« НВО «СЗОНЗ І ст. «Гармонія» - Гімназія ім. Т. Шевченка – ЦПШВ «Контакт»
Конспект уроку англійської мови у 1-Б класі на тему «TOYS»
за НМК “Fly High – 1”
видавництвa Pearson Dinternal
в рамках обласного семінару для слухачів КОІППО ім. В.О. Сухомлинського
19.02.2019
Вчитель
Каширна В.А.
Кропивницький
2019
Урок на тему «Іграшки» у 1-Б класі за НМК “Fly High – 1” видавництвa Pearson Dinternal
Вчитель Каширна В.А.
Тема: Іграшки
Мета:
Навчальна:
Розвивальна:
Виховна:
спільну роботу в парах та групах.
Інтегровані змістові лінії:
громадянська відповідальність: вміння вибудовувати товариські стосунки з оточуючими людьми, формування толерантного ставлення до інших
ініціативність та підприємливість: уміння ініціювати усну взаємодію для розв’язання конкретноготкомунікативного завдання
Очікуваний результат: на кінець уроку учні вмітимуть розповідати про свої іграшки, визначати назви іграшок , що римуються та складати римівки про них, визначати вивчені літери у словах, які є назвами іграшок
Обладнання: flashcards, toys, coloured character masks, ABC poster,Class CD 1, smartboard, exercise Google Apps , comuter, CD player, Power Point presentation.
Хід уроку
І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1.Greeting Good morning, children. I am glad to see you . Let’s recite the rhyme “Good morning”. All together.
2. Warming up
a) Let us watch the video and sing the “Hello song”. Sing and do.
b) Let’s make the morning circle and recite the rhyme
Let us make a circle, big, big, big.
Let us make a circle, small, small, small.
Now look at each other, smile
And say “Hello”!
c) One of the pupils asks his/her friends “How are you today?”
Take your seats, please.
3. Aim. Today we are going to talk about our toys. We’ll revise the letters, the sounds and we’ll read the words. And as always we are going to have lots of fun with English.
II.Основна частина уроку
1. Revision of the letters, sounds and words.
a) Work with the ABC poster.
b) Work with the flashcards
c) Game “The Keyhole”.
Pupils try to read the words in the flashcards through the paper “keyhole”. A pupil with the biggest number of the flashcards will be the winner.
2. Listening and speaking
a) Children look at the toys and say their names
b) Work in Google Apps. Children listen to the words and match them with the correct pictures.
c) Power Point Presentation “Toys”
Picture 1. Counting of the toys and answering the questions
How many balls can you see? How many dolls can you see?
Pictures 2-8. Reciting of the poem “Toys”
d) Work in groups of four.
Playing with the toys and rhyming words
3. Revision of grammar. Listening and speaking
a) Game with the sentences I have got = I’ve got
b) Miming game “Toys”
4. Listening and reading. Speaking.
a) Listen to the story Pupil’s Book p. 40 CD 1 Track 52
b) Teamwork . Children work in teams. The teams read this story one by one.
c) Acting out of the story with the character masks
d) Pupil’s Book p. 41 Ex.5. Pupils look at the pictures and say the sentences
e) Pupil’s Book p. 42 Ex.6. CD 1 Track 56 . Listening and singing of the song “I’ve got a bike” with movements
5. Writing Children listen the teacher , draw pictures and write the names of toys which the teacher will spell ( ball, bike, doll, dog) in the boxes with semolina.
III. Заключна частина уроку. 1. What activities do you like best?
2. Summarizing.