалізовував:

                                                                  екзистенціалізм

    15. Причина смерті:                        автомобільна катастрофа

    16.Шлях А.Камю:                            «від абсурду через бунт любові»

    17. Об’єкт постійної уваги письменника:             людина

    18. Який твір утвердив письменницьку популярність А.Камю:

                                                                       «Чума»

( дана анкета повинна бути набрана на слайдах програми Microsoft Power Point і перевірка здійснюється за допомогою  мультимедійної дошки. Якщо учні правильно заповнили анкету, результати з′являться при натискуванні миші)

 

IV Робота над змістом твору

 

Вчитель:

  • Одним із кращих творів А.Камю є роман « Чума». Екзистенціальні аспекти в ньому проглядаються досить чітко. Із І частиною твору ви знайомились вдома. Спробуємо її проаналізувати. Нам відомо, що «події , які взято сюжетом хронічки, відбувалися  194…           ( якогось) року» у місті Орані, в Алжирі.
  • За жанром  -  це  роман - притча. Притча – це інакомовлення. Про що в інакомовній формі хотів розповісти автор
  • Працюємо у групах:

Завдання для першої групи

Знайдіть у тексті опис  міста Орану. Дослідивши цей матеріал, створіть  схему «Які особливості міста відзначає автор? Зробіть висновок

 

                    Висновок

 

 Бридке                                                               Безлике

 Брудне

Висновок: вигляд міста викликає огиду. Людина в ньому

                «немов у  глухій пастці», за мурами або затиснута

                між лещатами ветхих стін. Почувається

                самотньою

 

Завдання для другої групи: опрацюйте текст твору , складіть схему якими показані люди в Орані. Чим вони займаються? Як ставляться до праці? Доберіть цитати про їхні вподобання

 

ЛЮДИ

 

« нудьгують і намагаються завести собі звички»

 

 

Працюють                           кохаються                                  умирають

 

 

 

 

« все затісно переплелося і робиться з тим самим

 гарячкованим відсутнім виглядом»

 

 

 

 

працюють багато,        «люблять жінок,            «смерть пов’язана з де-

від рання до смер           надто швидко по          якою морокою, доречні

кання, але аби за жирають одне од          ше було б сказати не -

багатіти», цікавля ного в акті кохан          зручністю. Смерті в Ора

ться комерцією,  ння або складаєть        ні передує хвороба. Хво

дбають про зиск, ся звичка бути уд         ріти в Орані не просто

силкуються зароби  вох; через брак ча        неприємно. Хвороба по

ти якомога більше          су та бездумність         рівнюється зі смертю.

грошей.                           люди хоч і кохають,    «Хворіти завжди непри

                                        проте самі не знають    ємно» Але в Орані «хво

 про це рий по справжньому са

 мотній», той, хто лежить

 на смертній постелі, 

                                                                                немов у глухій пастці, за

 мурами

 

« Люди затиснуті між нескінченими лещатами ветхих стін, у лабіринті вулиць з вітринами ( безвихідь, замкненість простору)

Але

Кожний прагне «віднайти душевний спокій»

 

Вчитель:

  • З  вашої схеми видно, що ні праця, ні кохання не приносять задоволення. Вони перебувають на межі двох крайностей. Навіть смерть не звільняє від самотності, і не позбавляє їх клопоту, навпаки. Є досить незручним явищем, хоча біологічна смерть – це звільнення від життєвих турбот, негараздів, це спокій.

    Спробуємо зробити висновок щодо міста та його людей. Чи є між

    ними щось схоже?

 

( місто і люди немов одне ціле: тихомирне місто – щирі люди, а разом – це прошарок сірого кольору, порожній  усередині)

Яке місто, такі й люди. Вони – його душа

Вчитель:

  • Стан безвиході, безнадії, крайнощів, різкого повороту долі, ізольованості від навколишнього світу, граничної ситуації, в якій людині майже не залишається жодного вибору і в якій вирішуються питання людського існування, - це характерні ознаки екзистенціалізму.

 

  • А.Камю був хворий на сухоти. Ця та інші причини загострили його трагічне світосприйняття письменника, тому духовні шукання А.Камю були дотичні до екзистенціалізму, одного з найвпливовіших напрямів філософії ХХ ст.

 

  • Давайте розглянемо, що ж таке екзистенціалізм? Цю інформацію ми дізнаємося від представників «Довідкового бюро».

( екзистенціалізм походить від латинського слова existentla, що означає  «існування», «буття». Уперше з’явився з термінології С.Кіркегора, К.Ясперса.   У літературі екзистенціалізму закарбувалися напружене переживання духовної кризи західної цивілізації, відчуття втрати сенсу буття, зображення нездоланого трагізму людського життя – його приреченості на самотність, відчуженість і занедбаність у ворожому світі. Змалювання ситуації морального вибору особистості в «межовій» ситуації тощо)

Вчитель:

  • Дійсно,уважно подивившись на цю схему, можна сказати, що екзистенціалізм категорично заперечує наявність об’єктивних законів. Усе переноситься людиною в безглуздий світ. Оскільки життя позбавлене змісту і мети, людина почувається покинутою, вона ніби одинокий плавець серед безкрайнього моря. Покинутість супроводжується почуттям тривоги. Екзистенціалізм – це філософія відчаю, страху і безнадії

 

 

 

  • А тепер повернемося до твору. « Одного разу лікар Ріє біля дверей свого помешкання побачив щура. Давайте разом складемо асоціативний кущ до слова Щур

 

                                        нашестя

                                       навала

                                             лихоманка

                                          зціплення

 Щур                                                 суща пошесть

                                      хвороба

               лихо

                               моровиця

 

 

 все разом – це смерть

                                             ЧУМА

Вчитель:

  • Які ідеї екзистенціалізму в романі можна відзначити?

( страх, безвихідь становища, відірваність від світу, абсурдність існування. І хоча, здавалося, немає виходу зі складного становища, жителі міста все таки  живуть надією, вони переконані, що чумне нашестя мине їх і від щурячої навали не загине пів міста. Підтвердженням цього є промінчик надії, який то горить, то згасає, то знову спалахує, хоча і горить тьмяно)

 

  • Що є символом надії у творі? ( світло)
  • Що означає словосполучення « чумна епідемія»?
  • Коли відбуваються події в романі? ( під час Другої світової війни, під час окупації Франції гітлерівцями)
  • У чому ж суть назви твору?

 

V Закріплення вивченого матеріалу

Вчитель:

  • Давайте підсумуємо те. Про що йшла мова на уроці і заповнимо паспортні дані твору Альбера Камю «Чума»

Паспорт

Автор                                                              Альбер Камю

Назва                                                              «Чума»

Початок створення                                        1938р.

Дата видання                                                  1947р.

Жанр                                                               роман – притча

Зміст твору                                                     алегоричний

Тема твору                                                     Друга Світова війна

Ідея твору                                                       застереження людства

                                                                        від    наслідків війни

Головний  герой                                             чума

Напрямок, що впливав

на світогляд письменника                            екзистенціоналізм

VI Підсумок уроку. Оцінювання

Вчитель:

  • А тепер повернемося до епіграфу.

                       Щоб жить, ні в кого права не питаюсь,

                            Щоб жить, я всі кайдани обірву,

                            Я стверджуюсь, я утверждаюсь,

                            Бо я – живу.

 Павло Тичина

  • Як ви розумієте ці слова, ознайомившись з твором «Чума»?
  • На що націлюють нас слова Павла Тичини? ( метод «Мікрофон»)

VII Домашнє завдання: читати ІІ частину роману «Чума»;

підготувати зв’язну розповідь « Осягнення Другої світової війни в романі А.Камю «Чума»; дібрати синоніми до слова «чума», виписати значення прикметників, похідних від цього слова.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Чернова Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Крюченкова Елена Юріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 лютого 2018
Переглядів
11337
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку