Урок "Wild and domestic animals"

Про матеріал
повторити назви диких та свійських тварин, ознайомити учнів з цікавими фактами із життя тварин, тренувати учнів у вживанні навчального матеріалу попередніх уроків; удосконалювати навички аудіювання, читання, монологічного та діалогічного мовлення; розвивати пам’ять, увагу, навички мислення та говоріння англійською мовою; виховувати почуття любові до тварин та природи.
Перегляд файлу

Урок:   1 клас

 

Тема: Wild and domestic animals

 

Мета: повторити назви диких та свійських  тварин, ознайомити учнів з цікавими фактами із життя тварин, тренувати учнів у вживанні навчального матеріалу попередніх уроків; удосконалювати навички аудіювання, читання, монологічного та діалогічного мовлення; розвивати пам’ять, увагу, навички мислення та говоріння англійською мовою; виховувати почуття любові до тварин та природи.

 

Обладнання: Flash cardsAnimals”, комп’ютер,  іграшки тварини, роздаткові матеріали, підручник.

 

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

 

                                                    Хід уроку:

І Організаційний момент :

1.Привітання.

Teacher: - Good morning, dear children !

Pupils: - Good morning, teacher!

Teacher: - I’m glad to see you!

Pupils: - We are glad to see you too!

Teacher: - How are you children?

Pupils: - We are fine thank you!

2. Phonetic Warming Up (Poems).

 

Good morning, good morning,

Good morning to you.

Good morning, good morning,

We are glad to see you!

         @   @   @

 

 

Hello, hello,

Hello, Ann!

Hello, Dan!

Nice to meet you!

 

Hello, hello,

Hello, my friend!

Hello, my friend!

Welcome to English Land!

 

ІІ. Основна частина.

  1. Teacher: The theme of our lesson “Wild and domestic animals”. Revision words from the previous lesson.

 

Teacher: Stand up. Do what I say: walk, run, swim, fly, jump, stand still, sit down.

(The pupils do what the teacher says).

  1. Acquaintance with new words.

The teacher shows flash cards and the children call them together.

 

  1. The teacher shows flash cards and asks, “What is this?”

Teacher: What is this?

Pupil 1: This is a dog.

Teacher: What is this?

Pupil 2: This is a cat.

  1. Game “What’s missing?”

     Teacher puts flash cards on the table and then takes 2 or 3 pictures and asks “What’s missing?

  1. Warm-up

I can walk like a dog.

I can jump like a frog.

I can run like a tiger.

I can climb like a monkey.

I can swim like a dolphin.

I can sing like a bird.

#     #     #     #     #

Hands up!

Hands up! Hands down!
Hands on hips, sit down!
Stand up, hands to the sides -
Bend left, bend right.
Hands on hips,
one, two, three, hop,
one, two, three, stop. Stand still!

  1. Play time!
  1. “Riddles”

        • I am not small.  I am  not big. I can run, jump, climb. I like milk. I like mice. I live

           in the house. (a Cat).

  • It is very big and grey. It can walk. It has a very long nose. It lives in India and Africa. (An elephant)
  • I live in the river. I am not fish. I am green. What am I? (a frog).
  • I am from Africa. I am green. I am big. I am strong. I can swim very well. I like fish. (a Crocodile).
  • I am from Russia. I am very big and brown. I can run, climb. I live in the forest.  (a Bear).
  • It lives in the forest. It likes bananas. (A monkey).
  • This animal likes grass. It is a domestic animal. It gives us milk. It’s black and white. (A cow).
  1. Game “Wild or Domestic”.

     Pupils are divided into two teams. They have to choose “Wild and domestic” animals from flash cards

  ІІІ. Ending the lesson.

1. Home work.

     Prepare the description of the animal.

2. Summary of the lesson.

     Teacher: So, children, our lesson is going to the end. You were very active. Thank you very much and have a good day. Good-bye, my dear friends.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
13 серпня 2019
Переглядів
752
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку