Мета уроку: формувати лексичні навички з теми «Час. Ранок школяра»; навчити називати час з опорою на схеми; навчити розповідати про основні події дня, вживаючи дієслова в the Present SimpleTense; розвивати навички аудіювання, читання, монологічного та діалогічного мовлення; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення.
Клас: 3
Тема: Школа.
Підтема: Час. Ранок школяра.
Мета:
Навчальна:
Формувати лексичні навички з теми «Час. Ранок школяра»; навчити називати час з опорою на схеми; навчити розповідати про основні події дня, вживаючи дієслова в the Present Simple Tense.
Розвиваюча:
Розвивати навички аудіювання, читання, монологічного та діалогічного мовлення;
розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення.
Виховна:
Виховувати інтерес до вивчення англійської мови;
виховувати культуру спілкування, повагу до однокласників;
виховувати організованість, дисциплінованість, бережливе ставлення до часу, звичку дотримуватися режиму дня.
Тип уроку: комбінований з використанням ІКТ.
Обладнання та навчальні матеріали: комп’ютер, мультимедійний проектор, акустична колонка для прослуховування аудіозаписів пісень, мультимедійна презентація до уроку, підручник «English 3» О.Д.Карп’юк, робочий зошит «English 3» О.Д.Карп’юк, дидактичні матеріали до теми, флеш-картки, макет годинника.
Хід уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
T.: Good morning, dear children! I am glad to see you. Let’s sing the song.
Діти вітаються піснею “Hello!” з учителем.
Hello, hello, hello!
Hello, friends, hello!
Hello! – Hi!
Hello! - Hi!
Hooray! Hello - Hi!
Hooray! Hello - Hi!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T.: The topic of our lesson is “Time. My Day in the Morning”. Time is very
important nowadays and today we are going to learn how to ask
and tell the time.
We’ll learn new vocabulary, read the text and speak about the things you
do in the morning.
3. Введення в іншомовну атмосферу.
Фонетична розминка.
T.: Listen to the poem.
Tick-tock, tick-tock. It’s nine o’clock.
School starts at nine o’clock.
It’s ten o’clock.
It’s eleven o’clock.
It’s twelve o’clock.
Tick-tock, tick-tock. It’s one o’clock.
School is over at one o’clock.
T: And now, listen and repeat all together.
II. Основна частина уроку.
1. Розвиток комунікативних навичок.
T.: Do you like to go to school? Let’s act out the dialogues about your
favourite lessons.
- What day is it today?
- It’s Wednesday.
- Oh, good. It’s Sport on Wednesday. I like Sport. And which lesson do
you like?
- I like counting and doing sums. Maths is my favourite lesson.
2. Пісня “What day is it?”
T.: I see you like all the lessons and you do a lot of things during the day.
Let’s sing a song about it.
3. Ведення нових лексико-граматичних структур.
T.: Time is very important nowadays and today we are going to learn how to
ask and tell the time.
This is a clock. It has got two hands. This is a big hand. It shows us the
minutes. This is a little hand. It shows us the hours. If the big hand shows
twelve and the little hand shows three, we’ll say “It’s three o’clock”.
If we want to ask the time, we’ll say “What time is it?” or “What is the
time?”
T.: And now, listen and repeat all together.
The teacher shows the time on the clock and the pupils repeat after her.
4. Тренування вживання нових лексико-граматичних конструкцій.
T.: Children, look at the clocks and tell me the time.
T. - Ps.: What time is it? – It’s one (three, five, six, nine) o’clock.
T.: Children, take the clocks and show me the time.
It’s two (four, seven, ten, twelve) o’clock.
5. Фізкультхвилинка.
T.: Hands up! Clap, clap!
Hands on hips! Step, step!
Bend your left,
Bend your right,
Turn yourself around.
Hands up! Hands down!
Hands to the sides
And sit down!
6. Введення нової лексики.
T.: And now we’ll learn new words and speak about the things you
do in the morning. Listen and repeat:
wake up
wash
clean teeth
dress
have breakfast
go to school
7. Читання: Ex. 3 page 59.
T.: Let’s read the sentences with the new words.
The pupils read and translate the sentences with the new words in chain.
8. Повторення вживання дієслів в the Present Simple Tense.
T.: Children, let’s remember some grammar material.
If I tell what I do in the morning, I’ll say “I wake up”.
If I tell what he or she does, I’ll say “He/She wakes up”.
Look at the table, listen and repeat.
I wake up. He/She wakes up.
I wash. He/She washes.
I clean teeth. He/She cleans teeth.
I dress. He/She dresses.
I have breakfast. He/She has breakfast.
I go. He/ She goes.
9. Читання: Ex. 2 page 58.
T.: And now we’ll read about Nick’s day in the morning.
The pupils read and translate the sentences.
10. Розвиток навичок усного мовлення.
T.: Tell class what you do in the morning. Use the new vocabulary instead of
pictures.
I at 7 o’clock in the morning.
I my face and.
I at 8 o’clock.
After breakfast I.
Then I take my bag and.
11. Письмо.
T.: Complete the sentences with the new words.
III. Заключна частина уроку.
Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Домашнє завдання: Ex. 4 page 59.Tell class what you do in the morning.
T.: Children, thank you very much for the lesson.
You are the best pupils in the world! Good bye! See you tomorrow!
1