Конспект уроку англійської мови для 3-го класу за темою "Музичні інструменти" з використанням інтерактивних методів навчання у початковій школі за підручником Quick Minds 3.

Про матеріал
Конспект уроку англійської мови для 3-го класу за темою "Музичні інструменти" з використанням інтерактивних методів навчання у початковій школі за підручником Quick Minds 3.
Перегляд файлу

Тема: Музичні інструменти (3 клас)

Цілі уроку:

 

Практична:

1. Активізувати лексичні одиниці за темою “Музичні інтрументи»

2.Практикувати учнів у вживанні лексичних одиниць в усному та писемному мовленні.

3.Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.

4.Формувати вміння диференціювати інформацію під час аудіювання.

5. визначати та артикулювати з опорою назви музичних інструментів

Освітня:

1.Розширити уявлення учнів про музичні інтрументи

Розвиваюча:

2.Розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу.

3. відтворити інструкції до класних занять

2.Розвивати комунікативні вміння учнів.

3.Розвивати вміння виражати свою думку.

Виховна:

Виховувати усвідомлення важливості занять музикою

 

Хід уроку

 

 

Привітання

2 хв

 

Організаційний момент

 

Activity 1 “Say “Hello”

Song “Hello”

https://www.youtube.com/watch?v=tVlcKp3bWH8

Instruction:

- Listen and sing the song with the recoding

 

Розминка – до

3 хв

 

 

Диференціація: (вчитель використовує картки)

 

«Вірш»

Instruction:

I can play the piano,

Listen to me play!

Plonkety-plonk, plonkety-plonk,

Listen to me play!

Інструкція:

— Майте картку з віршем

— Послухайте вірш

— Прочитайте вірш самостійно

Примітка:Учитель роздає кожному учневі картки з віршем

 

Постановка теми уроку та завдань уроку

5 хв 

Activity 3 “First letter”

Instruction:

- Look at the pictures

- Name only the first letter of each word

- Collect these letters in one word

- Say the word

- Answer the question:

What is the theme of the lesson?

What do you want to know?

What do you want to understand?

What do you want to be able to do?

(Acquaintance with the lesson objectives. Teacher reads and explains them.)

Note: Pictures are on the board

 

Підготовча лексика

5 хв

 

 

Диференціація: вчитель представляє нову лексику за допомогою слухових і візуальних засобів

Activity 4 “Introduction of vocabulary”

Instruction:

- Answer the questions:

What musical instruments do you know?

- Look at the pictures

- Listen to the teacher

- Repeat words after the teacher

- Read the words

Note: Pictures and words are on the board

Teacher present new vocabulary through both auditory and visual means

Гра з картками

2 хв

Activity 5 “Flashcards game”

Instruction:

- Close your eyes

- Open your eyes (after my signal)

- Say what is missing

- Look at the picture (Teacher shows pictures very fast)

- Say the word

Note: Pictures are on the board. Students close their eyes, and then teacher hides one card. After the signal students open their eyes and say the name of missing musical instrument

Differentiation: by scaffolding (Teacher use visual aids)

Читання та підбір слів

10 хв

Activity 6 “How many words do you remember?”

Instruction:

- Form three groups

(Teacher divides pupils by their abilities)

- Have the envelope with new words and their translation from the center of your table

- Take away the cards from the envelope

- Match words and translation (after my signal)

- Have 3 minutes and stop after the signal

- Say the numbers of connected words (quantity)

- Have the keys and check your work in group

- Say the numbers of correctly connected words (quality)

- Have the list of words (everyone)

- Read the words one by one

- Write down these words into vocabularies at home

Note: Teacher draws the table on the board which includes quantity of collected words and correctness of the collected words

 

Завдання для формувального оцінювання

10 хв

 

 

 

 

 

 

Activity 7 “Who knows everything?”

Instruction:

- Take the handout from your table

- Solve the task in group

Tasks for groups:

Group №1 «Word search»

Instruction:

- Look for the words written under “The word search”

https://www.englishwsheets.com/music-3.html

- Read the words

- Find and circle names of musical instruments in “The word search”

- Take the keys

- Check your work in group

Group №2 «Solve the crossword»

https://www.englishwsheets.com/music-4.html

Instruction:

- Look at the numbers on the pictures

- Write the musical instruments vocabulary in the crossword puzzle

- Take the keys

- Check your work in group

Group №3 «Little musicians» https://www.dreamstime.com/music-kids-vector-cartoon-characters-set-children-singing-playing-musical-instruments-guitar-violin-flute-childhood-image104946087

Instruction:

- (For one pupil) Describe the picture

- (For other pupils) Try to identify it and write numbers in the box

- Take the keys

- Check your work in group

Differentiation: by group ability, by success criteria, by type of task, by difficulty of task, by roles within groups. 

 

 

Рефлексія

3 хв

Activity 8 “Task for reflection”

Instruction:

- Take a green and red leaves

Дерево успіху.png

- Look at the blackboard

- Come to the board

- Stick green leaf on the tree if our lesson was good and all was clear

- Stick red leaf if you didn’t like our work and you didn’t understand theme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

depositphotos_57659455-stock-illustration-red-maple-leaf-isolated-on

depositphotos_5013374-stock-illustration-green-maple-leaf-isolated-on

 

 

docx
Пов’язані теми
Англійська мова, 3 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
23 жовтня 2022
Переглядів
725
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку