Урок зарубіжної літератури в 11 класі з теми: "У Вітальні Нори Хельмер. Характеристика образу літературної героїні"

Про матеріал

Охарактеризувати образ головної героїні драми Г. Ібсена “Ляльковий дім" Нори Хельмер, простеживши шлях становлення її як особистості, допомогти учням зрозуміти вчинки Нори та об'єктивно їх оцінити; розвивати навички аналізу драматичного твору та характеристики літературного героя, уміння об'єктивно оцінювати вчинки персонажів п'єси, а також зв'язне мовлення учнів та їх акторські здібності; виховувати кращі людські якості, уміння дослухатися до думки оточуючих людей, прагнення до самовираження та самовдосконалення.

Перегляд файлу

 

 

 

 

Урок зарубіжної літератури

в 11 класі

з теми:

 

 

 

 

Учительки зарубіжної літератури

Михайлівської СЗШ І-ІІІ ступенів

Шаргородського району

Вінницької області

Гарматюк Н. Ю.

 

 

 

 

Мета: охарактеризувати образ головної героїні драми Г. Ібсена “Ляльковий дім” Нори Хельмер, простеживши шлях становлення її як особистості, допомогти учням зрозуміти вчинки Нори та об’єктивно їх оцінити;

розвивати навички аналізу драматичного твору та характеристики літературного героя, уміння об’єктивно оцінювати вчинки персонажів п’єси, а також зв’язне мовлення учнів та їх акторські здібності;

виховувати кращі людські якості, уміння дослухатися до думки оточуючих людей, прагнення до самовираження та самовдосконалення.

 

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

 

Обладнання: портрет Г. Ібсена, ілюстрації до драми Ляльковий дім, аудіо- запис Тарантели, презентація до теми уроку, скрипка, лялька, макет будинку, білочка, жайворонок, конверт з листом, нарукавники, вексель, чорнильниця і перо.

 

Епіграф уроку: Мудра жінка будує свій дім,

                             А безумна своєю рукою руйнує його.

                                                                            Соломон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчання

Учитель. Давньогрецький драматург Арістофан ще двадцять три століття тому писав про жінок: “Обійтися без них так само важко, як і жити з ними.

Сьогодні на уроці мова піде про те, якими різними є погляди на життя з його проблемами у чоловіків і жінок. Ми спробуємо оцінити вчинки головної героїні п’єси Генріка Ібсена “Ляльковий дім” Нори Хельмер і відповісти на питання, чи мала вона право залишити свій дім, родину, дітей?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель. Давайте пригадаємо ключові події пєси Ляльковий дім.

Робота з презентацією до уроку.

Еврестична бесіда

  • Як Хельмер називав свою дружину? (Білочка, жайворонок)
  • Який подарунок просила Нора у чоловіка на Різдво? Чому? (Гроші, щоб швидше віддати борг)
  • Хто така фру Лінне і чому Нора довіряє їй свою таємницю? (Подруга, щоб не думала, що вона легковажна)
  • Чому раділа сім’я Хельмерів напередодні Різдва? (Чоловік отримав підвищення по службі)
  • Що просить Крогстад у Нори? (Замовити за нього слово перед чоловіком, щоб той не звільняв його з посади)
  • Чому Крогстад шантажує Нору? (Вона заборгувала йому, подала вексель батька з підробним підписом)
  • Чому Нора так зробила? (Щоб урятувати чоловіка і не тривожити хворого батька)
  • Чому Нора не допускає до себе дітей? (Вважає себе негідною їх виховувати)
  • Як відповів Хельмер на настійливе прохання щодо Крогстада? (Відмовив)
  • Що надумала Нора в безвихідній, на її думку, ситуації і чому не здійснила? (Вчинити самогубство, але забракло духу)
  • Що запропонувала фру Лінне Крогстаду і чому? (Обєднатися, щоб мати для кого жити)
  • На яке диво очікувала Нора? (Що чоловік її зрозуміє та підтримає)
  • Чому фінальні події у п’єсі відбуваються напередодні Різдва? (Тому, що на Різдво можуть відбуватися дивовижні перетворення)

 

Літературні асоціації

Учитель. У вас на столах є предмети. Поясніть, як вони пов’язані зі змістом п’єси “Ляльковий дім”.

Лялька – Нора була лялькою для батька і чоловіка.

Білочка – так називав Нору Хельмер.

Жайворонок – безтурботним, веселим жайворонком вважав Нору її чоловік.

Скрипка – у домі Хельмерів часто звучала музика.

Потяг – поїздка Хельмерів за кордон з метою лікування чоловіка.

Нарукавники – атрибут одягу Крогстада.

Чорнильниця з пером – Нора заробляла кошти переписуванням паперів.

Макет перекошеного будинку – дім Хельмерів, що тільки зовні був щасливим.

Поштовий конверт – лист Крогстада.

Вексель – фінансовий документ, який підробила Нора, щоб отримати кошти на лікування чоловіка.

Голка і нитки – Нора перешивала свій одяг для того, щоб заощадити гроші.

 

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Характеристика образу Нори Хельмер

Учитель. Запрошую героїв пєси Ляльковий дім зайняти місця у літературній вітальні Нори Хельмер.

Генрік Ібсен зазначав, що пєсу написано заради заключної сцени, яка сприймалася як скандал. У суспільстві виникли такі бурхливі суперечки, що подекуди у вітальнях вивішували оголошення: “Просимо не говорити про Ляльковий дім. Ми ж сьогодні спробуємо дати оцінку вчинкам Нори Хельмер з точки зору інших героїв твору.

Літературна інсценізація

Нора Хельмер

   Я донедавна була господинею цієї вітальні, але, на жаль, так сталося, що змушена її покинути, тому вирішила востаннє тут зібрати людей, котрі так чи інакше причетні до моєї долі. Мені стало тісно в цій, на перший погляд, затишній оселі, в цьому ляльковому домі, де я була маріонеткою, лялькою у руках свого коханого чоловіка, хоча я повинна була б звикнути, адже спочатку я була лялькою для свого батька, виконуючи його волю.

Батько Нори

Норо, ти завжди була розважливою та слухняною донькою, розділяла мої погляди. Що з тобою сталось? Так, я розпоряджався твоєю долею, адже ти – моя дитина, тому як батько я мав на це право. Мені здавалось, що я краще розумію життя, через те намагався добре облаштувати його для тебе. Ось і заміж видав тебе за практичного чоловіка, тому сімя у вас гарна, троє прекрасних діток. Чому ти не звернулась до мене у потрібний момент по гроші? Можливо, я б допоміг.

Нора Хельмер

Можливо, тату. Але мені терміново потрібні були гроші, щоб урятувати чоловіка від жахливої хвороби, відвізши його до Італії. Про хворобу Торвальда я не розповідала нікому, щоб не дізнався він сам. Просто так ти не дав би мені такої суми, до того ж на той час ти сам був уже дуже хворий, я не хотіла тебе тривожити і вирішила, що зможу розвязати цю проблему сама, підробивши вексель від тебе. Я розумію, що порушила закон, але ж у мене була блага ціль: хотіла врятувати життя коханій людині, батькові своїх дітей. Позичені кошти я сумлінно повертала у банк щороку, заощаджуючи на собі, в той час, як Торвальд називав мене безтурботним жайворонком, пташкою, яка літала смітити грішми.

Крогстад

Фру Хельмер, Ви підробили вексель свого батька і підписали його. Коли помер Ваш батько?

Нора Хельмер

Тато помер двадцять девятого вересня.

Крогстад

Батько Ваш помер двадцять девтого вересня. А погляньте ось тут він позначив свій підпис числом: друге жовтня. Хіба це не диво?.. Це справді Ваш батько підписався? Мій вчинок, через який пан Торвальд звільняє мене з посади анітрохи не гірший за Ваш. Проте, якщо Ви замовите за мене слово перед своїм чоловіком, то ніхто не дізнається про підроблений вексель.

Нора Хельмер

Я так боялася, щоб чоловік не дізнався про це, адже постраждало б його самолюбство, хоча сподівалась на те, що дізнавшись про обвинувачення, висунуті мені, він візьме усю провину на себе. Але я помилилась у людині, з якою прожила вісім років…

 Торвальд Хельмер

Читаючи лист від Крогстада.

О, яке страшне пробудження! Всі оці вісім років… вона, моя радість, моя гордість… була лицемірна, брехлива… гірше, гірше… злочинниця… Я повинен був передчувати, що завжди може трапитися щось подібне, повинен був передбачити це. Легковажні принципи твого батька… Мовчи! Усі його легкодумні принципи перейшли до тебе у спадщину. …Ось як ти мені віддячила. Ти зруйнувала все моє щастя, занапастила все моє майбутнє.

Нора Хельмер

Коли мене не буде на світі, ти вільний.

Торвальд Хельмер

Ах, без фокусів! І у твого батька завжди були напоготові такі фрази. Яка мені буде користь від того, що тебе не буде на світі, як ти кажеш? І найменшої! Він, однак, може розпочати справу. А коли він це зробить, мене, певно, запідозрять у тому, що я знав про твій злочин. Певно, подумають, що за твоєю спиною стояв я сам… Але ж треба якось виплутатись. Доведеться якось догодити йому. А щодо наших стосунків, то про людей – усе мусить бути, як і було, але, певна річ, це тільки про людське око. Але дітей ти не будеш виховувати. Я не можу довірити їх тобі… О-о! І це мені доводиться говорити тій, яку я так любив і яку ще… Але цьому кінець. Тепер уже немає мови про щастя, а тільки про врятування залишків, уламків, декоруму!

Фру Лінне

Дозвольте мені, шановні, сказати про свою подругу кілька слів. Більш надійної і порядної людини я не знаю, адже наша дружба перевірена часом. Я більше впевнилась у її самопожертві і рішучості, коли дізналась, на що зважилась Нора, аби врятувати життя своєму коханому чоловікові. Не кожна жінка здатна на такий крок, але вона рятувала від смерті батька своїх дітей та ще й так, що ніхто не довідався про це. Як їй було важко і фізично, і морально. Всі довгі роки вона боялась викриття і напружено працювала, щоб потайки від усіх заробити кошти і віддати борг. Нора змушена була заощаджувати на собі, перешиваючи старі сукні та оздоблюючи їх, аби швидше повернути позику. А натомість, що вона отримала? Знущання та докори чоловіка, того, чиє життя вона рятувала, чиє самолюбство боялась поранити, та навіть Крогстад великодушніше повівся з нею, ніж коханий чоловік. Тому я розумію, чому Нора пішла з дому. З такою лицемірною людиною, як її Торвальд, неможливо жити, вдаючи щасливий шлюб.

Крогстад

Я під впливом фру Лінне, жінки, яку кохаю усе життя, змінив своє ставлення до Нори Хельмер і написав листа, в якому повідомив, що знищив її підробний вексель і повертаю її боргове зобов’язання. Вона вільна від боргів.

Торвальд Хельмер

Ось і я кажу: “Так, так, так, врятований! Норо, я врятований!

Нора Хельмер

А я?

Торвальд Хельмер

І ти, звичайно. Ми обоє врятовані, і ти, і я. …Сміливо зіприся на мене, я буду тобі порадником, керівником. Ти не думай більше про ті різкі слова, які вирвались у мене у хвилину першого переляку, коли мені здалося, що все навколо мене руйнується. Я простив тобі, Норо.

Служниця Хельмерів

Моя господиня вирішила піти з дому, покинувши чоловіка та дітей, для того, щоб знайти себе як людину. Я не можу її засуджувати за це, адже вона була люблячою матір’ю та вірною дружиною. Фру Хельмер боїться, що, виховуючи власних дітей, матиме поганий вплив на них. Хоча вона помиляється, бо може бути гарним прикладом стійкості, порядності, рішучості.

Генрік Ібсен

Я теж не засуджую свою героїню, адже вона вісім років прожила з чоловіком, який при перших же труднощах у всьому звинуватив свою, як він каже, кохану дружину. Звинуватив її у всіх бідах, навіть не намагався зрозуміти, для чого вона підробила вексель. Торвальд не замислився над тим, що своїм вчинком Нора врятувала йому життя, він навіть не поцікавився, де вона взяла гроші для поїздки до Італії, хоча знав, що в них їх не було. Фру Хельмер не говорила ніколи йому про це, щоб не поранити гідність чоловіка, бо ж саме він повинен заробляти кошти для утримання сім’ї, мало того, вона облаштувала поїздку родини до Італії як власну забаганку заможної пані, а не з ціллю лікування Торвальда, тому що приховувала його діагноз. Одним словом, вона кохала та оберігала свого чоловіка, рятувала його. А він, самозакоханий егоїст, думає лише про спасіння власної репутації, щоб про нього гарно думали люди. Нора для нього – іграшка, прикраса дому, якийсь дуже необхідний атрибут його благополуччя та авторитету. Навіть тарантелу вона танцює на святкуванні Різдва для того, щоб справити гарне враження на керівництво Торвальда.

Нора танцює тарантелу.

Остання сцена, коли Нора Хельмер оголошує про свій намір піти з цього лялькового дому, повністю викриває лицемірство Торвальда і водночас його безпорадність у критичній ситуації.

Торвальд Хельмер

Ти кажеш, Норо, що чекала, що я, про все довідавшись, узяв би усю провину за авантюру з підробним векселем на себе? Я б з радістю працював для тебе дні і ночі. Норо… терпів би горе й злигодні заради тебе. Але хто ж пожертвує навіть для коханої людини своєю честю?

Літературний критик

Нора іде з дому, залишаючи чоловіка і дітей, щоб самоствердитись, стати самостійною людиною, боїться, що така, якою вона є зараз, не має права виховувати своїх дітей, хоча любить їх над усе, бо матиме поганий вплив на них. Героїня іде, але п’єса має аналітичний характер і відкритий фінал. Це означає, що автор дає можливість читачам домислити закінчення цієї сімейної драми, недаремно ж Нора говорить про диво, яке може знову Хельмерів об’єднати в дружну сім’ю, а не просто у співмешканців одного будинку. І, як не дивно, її чоловік, Торвальд Хельмер, теж цього хоче, тому, можливо, любить дружину і готовий змінити свій егоїстичний характер заради неї та дітей.

ІV. Повторення, систематизація й узагальнення вивченого

1. Робота у зошитах.

    1). Побудова та аналіз опорної схеми

Стосунки між героями пєси Г. Ібсена Ляльковий дім

(стор. 25 посібника В. В. Паращич Усі уроки світової літератури).

 

C:\Users\Misha\AppData\Local\Temp\FineReader11\media\image1.jpeg

                                               не довіряє

2). Складання асоціативного грона до назви пєси Ляльковий дім.

Ляльковий дім

 

 

 

 

 3). Шлях Нори Хельмер до самоствердження:

  • лялька для батька;
  • іграшка для чоловіка;
  • маріонетка в руках Крогстада;
  • жінка, яка усвідомила свою значимість;
  • людина, особистість, здатна на рішучі вчинки.

V. Підсумок уроку

    Робота з епіграфом уроку з використанням інтерактивної вправи Мікрофон.

    Мудра жінка будує свій дім,

    А безумна своєю рукою руйнує його.

                                                       Соломон

  • Я вважаю Нору мудрою жінкою, тому що…
  • Я вважаю Нору безумною жінкою, тому що…

VІ. Домашнє завдання:

      домислити і написати закінчення до драми Г. Ібсена Ляльковий дім.

1

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Бабич Aнжела Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Лєвтєрова Марина Дмитрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 квітня 2018
Переглядів
15095
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку