Конспект уроку літературного читання (4 клас) Дата:
Тема: Аліна Туз «Час бажань»
Мета уроку
Формування предметних компетентностей: удосконалювати навички правильного і виразного читання тексту; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання, висловлювати свою думку;
Формування ключових компетентностей: збагачувати словниковий запас учнів; формувати оцінні судження; виховувати доброту, милосердя, співчуття, співпереживання, любов до художнього слова.
Обладнання: ТЗН, підручник, зошит, картки,
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
1. Хто є головними героями літературної казці «Млин»?
А Млин і Привид
Б Злодії
В місяць
2. Яку роботу виконував Млин у давнину?
А Давив олію
Б молов зерно
В пік хліб
3. Чому люди припинили молоти в старому Млині?
А Млин поламався
Б не стало вітру
В з’явилися електричні млини
4. Хто став жителем у Млині?
А Привид
Б кажани
В миші
5. Хто завітав до Млина?
А Фермери
Б розбійники
В відьма-змія
6. Які речі були в мішках?
А Зерно
Б гречка, просо, пшениця
В картини, золоті чаші, вази і всякі старовинні речі
7. Кого побачили розбійники в дверях Млину?
А Привида із сачком для метеликів
Б Привида із мітлою
В Привида із лопатою
8. Що Привид запропонував зробити із Млина?
А Кафе
Б музей
В піцерію
— Оцініть свою роботу за допомогою шкали.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку
1) Робота над загадкою.
Із морозом бешкетує,
сніговіями лютує,
бо, напевно, добре знає,
що зима уже минає. (Лютий.)
2) Вправа «Асоціативний кущ». Лютий
(Зима, сніг, січень, грудень, мороз, завірюха, лід, санки, лижі, ковзани, розваги, сонце...)
3) Вправа «Бажання».
— Уявіть, що ви зустріли чародія... Яке бажання ви б хотіли, щоб він здійснив?
— Сьогодні ми прочитаємо цікаву літературну казку Аліни Туз «Час бажань». Удосконалимо навички читання речення з різною інтонацією, вміння відповідати на запитання, аналізувати текст, робити свої висновки.
ІV. Робота над темою уроку за підручником с.89
1) Підготовка до читацької діяльності.
Робота зі словами
— Прочитайте правильно слова.
Залопотіли, дощ стояв стіною, крамничка, супермаркет, стеля, озирнулися, фрак, циліндр, проголосив, гіроборд, заощаджувати, висвітиться.
— Які слова вам незрозумілі?
Гіроборд — двоколісний скутер, вуличний електричний транспортний засіб, гіроскутер.
Вправа «Передбачення»
Учні передбачають за заголовком та ілюстрацією.
2) Опрацювання казки «Час бажань» (с. 89–91).
Комбіноване читання
Спочатку текст читає учитель. Після цього запитує:
— Чи справдилися ваші передбачення? Чому ви так уважаєте?
Продовження читання тексту дітьми.
Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах
— А зараз об’єднайтеся в пари.
— Проведемо вправу зі «Щоденні 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.
Учитель проходить між партами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), а й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так уважати? Що вас здивувало?).
Фізкультхвилинка
Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах
Орієнтовні запитання
Просте. Хто головні персонажі твору?
Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, подія відбулася в лютому? Доведіть свою відповідь словами з тексту.
Пояснювальне. Як хлопці потрапили до незвичайної крамниці?
Творче. Чи хотіли б ви потрапити до такого магазину? Чому?
Оцінювальне. Яким був головний продавець?
Практичне. Що ви придбали б у цьому магазині?
Вправа «Продовж речення»
Лютнева погода не тішила: … ... снігу не було, тут ще й хмари набігли.
Зсередини крамничка виявилася… ... великою, наче супермаркет.
Ряди з товаром не мали краю, … ... а стелю закривали пухнасті хмарки.
Перед ними стояв високий пан… ... у фраку, циліндрі та з електронним таблом на грудях.
Ви потрапили до єдиного в світі… ... магазину, де не потрібні гроші.
Тут розплачуються… ... часом.
От, наприклад, цей дивовижний червоний… ... гіроборд коштує 8 місяців.
Усе що завгодно вони можуть отримати тут і зараз… ... в обмін усього тільки на час.
Коли візьмете наш візок й покладете в нього першу покупку, у вас… ... на долоні висвітиться рахунок.
Хлопці вхопили по візочку й… ... помчали вглиб магазину.
Вправа «Читацьке колесо»
— Розкажи три важливі епізоди з твору.
— Склади власне продовження історії.
— Опиши свого улюбленого героя твору.
— Що ти хочеш запитати в героїв твору?
— Якби ти потрапив у історію, що б змінилося?
— Про що йдеться в тексті? (Яка його тема?)
— Чого навчає цей твір? (Головна думка.)
Вправа «Трибуна думок»
— Придумайте кінцівку до цієї казки.
Читання за особами
— Назвіть дійових осіб казки.
— Хто є головним персонажем?
— Якими ви уявляєте головних персонажів казки?
— З якою інтонацією треба читати слова кожної дійової особи?
— Знайдіть діалог у казці та прочитайте його.
— Оцініть свою роботу за допомогою шкали.
Вправа «Чиї це слова?»
Максим —Треба ховатися!— Ласкаво просимо до «Часу бажань»!
Денис — Так, ми... ми лише ховаємося від дощу. — Ви потрапили до єдиного в світі магазину, де не потрібні гроші. Жодної копійки!
Циферблат — Можна просто брати, що хочеться, й нічого не платити?
— Почекай. А як ми знатимемо, скільки витратили часу?
Вправа «Крісло автора» для обговорення змісту прочитаного
Одна дитина (за бажанням) сідає в «крісло автора» і виступає в ролі автора твору (бажано, щоб у цій ролі спробували себе якомога більше дітей). Решта формулюють запитання за змістом почутого твору, а «автор твору» повинен відповісти словами, максимально наближеними до тексту
V. Закріплення знань
1) Переказування тексту за лінією часу.
Лютий дощ магазин продавець час гіроборд долоня візок
2) Вправа «Бінго».
Складаємо аркуш паперу навпіл вертикально і способом відривання робимо фігурку. «Бінго» — це силует казкового героя. Пропонуємо написати на різних частинах фігурки риси, які належать цьому персонажу.
І група — Денис.
ІІ група — Максим.
ІІІ група — Циферблат.
3) Розгадування ребусів.
— Які слова зустрічаються в тексті
4) Тестування.
1. Як звали хлопчиків?
А Денис і Максим Б Денис та Миколка В Олесь та Максим
2. Якої пори року відбувалась описана подія?
А Восени Б взимку В влітку
3. Як хлопці потрапили до незвичайної крамниці?
А Сховалися від блискавки Б сховалися від снігу В сховалися від дощу
4. Хто зустрів хлопців у крамниці?
А Циферблат Б Годинник В Навігатор
5. Скільки часу було в хлопчиків на покупки?
А 1 день Б 1 година В 1 місяць
6. Чим розраховувались за товар у незвичайній крамниці?
А золотом Б гривнями В часом
7. Який товар запропонував головний продавець хлопчикам?
А Гіроборд Б скейт В смартфон
— Оцініть свою роботу за допомогою шкали
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
На парті в кожного учня — квіточки.
— Оберіть квіточку відповідно до вашої активності, старанності та уважності на уроці.
VІІ. Домашнє завдання.
Виразне читання та переказування казки Аліни Туз «Час бажань» (с. 89–91); відповіді на запитання за текстом. Виконати короткий аналіз твору в зошиті.
Конспект уроку літературного читання (4 клас) Дата:
Тема: Аліна Туз «Час бажань» (продовження)
Мета уроку
Формування предметних компетентностей: удосконалювати навички правильного і виразного читання тексту; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання, висловлювати свою думку;
Формування ключових компетентностей: збагачувати словниковий запас учнів; формувати оцінні судження; виховувати доброту, милосердя, співчуття, співпереживання, любов до художнього слова.
Обладнання: ТЗН, підручник, зошит, картки, цеглинки ЛЕГО
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
1) Перевірка домашнього завдання.
2) Робота над загадками.
Розумніших не знайти,
Віртуальний творить міст
Диво-майстер... (програміст.)
Коли навіть в небі хмарно,
Посміхається з висот
Найхоробріший... (пілот.)
Важливішої немає!
Він — наставник і навчитель,
Мудрий,приязний... (учитель.)
Знає, що і де болить,
Кличуть фермер і свинар:
Порятуй... (ветеринаре!)
Як прогнати розбишаку,
Не страшний вже буде ворог,
Коли учить пса... (кінолог.)
По кімнаті як ходити?
Мама каже: «Без істерик,
Допоможе нам... (електрик».)
І хвороби всі лікує —
Призначає процедури
І таблетки, і мікстури? (лікар.)
Звідки виросла гора,
Таємниці зніме полог
Мандрівник-герой... (геолог.)
Помилку відраз впізнає,
Будь-який важливий лист
Враз напише вам... (юрист.)
Треба майстра попросити!
Сяє перстень краще зір!
Допоміг нам... (ювелір.)
Про Китай і про Канзас,
Про найдовший в світі міст
Розповість нам... (журналіст.)
Люди винайшли кіно,
Слід вам знати, що тепер,
Головний там... (режисер.)
В мулі залишки галери...
Відшукає все це враз
Під водою... (водолаз.)
Робить зачіски й перуки,
Підстриже і пофарбує,
Гарний настрій подарує. (перукар.)
3) Вправа «Асоціативний кущ». Про яку професію я мрію
(Мрія, командир, програміст, комп’ютер, програми, салон, зачіски, ножиці, люстерко.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку
Сьогодні ми продовжимо читати цікаву літературну казку Аліни Туз «Час бажань». Удосконалимо навички читання речення з різною інтонацією, вміння відповідати на запитання, аналізувати текст, робити свої висновки
ІV. Робота над темою уроку за підручником с.89
1) Підготовка до читацької діяльності.
Робота зі словами
— Прочитайте правильно слова.
Програміст, завбільшки, комп’ютером, дизайнер, сантехнік, науковець, бухгалтер, менеджер,боксер, письменник, замріяно, вишикувалися, планшети, ґаджетів, моторошно.
— Які слова вам незрозумілі?
Вправа «Передбачення»
Учні передбачають за заголовком та ілюстрацією.
2) Опрацювання казки «Час бажань» (с. 91–93).
Комбіноване читання
Спочатку текст читає учитель. Після цього запитує:
— Чи справдилися ваші передбачення? Чому ви так уважаєте?
Продовження читання тексту дітьми.
Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах
— А зараз об’єднайтеся в пари.
— Проведемо вправу зі «Щоденні 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.
Учитель проходить між партами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не
лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), а й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так уважати? Що вас здивувало?).
Фізкультхвилинка
Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах
Орієнтовні запитання
Просте. Де відбувалася подія?
Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, хлопцям сподобався магазин? Доведіть свою
відповідь словами з тексту.
Пояснювальне. Чому, на вашу думку, професії так дорого коштують?
Творче. Який малюнок і до якого епізоду твору ви намалювали б?
Оцінювальне. Чому Денис не обрав більше товарів, хоча й мав можливість?
Практичне. Що ви порадили б дітям, які хочуть скупити весь магазин?
Читання ланцюжком
Вправа «Читацьке колесо»
— Розкажи три важливі епізоди з твору.
— Склади власне продовження історії.
— Опиши свого улюбленого героя твору.
— Що ти хочеш запитати в героїв твору?
— Якби ти потрапив у історію, що б змінилося?
— Про що йдеться в тексті? (Яка його тема?)
— Чого навчає цей твір? (Головна думка.)
Вправа «Трибуна думок»
— Як ви вважаєте, куди подівся Максим?
— Чи встигне він повернутися?
Читання за особами
— Назвіть дійових осіб казки.
— З якою інтонацією треба читати слова кожної дійової особи?
— Знайдіть діалог у казці та прочитайте його.
— Оцініть свою роботу за допомогою шкали. Прищепіть прищіпкою.
Вправа «Крісло автора» для обговорення змісту прочитаного
Одна дитина (за бажанням) сідає в «крісло автора» і виступає в ролі автора твору (бажано, щоб у цій ролі спробували себе якомога більше дітей). Решта формулюють запитання за змістом почутого твору, а «автор твору» повинен відповісти словами, максимально наближеними до тексту
V. Закріплення знань
1) Переказування тексту за лінією часу.
Полиця куля письменник ґаджети книги дзеркало рахунок табло
2) Вправа «Хмара слів».
— Запишіть хмару слів, які зустрічаються в крамниці.
Самокат скейт скляна куля
дизайнер сантехнік науковець
менеджер боксер письменник
книги маска для дайвінгу набір ЛЕГО
бухгалтер будинок із басейном біля лісу
3) Тестування.
1. Який товар на полиці взяв Максим?
А Скейт
Б телефон
В приставку
2. Який товар узяв Денис?
А Комп’ютер
Б самокат
В цукерки
3. З якими професіями стояли скляні кулі з маленькими фігурками?
А Лісник, садівник, вівчар, модельєр, продавець, будівельник
Б дизайнер, сантехнік, науковець, бухгалтер, менеджер, боксер
В лікар, учитель, бібліотекар, прибиральниця, директор, медсестра, кухар
4. Ким мріяв бути Денис?
А Програмістом
Б письменником
В менеджером
5. Хто цікавився книжками?
А Денис
Б Максим
В Денис і Максим
6. Що в магазині було замість каси?
А Скринька
Б дзеркало
В ящик
7. Скільки часу витратив Денис на свої покупки?
А 10 днів
Б 10 років
В 6 місяців 10 днів
— Оцініть свою роботу за допомогою шкали
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Оцінимо урок цеглинками»
— Хто на уроці працював із задоволенням — піднесіть угору червону цеглинку; кому на уроці було сумно — піднесіть зелену цеглинку; хто на уроці дізнався щось нове — піднесіть жовту цеглинку.
VІІ. Домашнє завдання.
Виразне читання та переказування казки Аліни Туз «Час бажань» (с. 91–93).