Конспект уроку у 5 класі Дата: 13.12.2018
Тема: Харчування. Узагальнення знань
Мета: вчити використовувати на практиці вивчену лексику, граматичні і мовні структури, використовувати їх під час мовлення; узагальнити знання учнів, отримані з теми, підсумувати вивчений матеріал;
розвивати мислення і мовлення учнів, пам'ять, культуру спілкування;
виховувати зацікавленість предметом, дружні стосунки у колективі.
Тип уроку: узагальнюючий
Обладнання: підручник, відеозапис, мультимедійна презентація, картки з правилом, прислів’я.
Хід уроку
І Організація класу
-
Привітання
-
Good morning to you! I’m glad to see you!
-
Мовна розминка (Worming up)
-
Tell me as many words, as you can, which start at letter «b», «d» «o»
-
Мотивація до вивчення англ. мови
-
Why do we need to learn English?
-
Робота з прислів’ям
An apple a day keeps the doctor away
-
Read the rhyme. Translate it.
-
How do you understand it?
II Основна частина
-
Перевірка домашнього завдання
-
Let’s check-up your homework. Give me your cards, I will check it up later.
-
Повідомлення теми і мети уроку
-
The theme of our lesson is summary. What theme had we learn?
-
This lesson is the last in it, so we must summarize all information.
-
You must work hard and try to do your best
-
Робота з загадками
-
And now try to guess, what fruit or vegetable is it?
-
It is green and round. Rabbits like it very much. (Cabbage)
-
A big orange vegetable, that you use for decoration on Halloween. (Pumpkins)
-
Long thin orange vegetable, that grows under the ground and has a green top. (Carrot)
-
Monkeys eat me, kids do to, Gorillas love me, what about you? (Banana)
-
Orange fruit grows on a tree. It can be squeezed to make a juice. (Orange)
-
It is red and juicy, we eat it in salads or can make a ketchup. (Tomato)
-
Перегляд відео
-
And now I want to show you a video, about breakfast in Great Britain. But at first be attentive with such a words: Hurry, Nearly, Packed lunch
А) словникова робота
Б) перегляд відео
В) повторний перегляд
5. Розвиток комунікативних вмінь
- And now try to answer some of my questions. Try to do your best.
6. Фізхвилинка
And now you must do what I say. Show me the actions, according to my words. Be attentive (mush, fry, cut, mix, pour)
7. Повторення граматичного матеріалу
- Let’s remember the rule about «some» and «any»
- When do we must to use it?
8. Робота в зошитах ( ex 5 p 107)
- And now you must to do the exercise about this rule. Do it in your copy-books. Write down the day and the date.
ІІІ Заключна частина
-
Закріплення матеріалу (аудіо додаток впр 2 б, ст. 103)
-
Listen to the text, and say, what kind of food do you hear?
-
Підсумок уроку
-
What were we doing at our lesson?
-
What was the theme of our lesson?
-
Named all fruits that you can remember?
-
Named all vegetables, that you know
-
Оцінювання учнів
-
Домашнє завдання (впр 3 с 111, описати родинне фото)