Конспект уроку " Частини мови"

Про матеріал
Для визначення теми пропоную вправу " Морський бій -1".Для зацікавлення використовую завдання, які дітям приносить листоноша від їх ровесників:вибрати рядок слів з іменниками, підібрати прикметники до іменників, скласти речення з дієсловами, доповнити речення числівниками, правильно записати службові слова з іншими частинами мови.
Перегляд файлу

Тема: Розрізняю частини мови за питаннями.

Мета: Розширити знання дітей про самостійні частини мови та службові слова. Вправляти в умінні ставити запитання до слів та визначати частини мови.

Розвивати словник, увагу, пам’ять.

Виховувати вміння доводити розпочату справу до кінця.

Хід уроку

І. Організація дітей.

Добрий день!

Сьогодні у нас урок незвичайний .

Ми зробимо ще один крок

В країну чудову,

Пізнаєм красу рідної мови.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Про що ми будемо говорити дізнаєтесь, розшифрувавши слова.

Вправа « Морський бій -1»

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

А

І

А

Б

Г

Д

В

Ж

З

И

Ї

К

Б

Л

М

О

П

Р

С

И

Т

У

С

Ф

В

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

А

Ь

Ю

А

Я

Ц

Г

Ю

Я

Й

И

У

Н

Е

Г

Ш

А

К

Д

Щ

З

Х

Ї

Р

В

Л

Д

М

О

О

Е

П

Р

О

Ь

Б

Є

Я

Ч

С

В

И

Є

М

А

Т

Д

І

В

Ю

Б

И

Ц

У

Ж

К

Е

Г

Ж

Н

Х

З

Е

Л

У

К

З

Є

Я

Ч

С

М

Т

О

И

Д

Ю

Л

 

Отож, розшифровуємо тему уроку

В – 3, А – 2, Б- 6, Є -3,  Г -4, Ж- 5, Е – 11             Д-9, Б -3, Д -6, З -8.

-Яке слово отримали?

-Так, частини мови.

Повторимо про частини мови, запитання до них, поговоримо про самостійні частини мови та службові слова.

-Пригадайте, які частини мови ви знаєте?

-Назвіть іменники.

-На які запитання відповідає прикметник?

- Малюють, співає, говорять – це…

- Слова, які називають кількість предметів або їх порядок при лічбі – це …

- Чому маленькі слова називаємо службовими ? Чи можна до них поставити запитання?

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Листоноша приніс лист від ваших ровесників. Вони просять вибрати і записати рядок слів, у якому лише іменники:

а) дерево, листок, зелений, квітка;

б) сонце, струмок, весна, діти;
в) працюють, висока, олівець, калина.

Наступне завдання – дібрати до слів прикметники:

Мова-( рідна, чудова, українська, солов’їна, мелодійна, барвінкова);

Хата-(красива, біла, рідна, батьківська, велика, сільська);

Річка –( широка, гірська, глибока, вузька, довга, бурхлива).

ІV. Фізкультхвилинка

Працювали ви старанно.
Читали, писали охайно.
Стомилися очки і рученята.
Спочиньте трохи, мої малята!
Сонце спить, небо спить
(очі закриті долонями);
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
(відкривають очі й піднімають голови)
І проміння всім послало.
(піднімаються на носки, руки підносять угору, розводять
у сторони). 

V. Продовження роботи.

-Діти записали такі слова: прийшла, тане, дзюрчать, радіють.

Вони пропонують поставити питання до слів, визначити, до якої частини мови вони належать, скласти з ними речення і записати.

( Наприклад,

Прийшла весна. Тане сніг. Дзюрчать струмочки. Діти радіють.)

-Ви добре виконали завдання. А тепер вставте пропущені числівники:

Сьогодні у нас … уроків.

Мама дала   … гривень.

Нас у класі… .

Сьогодні … березня..

Мені …років.

-Запишіть правильно:

Я іду (до) школа. ( У ) бабуся є котик.  Ми підійшли ( до ) квіточка.

VІІ. Підсумок уроку

Складіть речення із слів. Визначте, якою частиною мови вони є.

Діти, подвір’я,  шкільне, на , вийшли.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
12 березня 2023
Переглядів
280
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку