Конспект уроку читання в 4 класі. Тема уроку. Вступ до теми «Біблійні легенди». «Вавилонська вежа»(біблійна легенда)

Про матеріал
Навчальна: дати поняття про Біблію, як про Вічну книгу, Святе письмо для християн, розширювати світогляд дітей щодо духовності; підтримувати пізнавальний інтерес знайомити учнів з біблійними легендами, навчити переказувати і пояснювати їх; Розвивальна: розвивати культуру спілкування, вміння аналізувати, спостерігати, будувати висновки; збагачувати словник учнів зі Святого Писання, формувати вміння правильно оцінювати себе і інших, розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, уміння працювати в групі; Виховні: формувати світогляд учнів, виховувати повагу і шанобливе ставлення до духовної спадщини народу, Святого Письма, доброту, чутливість, працелюбність, скромність, бажання виконувати Божі заповіді. Тип уроку: інтегрований (читання + християнська етика)
Перегляд файлу

                                Конспект уроку читання в 4 класі.

Тема уроку. Вступ до теми «Біблійні легенди». «Вавилонська вежа»(біблійна легенда)

Мета.

Навчальна: дати поняття про Біблію, як про Вічну книгу, Святе письмо для християн, розширювати світогляд дітей щодо духовності; підтримувати пізнавальний інтерес знайомити учнів з біблійними легендами, навчити переказувати і пояснювати їх;

Розвивальна: розвивати культуру спілкування, вміння аналізувати, спостерігати, будувати висновки; збагачувати словник учнів зі Святого Писання, формувати вміння правильно оцінювати себе і інших, розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, уміння працювати в групі;

Виховні: формувати світогляд учнів, виховувати повагу і шанобливе ставлення до духовної спадщини народу, Святого Письма, доброту, чутливість, працелюбність, скромність, бажання  виконувати Божі заповіді.

Тип уроку: інтегрований (читання + християнська етика)

Обладнання: Біблія для дітей з ілюстраціями, слайдові презентація, дитячі малюнки, комп’ютер, проектор, ППЗ «Читання» 4 клас вид. «Основа», обладнання для ігор, картки у вигляді осінніх листочків, клей-олівець, ножиці, маркери, шаблони.

Хід уроку.

 

 

 

 

1.Орга-нізацій-ний

момент

Хвилинка створення настрою.

Дорогі діти, розпочнемо урок з психологічного налаштування. Ви не проти?Я буду говорити, а ви повторюйте за мною:

*Дружба - це найбільший скарб.

*Я учусь дружити.

*Я вчусь берегти все те, що мені дороге.

* Зараз для мене важливий цей урок.

* Сподіваюсь, він багато чому мене навчить.

* Я готовий до роботи.

* Працюю!

- Отже, чого ви очікуєте від уроку? (Діти заповнюють перший і другий стовпчики таблиці в зошитах)

Знаю

Хочу

дізнатися

Дізнався

(дізналася)

Запиши, що тобі відомо в цій темі

Запиши, що хотів би дізнатися більше

 

- Подивимось, чи виправдаються ваші очікування в кінці уроку. А я чекаю від вас дружної роботи, активності та уваги.

 Грає легка духовна музика, запалюється  свічка.

Учитель Любі дівчатка і хлопчики. Ми з вами починаємо мандрівку  сторінками Біблії, будемо продовжувати знайомитись з її легендами. Кожна з них має підґрунтя для засвоєння моральних повчань, духовних цінностей, є справжньою скарбницею.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дитяча молитва

Боже мій Всевишній,

Все в Твоїх руках;

Сонечком смієшся

В синіх небесах.

Бачиш все і чуєш,

Нас прощаєш знов,

Щедро всім даруєш

Ти Свою любов.

Я — Твоє творіння,

Ангельське, земне;

Милістю Своєю

Огорни мене.

Розкажи як жити,

Шлях мій освіти.

Я ж такий маленький —

Будь зі мною Ти.

В. М. Герасимюк

 

 

2. Мотива-

ціянавча-льноїдіяль-ності.

Озна-йомлен-ня з темою уроку

Слово вчителя

З цією священною молитвою на устах, яка, на думку християн, має магічну силу, людина іде ввечері на спочинок, а вранці благословляє світ на щасливу днину. Крім молитви, магічною силою наділене Святе Письмо для християн. Всі ви, напевно, чули про Біблію. Пройшло більше двох тисячоліть з тих пір, як наймудрішими людьми були написані перші рядки Книги Книг. «Біблія» вміщує в собі священні тексти, визнані церквою непорушними законами віри й життя. У них містяться церковні проповіді, молитви, легенди про життя святих, їхні пророцтва.

Розгляд ілюстрацій «Біблії для дітей»

  • Чому зміст Біблії зберігся і дійшов до нас із глибини віків?
  • Чому ця книга залишається цінною і для сучасних людей?

Святе Письмо –надзвичайна памятка культури для всіх людей світу. Її зміст надихав і надихає на творчість художників, композиторів, письменників. Біблія навчить нас, як правильно жити, робити добро і уникати зла. Коли ви не знаєте, як  вчинити, слова цієї книги вкажуть тобі правильний шлях. Людина, яка знає Писання, схожа на того, хто йде дорогою вночі з ліхтариком у руках. Він освічує собі шлях і бачить, куди йти. А той, у кого немає ліхтарика, спотикається в темряві, падає в ями і збивається зі шляху.

Гра «Мікрофон»

       -  А які біблійні легенди

ви вже читали? Розкажіть про свої враження, продемонструйте свої малюнки в нашій галереї.

Картинна галерея (під легку спокійну музику)

Що означають  або нагадують вам наступні висловлювання:

  Єгипетська робота.

Заблудлавівця.

Заборонений плід.

Злачне місце.

Змій-спокусувач.

Робота в групах

   - Давайте пригадаємо 10 Божих заповідей, які ми знаємо і намагаємося виконувати з першого класу. (Заповіді написані на папірцях у вигляді цеглинок, діти в групах створюють місто Мрії, Щастя і Радості.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Робо-та над темою уроку

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про таємницю Вавилонської вежі. За кілька хвилин ми створили чарівне місто, бо ви, як справжні архітектори говорили один одному, як треба робити, домовлялися, допомагали один одному, працювали швидко і правильно. Але ніхто з вас не може сказати : «Це моє місто і я його побудував.»Нам цього не треба: ми раді тому, що наше місто красиве і існує. І в ньому буде приємно жити людям.

В кінці уроку ми повинні відшукати відповідь на дуже важливе запитання:

- В чому причина непорозуміння між людьми?

Практична робота в групах «Акваріум»

Група 1 Завдання: з пластиліну зліпити цеглинки(розміри, форма та інші подробиці не обговорюються!). Потім по команді звести вежу.

Група 2. Завдання: Із зав’язаними очима звести вежу з комплекту різних за формою деревяних кубиків.

Група 3. Завдання: звести дуже високу вежу з комплекту пластмасового конструктору.

Висновок групи 1

Із-за неможливості спілкуватися важко прийти до єдиної думки як правильно будувати.

Висновок групи 2

При будівництві важко було дійти до мети, діти лише заважали один одному.

Висновок групи 3

Висота вежі, яку можна звести – обмежена, хоча зводити її було цікаво. Та гордувати цим не варто,бо то дрібниця в порівнянні з тим, що творить Бог.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота з підручником

Розгляд ілюстрацій

- Як ви гадаєте, про що піде мова в цій біблійній легенді?

Словникова робота

(примудрились, покрівельники, недобудовану, замір)

Читання тексту за частинами  вчителем і підготованими дітьми

Рухлива хвилинка

-Уявіть, що ми теж бажаємо приєднатися до дружної роботи мешканців міста,  давайте розімнемося перед будівництвом.

Друзі, часу ми не гаймо

Першу вправу починаймо!

Сонце, діти, вже високо, всі вдихаємо глибоко,

Руки разом опускаємо

І глибоко видихаємо.

В другій вправі для дітей

Руки ставимо до плечей,

руки вгору почергово.

Вправу зробимо чудово.

Чітко руки підіймаємо,

Пальці вгорі розтискаємо.

Руки вже за головою,

тож дивись перед собою.

Виправляємо хребет,

лікті зводимо вперед.

Мов метелики злітаємо,

крильця зводимо - розправляємо.

Тепер на поясі руки тримати

будемо вставати та присідати.

Головою похитали

Й працювати знов почали.

Розподіл тексту на частини. Складання плану.

  1. Бажання людей.
  2. Рішення побудувати вежу.
  3. Місто Вавилон навколо гори.
  4. Вежу зведено.
  5. Наслання Бога Ягве.
  6. Біда спіткала людей.
  7. Сила-силенна різних народів.
  8. Легенда про недобудовану вежу.

 

Робота над текстом

Словесне малювання

- Уявіть себе на місці мешканців міста. Якою ви бачите свою вежу?Для чого ви вирішили її побудувати?

- А як про це сказано в легенді?

Повторне читання (Самостійне, мовчки)

Завдання групі 1

- Поставте себе на місце Бога Ягве. Чому вам не сподобався намір людей?

Завдання групі 2

- Поставте себе на місце мешканців міста.

- Поясніть, як так сталось, що у вас : «…І замість одного народу вийшла сила-силенна різних народів»

Завдання групі 3

- Уявіть, що ви берете участь у будівельних роботах разом з героями легенди.

- Для чого  ви вирішили  звести  вежу? Як ви це робили?

Робота над художніми образами.

1. Доберіть синоніми до виразів.

Неначе у воду опущені-

Подейкують-

Буцімто-

Виросло місто-

2 .  Знайдіть у тексті порівняння.

Вежа-красуня; верх синій, наче небо;покрівля золота, як сонце

3.Робота в парах. Бліц-опитування (Так чи ні?)

-Це було нещодавно?

-Вежу зводили на горі?

-Чи брали ковалі участь у будівлі?

-Чи сподобалась ідея Богу Ягве?

-Бог наслав на землю зливу?

-Чи одразу люди зрозуміли, яка біда їх спіткала?

-Після бурі вони стали розуміти один одного краще?

-Чи продовжила своє існування вежа?

(  Діти придумують свої карколомні питання за змістом легенди, ставлять їх один одному, а на аркушах паперу у вигляді кленових листочків позначають кількість одержаних балів.)

Конкурс артистів(інсценізація уривку  з легенди)

Робота в парах Поміркуйте, зясуйте  і запишіть: що уславлює ця легенда, а що засуджує?

Уславлює

Засуджує

 

 

Озвучування мультфільму «Студія звукозапису»

(діти переказом супроводжують демонстрацію мультфільма «Вавилонська вежа»)

Фізхвилинка

Складання кросворда зі слів тексту(учням пропоную дібрати слова з тексту легенди та скласти з ними кросворд)

 

ВЕРХ

ПЕРЕСТАЛИ

ЖОВТИЙ

   ВІДРА

 

               ВАВИЛОН

       КОВАЛІ

          ЯГВЕ

             СИНІЙ

         СПІЛЬНА

              БОГ

СТРАШЕННУ

              ОСЬ

        ПЯТЬ

                 КОЖНА

            ЗНАЛА

Ключ: вежа Вавилонська.

Цікавинка від Мудрої Сови

(повідомлення від підготованої групи істориків)

* Вавилонська вежа дійсно була.

* Археологічні розкопки підтверджують, що в легенді відображено будівництво у Вавилоні великих будівель храмового призначення.

* Це місто знаходиться в північній частині Месапатамії на березі річки Єврат.

* Вавилонські руїни можна побачити недалеко від сучасного міста Вілли (Ірак).

* На початку ІІ ст. до н.е. місто остаточно зникло з історичної арени.

- Тож давайте повернемось до контрольного питання.

-У чому ж причина непорозуміння між людьми? Подумайте і дайте письмову відповідь  на тому самому кленовому листочку.

«Парад порад»

 - Яку  пораду мешканцям Вавилону ви хочете дати?

-  Придумайте іншу кінцівку легенди (усно)

-Як на вашу думку, що ж означає вислів :  «вавилонське стовпотворіння»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефле-ксія

Гра «Інтервю»

-Чи виправдалися ваші сподівання протягом уроку?

Зробіть відповідні записи в таблицях, що накреслені в ваших зошитах.

- Чи довідались ви про те, що вас цікавило на початку уроку?

Зясування питань, на які діти не одержали відповіді.

Дітям повідомляються додаткові джерела інформації для пошуку відповідей на запитання

 Самооцінка роботи в групах.(на дереві самооцінки роботи в групі  діти роблять свої помітки)

 

 

 

 

 

 

 

Підсу-мок

Чи вірите ви у легенди, які вміщено у Біблії?Спробуйте пояснити, чому люди вірують у Бога і поклоняються Всевишньому.Чи це добре, коли у щось віриш?

Складання асоціативного куща до вислову «Людина, яка вірує…», використовуючи слова-характеристики чеснот особистості.

Яка ж тема легенди про вежу?(Розповідь про будівництво людьми Вавилонської вежі і перешкоди, які влаштував Ягве відповідно будівництва )

А яка головна ідея розповіді? (прославлення миру, взаємодопомоги між людьми на землі, засудження заздрості (Ягве))

Пронумеруйте порядок , у якому відбувалися події легенди:

   (?) Заздрість Ягве, викликана спільною, дружною роботою.

   (?) Рішення людей звести вежу.

   (?)Буря, яку наслав Бог на землю, сприяла тому, що розлетілися людські слова, тому цей народ був позбавлений можливості спілкуватися між собою.

   (?) Припинення будівництва вежі, поява різних народностей на землі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Домаш-нєзавдан-ня

Підготуватися до переказу біблійної легенди близько до тексту, скласти тести для перевірки сприймання прочитаного твору.

 

 

 

На довершення бажаю всім жити у злагоді із своєю совістю, без заздрості, вміти слухати свій внутрішній голос, або як кажуть серце, що є найкращим порадником. Навчайте інших пробуджувати власну совість.

А вам, шановні гості, зичу:  Живіть, не надаючи можливості вашим заздрісникам нудьгувати.

 

 

 

Конспект уроку читання в 4 класі

Тема уроку. «Каїн і Авель» (біблійна легенда)

Мета.

Навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із біблійними легендами, розширювати світогляд дітей щодо духовності; розкрити зміст понять «добро» і «зло», підтримувати пізнавальний інтерес до теми, навчити переказувати і пояснювати, передавати своє ставлення до прочитаного;

Розвивальна: розвивати комунікативні навички і культуру спілкування, вміння аналізувати, спостерігати, будувати висновки; збагачувати словниковий запас учнів, формувати вміння правильно оцінювати себе і інших, розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, логічне мислення, уяву, емоційну сферу, уміння працювати в групі;

Виховні: формувати світогляд учнів, їхні етичні і культурні цінності, позитивне ставлення до моральних вчинків, небайдуже відношення до навколишнього світу, виховувати доброзичливість, чутливість, поважне ставлення до Людини, адекватну самооцінку, бажання  виконувати Божі заповіді, усвідомлювати, що вони вказують людині, що треба і чого не треба робити для того, щоб жити в ладу зі своєю совістю, відчуваючи духовну радість.

Тип уроку: інтегрований (читання + християнська етика).

Обладнання: Біблія для дітей з ілюстраціями, ППЗ «Читання» 4 клас вид. «Основа», дитячі малюнки, комп’ютер, проектор, картки, клей-олівець, ножиці, маркери, шаблони.

 

 

 

 

 

І. Орга-нізацій-ний момент

 

 

 

 

 

Створення ситуації успіху.

- Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.

- Чому?

-Бо я поважаю людей і свій клас!

-Чому?

- Бо чекаю поваги і плідної праці.

- Ми любимо працю і будемо старатися.

Створення проблемної ситуації

        Любі друзі, увага –

Бо ж пролунав дзвінок.

Сідайте всі  зручненько

Почнемо скоріш урок!

А девізом нашого уроку

 будуть слова з вірша «Доброта» Мирослави Приходько

Не чекай від життя наземлі

Особливих дарунків для себе.

Пригадай, що лише в доброті

Є частинка безмежного неба.

Не чекай, що з тобою завжди

Будуть лагідні друзі і рідні.

Ти краплинку живої води

Дай отим, хто нещасні і бідні.

Добротою тримається світ,

І її подолати не може

Ані злий буревій лихоліть,

Ані демонська сила ворожа.

Вчитель. Пригадайте ще один цікавий віршик.

Добрий лікар Айболить!

Він під деревом сидить.

Лікуватись не боїться

І корова, і вовчиця,

І жучок, і черв’ячок,

І ведмедиця!

Полікує, зцілить в мить

Добрий лікар Айболить! 

Вам дуже відомі ці слова з казочки Корнія Чуковського.

А чи замислювалися ви, діти:

чому лікар Айболить добрий? Тому,що він під деревом сидить?А якщо під дерево посадити Бармалея, він також буде добрий?

У нашому світі добро і зло завжди ідуть поруч. А що таке добро і що таке зло? Давайте створимо асоціативні кущі до цих слів.

 

 

 

 

У кожному з нас є маленьке сонечко - доброта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Введен-ня в тему уроку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Робота над новим мате-ріалом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель.Групі мовознавцівбуло завдання: відшукати в словнику Сергія Ожегова визначення, що таке добро і зло.

(підготовані учні розтлумачують слова)

Робота в групах

Розподіл слів на картках у дві групи:

- якості – «помічники» Добра

- якості  - «помічники» Зла

(мужність, честь, хвастливість, жорстокість, скромність, милосердя,совість,

боязливість, заздрість, жадібність, чесність, тактовність, балакучість,чесність, хитрість, нахабність, брехливість.

справедливість. витримка, егоїзм )

 То яку ж людину можна назвати доброю?

Усний міні-твір «Хто така добра людина?»

- А як ви гадаєте, що в спілкуванні допомагає робити ставлення добрішим і щирішим?

Робота в парах

- Звичайно ж, це добрі, теплі слова. Які?

«Добрі слова»Завдання: скажіть якомога більше слів своєму сусідові по парті, напишіть ці слова на листах у вигляді серденьок.

Послухайте віршикМирослави Приходько і допоможіть мені, вставивши пропущені слова

Чарівні слова

Про це давно дізналась я —

 Є чарівні слова на світі.

 Без них сумним було б життя,

 І злі були б дорослі й діти.

Без них нікуди не прийдеш

 Без них нічого не досягнеш…

 А з ними скарби віднайдеш,

 Сміливо у майбутнє глянеш.

Якщо образив друга ти,

 Згадай тоді прекрасне слово

 І щиро мов йому: «Прости…»

 І посміхнеться простір знову.

Коли доводиться тобі

 Звертатись до людей з проханням,

 Додай «Будь ласка», і тоді

 Покажеш гарне виховання.

Щодня піклуються батьки

 Про твій достаток і здоров’я.

 За це їм «Дякую!» скажи

 В душі з пошаною, з любов’ю.

А ще порада є для всіх —

 Подяку Богові складайте!

 Хоча життя нелегка річ,

 Про ввічливість не забувайте!

Мирослава Приходько

Презентація групи учнів „Дбайлики”.

“ Доброго ранку!” - мовлю за звичаєм.

“Доброго ранку!” – кожному зичу я,

“Доброго дня вам!” – людям бажаю.

“Вечором добрим!” – стрічних вітаю.

І посміхаються у відповідь люди!

Добрі слова ж бо для кожного любі!

Гра « Віднови віршик».

Усмішку мамі я вранці дарую

... – завжди говорю я.

Не лінь промовити удень

Усім знайомим ... .

При зустрічі увечері

Скажу я ... .

Я Настю знаю з малих літ,

Їй весело скажу ..(привіт)

Якщо бажаєш висловити подяку,

Промовити потрібно  (дуже дякую).

Коли мене сварять, я намагаюсь

Завжди казати чемно... (вибачаюсь).

І в Україні, і в Росії, і в Словаччині

Всі кажуть на прощання...(до побачення).

Повідомлення теми уроку.

- За біблійними переказами, Бог створив світ. Першою людиною у ньому бувАдам. Із його ребра Господь створив Єву. І почали вони розмножування людей. Їхніми синами були Каїн і Авель. А що з ними сталося, ви прочитаєте в легенді «Каїн і Авель».

Читання легенди вчителем і підготованими учнями.

Словникова робота

окаянний

скрадається

благословилось

зненавиділи

 заплямував

Всесвіт

Розкажіть про ваші враження відпочутого.

Давайте заповнимо таблицю на дошці. Що прославляється, а що засуджується в легенді?

Прославляється

Засуджується

 

 

Гра «Пастухи та вівці»

(комплект малюнків: 2 пастуха, 2 отари овець, які відрізняються одна від одної)Діти  відповідають на запитання, беруть «вівцю» і розташовують в своїй «отарі»

Бесіда за питаннями.

*Які дарунки принесли Богу Каїн і Авель?

*Чий дарунок прийняв Господь? Чому?

*Чому Бог не прийняв дарунок Каїна?

*Що відчув Каїн?

*Чому Каїн вбив свого брата?

*Що Господь сказав Каїну?

*Як відповів Каїн?

*Як Бог назвав Каїна?

Фізкультхвилинка.

Зупиняємо урок – робимо зарядку.

Руки – вгору, руки – вниз,

Все у нас в порядку.

Руки в боки – нахиляйся,

Наче маятник, хитайся.

За хвилинку відпочили

І за парти тихо сіли.

Робота над текстом.

Проінтонуйте всі питальні речення з тексту.

Інсценізація уривку з легенди(Група 1)

Знайдіть в тексті порівняння (плазує, як павук)

Доберіть синоніми.

На світ благословилось    Спалахнуло

БагаттяОчима косує

ЗаплямувавПрокляли

ГаласуютьОзирнувся

Прочитайте лише виділені речення. Перекажіть прочитане так, наче ви були свідками подій

- Чи передають ці речення основний зміст прочитаного?

Добір із тексту підпису до ілюстрації в підручнику

Повторне читання.

Складання порівняльної характеристики Каїна та Авеля(група 2)

Каїн (усім заздрив, усіх ненавидів, нікого не любив, був жорстокий і злий)

Авель (був веселий і добрий, мав добрі руки, грав на сопілці, співав пісень)

Прослухайте два невеличких уривки з музичних творів. Як ви гадаєте, яка музика найбільше підходить для кожного з братів?

Вправа «Створи колаж»(група 3)

У кожної групи малюнки до легенди в різних кольорових гамах. Завдання: дібрати і наклеїти малюнки відповідно їх змісту і кольору біля зображень Каїна і Авеля.

Гра «Плутанка»(група 4)

Відповідь: Каїн –жорстокий, злий, заздрісний, грішний

Авель –веселий, працьовитий, добрий, любить усе живе.

Гра «Студія звукозапису» (Група 5)

 Озвучення мультфільму

Вчитель. Доброта - це найцінніша якість людини.Тому в народі складено безліч прислів’їв та примовок  про доброту.

  • Які прислів’я про цю якість людини ви знаєте?

Колективна робота. Робота з прислів’ями

За добро добром платять.

Добре тому, хто добро робить, ще краще тому, хто добро пам’ятає.

Вчись доброму – дурне на думку не спаде.

За Христом підеш, Добрий шлях знайдеш.

Робота в парах.Завдання: я пропоную вам зібрати прислів’я і побудувати з цих слів дорогу добра

НАЧЕ ДОБРА СВІТЛО ПРИЙДЕ ЛЮДИНА ПРИНЕСЕ

(Добра людина прийде, наче світло принесе)

 То ж давайте словесно намалюємо портрет злої людини.

Вчитель.

Народжується в звіра звір

Ну а у птаха – птиця,

Від доброго іде добро,

Від злого зло родиться.

Низамі

Перед вами картки з висолюваннями мудрих людей, в які треба вставити свої словечка :

Гра «Віднови речення»

Ювенал: «Жодна … людина не буває щасливою»

Д.Дідро: «Добро пам’ятай, а … забувай»

Прислів’я: «Не роби…, бо на зло натрапиш»

Східна мудрість: «Якщо не хочеш знати страху, не роби …»

   Добра людина ніколи не відповість злом на зло. Він знайде сили пробачити кривдника, і в тому сила доброти, висота духу доброї людини. Іноді буває й так. Під час перерви ви влаштовуєте гру, але поступово, вона переходить у боротьбу. Якби всі люди старались робити добро один одному, то не було б суму, горя, а сльози б лилися від радості і щастя

Як існує добро, так є і зло, яке завжди бажає завадити добру, знищити його. Буль-буль-буль кипить злість і шукає вихід. Та часто зло буває сильнішим. В обуренні людина втрачає своє людське обличчя.

Що ж треба робити в такому випадку? (признати помилку, попросити пробачення, покаятись)

Я пропоную вам побудувати надійний щит на шляху зла. На допомогу даю вам цеглинки, з яких ви складете стіну-щит Добра, Любові і Щастя. (Добро, любов,терпіння, зло, повага, ласкавість, турбота, гнів, співчуття, милосердя, посмішка, заздрість, слухняність, чесність, гордість, вдячність, взаємодопомога, старанність, щедрість, працелюбність, радість, спокій, задоволення, скромність, тактовність.)

- Подивіться, малята, які слова залишились? Давайте зробимо висновок: «Від зла можна затулитись добром!»

-А хто для вас, діти, є символом добра?

Робота з репродукціями

Звертаю увагу учнів на репродукції  із зображенням мадонн.

- Жінка,  мати протягом всього часу існування людського роду –є символ чистоти, беззавітної любові, милосердя. Серця матерів говорять на єдиній мові світу і кожний, в кому є хоч краплина людяності, скаже: «Краща мама, найдобріша – моя мама..» Якби стільки добра, скільки випромінює серце матері, випромінювалося б ним на всіх оточуючих, зло згинуло б. Серце матері, душа матері, руки матері не можуть нести біль, розруху. Вони дають лише любов. Не даремно кажуть: «При сонечку –тепло, при матері - добро»

Хвилинка відпочинку

Звучить пісня «Матуся лагідна й чарівна»

Викликаю одного учня, щоб з його допомогою  показати невеличкий експеримент. Звичайною чорною ниткою обмотую дитину і прошу порвати нитку, звільнитися від неї. Він робить це дуже легко. Другий раз обмотую більше – вже важче порвати, ще більше обмотати - ще важче звільнитися. Так буває і з поганою думкою, яка приходить в голову. Спочатку її неважко прогнати, але якщо почати розмірковувати на цим, якщо погану думку розкручувати більше, то буде все важче і важче звільнитися. Біблійна легенда розповідає про те, яка біда вийшла з того, що людина не прогнала погані думки.

Рольова гра «Суд над жорстокістю»

Свідки : зірки, дерева, птахи .

Дітиодягають капелюх судді і висловлюють слова обвинувачення на адресу Каїна, слова захисту на адресу Авеля.

Суддя виносить вирок:злу немає місця на землі. Покарання: прокляття Боже і ненависть людська за те, що Каїн заплямував землю кровю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Підсу-мок уроку

- Чи може хтось із вас сказати, по совісті «Я- добра людина»

- Назвіть хоча б одне добре діло, яке ви зробили, що одразу спало  вам на думку. Запишіть його на осінньому листочку. Ним в кінці уроку ви прикрасите наше дерево добрих справ.

А у зошиті дайте будь ласка відповіді на питання анкети:

1.У вас зявились гроші. Могли б ви витратити все, що у вас є на подарунки друзям?

2.Друг розповідає про свої проблеми. Дасте йому зрозуміти, що вас це мало цікавить, навіть якщо це справді так?

3. Якщо ваш партнер погано гра в шашки чи іншу гру, будете йому інколи піддатись, щоб зробити йому приємне?

4. Чи часто ви говорите приємне людям, просто, щоб підняти настрій?

5. Любите ви злі жарти?

6. Чи зможете ви терпляче вислухати те, що вас зовсім не цікавить?

7. Вмієте ви на практиці застосовувати свої здібності?

8. Кидаєте ви гру, коли починаєте програвати?

9. Якщо ви впевнені в своїй правоті, відмовитесь слухати аргументи опонента?

10. Чи завзято виконуєте прохання?

11. Чи станете ви насміхатись над кимось, щоб розвеселити оточуючих?

Результати: +1 бал за відповіді «так» на питання 1, 3, 4, 7, 11

+1 бал за відповідь «ні» на питання 2, 5, 6. 8, 9, 10, 12.

Більше 8 балів: Ви люб’язні. Подобаєтесь оточуючим, вмієте спілкуватись з людьми. У вас, мабуть , багато друзів. Одне застереження: ніколи не намагайтесь мати хороші стосунки з усіма – всім не угодиш, а  на користь вам це не піде.

Від 4 до 8 балів: Ну що ж, ваша доброта – питання випадку. Добрі ви далеко не з усіма. Для них ви підете на все, але спілкування з вами більше ніж неприємне для тих, хто вам не подобається. Це не так вже і погано. Та, мабуть, треба намагатись бути рівними з усіма, щоб люди не ображались.

Ви набрали менше 4 балів

Спілкування з вами, треба зізнатись, трапляється буває простою мукою навіть для найближчих вам людей. Будьте доброзичливі, і у вас буде більше друзів. Бо дружба потребує доброго ставлення.

 

 

V. Домаш-нєзавдан-ня

Оберіть собі завдання за смаком:

*Придумати власну казку, де головними персонажами будуть Добро і Зло

*На пелюстках ромашки написати свої гріхи, намагатись виправити, якщо вдалося – загнути пелюстку

* Підготувати розповіді про людей, що творять добро(Мати Тереза, відомі лікарі, принцеса Діана)

 

 

VІ. Рефле

ксія

Запам’ятай

 Хто людям всім добра бажає,

 Той і собі добро те має.

 Як до людей з добром ідеш,

 Ще й світло у душі несеш,

 Тебе всі будуть поважати,

 І завжди радо величати.

 А як людей не поважаєш,

 Поганим словом друзів лаєш,

 То на добро не сподівайся,

 І з висновками ти не гайся.

 

 

 

 

Конспект уроку читання в 4 класі.

Тема уроку. Чому людина не знає, доки живе? «Чому людина не знає, доки живе»(біблійна легенда)

Мета.

Навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із біблійними легендами, розширювати світогляд ; підтримувати пізнавальний інтерес до теми,вчити учнів читати текст за особами, працювати з текстом, осмислювати його  зміст, передавати своє ставлення до прочитаного; навчати дітей використовувати  прислів'я; складати власні акровірші;

Розвивальна: розвивати комунікативні навички і культуру спілкування, вміння аналізувати, спостерігати, будувати висновки, логічно мислити;  розвивати швидкість та виразність читання, збагачувати словниковий запас учнів, формувати вміння правильно оцінювати себе і інших, розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, читацькі навички, уяву, емоційну сферу, уміння працювати в групі;

Виховні: формувати світогляд учнів,етичні і культурні цінності, бажання читати повчання Святого Письма та виконувати їх,  , небайдуже відношення до навколишнього світу, виховувати  адекватну самооцінку, бажання  виконувати , усвідомлювати, що треба жити в ладу зі своєю совістю, працювати над вихованням стриманості, почуття обов’язку .

Тип уроку: інтегрований урок вивчення нового матеріалу з читання та християнської етики .

Обладнання: Біблія для дітей з ілюстраціями, слайдові презентація, дитячі малюнки, комп’ютер, проектор, картки для розширення поля зору.

Хід уроку

 

І.Організа

ційний момент

 

1) Слово учителя.

Життяпережити — не ліс перейти.

Є в ньомутривоги, є й радіснідні...

Летятьрік за роком, неначе птахи,—

Ніколи не вернешпрожиті роки.

 

2) ЧЧитання «ланцюжком» повчаньматеріТерези (попарно).

1 -й учень. Життя — цеможливість.

2 -й учень. Скористайся нею!

1 -й учень. Життя — це краса.

2 -й учень. Захопися нею!

1 -й учень. Життя — цемрія.

2 -й учень. Здійсниїї!

1 -й учень. Життя — цевиклик.

2 -й учень. Приймийого!

1 -й учень. Життя — цеобов’язок.

2 -й учень. Виконаййого!

1 -й учень. Життя — цебагатство.

2 -й учень. Не розтринькаййого!

1 -й учень. Життя — ценадбання.

2 -й учень. Борони його!

1 -й учень. Життя — целюбов.

2 -й учень. Насолодися нею сповна!

1 -й учень. Життя— цетаємниця.

2 -й учень. Розгадайїї!

1 -й учень. Життя — цевмістилище лиха.

2 -й учень. Здолайусе!

1 -й учень. Життя — цеборотьба.

2 -й учень. Стань борцем!

1 -й учень. Життя — це удача.

2 -й учень. Шукайцюмить!

1 -й учень. Життятакечудове!

2 -й учень. Не змарнуййого!

1 -й учень. Це — твоєжиття.

2 -й учень. Виборюййого!

3. Поетичнарозминка.

СклаСкладемопоезію за римами.

(Хай буде легкою дорога) ...життя!

(Щасливим хай буде твоє) ...майбуття!

(Хаймирнимибудутьтобі) ...небеса!

Живи під девізом

 «Життя — це ...краса»!

 

 

ІІ.Актуалі

зація

опорних знань.

 

1. Мовна розминка.

а) Вправи для очей.

-Рухаємо очима за стрілкою

б)Вправи для розширення кута зору.

Ліс   сад

Ліси  сади

Лісок  садок

Лісочок  садовина

Лісник  садиба

в) Збери слово.

кри

 жи

    люс

леген

по    ття

ай  га  сберг     да

(Легенда, айсберг, крига, полюс, життя.)

г)Вправи для швидкості читання.

Скоромовка(+ читання з різною інтонацією)

Наш  Прокіп зварив окріп

До окропу вкинув кропу,

Буде юшка для Прокопа.

д)Вправи з техніки мовлення.

Читання прислів’я на одному мовному видиху з  екрана.

На житті, як на довгій ниві.

Читання прислів’я з різною інтонацією (радісно, запитально, здивовано, перелякано.)

  • Поясніть зміст цього прислів’я.

- Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви їх розумієте.

ікВжипроти–енлопейпетире.

Вікзвікувати – непальцемперекивати.

На_ ї   не  поли_й, сер_м   не  ос_гай.

(Надії не полишай, серцем не остигай.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Визначення очікуваних результатів.

 

  •       Чи знає будь – хто , скільки має прожити років, який вік його чекає ?

А як в народі про це говорять ? (Як Бог дасть.  Як Бог пошле. Чого бути, тому не минути.)

  •       А ми сьогодні прочитаємо легенду, з якої дізнаємося, чому ж людина не знає, доки живе.

 

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

.Проблемне питання. У ході роботи на уроці ми маємо знайти відповідь:

Чи це добре, що людина не знає, доки живе ?

  1. Словникова робота.

Ісус Христос- Бог, який воплотився як людина,

щоб дати всім людям спасіння.

Святий Петро Учень Ісуса Христа, апостол, пророк

Пліт- конструкція  огорожі

Запам’ятай як читати  (наголошений звук надруковано синім кольором)

Городить

Пруття

Городжу

Сумлінно

2.Читання легенди учнями вголос «ланцюжком».

3.Перевірка розуміння  самостійно прочитаного тексту.

а)бесіда за змістом прочитаного;

- Що побачили одного разу , подорожуючи , Ісус Христос із святим Петром ?

- Що в роботі чоловіка їх здивувало і насторожило ?

б) вибіркове читання ;

- Яка розмова відбулася між ними ? Прочитайте.

- Якого висновку дійшли Ісус Христос  і святий Петро після цієї розмови ? Прочитайте ці рядки.

- Знайдіть і прочитайте зачин і кінцівку легенди.

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Гра «Хто швидше ?»

- Знайдіть і прочитайте питання до таких відповідей:

  • Певно, що знаю. Ще два роки мені залишилося прожити…
  • Не таке вже воно й тонке. Яке є, таким і горожу.
    • До моєї смерті і цей видержить.

2.Читання легенди в особах.

  • Чиї слова треба читати із здивуванням ?
  • Чиї стурбовано ?
  • А як треба читати слова чоловіка ? (Самовпевнено , насмішкувато.)
  1. Робота над текстом.

- Як ви розумієте виділені речення  ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VПеревірка

знань з

теми уроку

 

Тестування

  1. Ісус Христос ішов разом  з:

а) святим Савою;

 б) святим Петром ;

  в) святим Миколаєм ;

2.   Чоловік працював над створенням:

а) книги ;

 б) будинку ;  

в)  плоту ;

3. З якого пруття городив пліт чоловік :

а) товстого ;

 б) тонкого ; 

 в)  довгого ;

4. Чому чоловік вирішив городити пліт на недовгий час :

а) бо скоро помре;

б) бо так красивіше;

в) бо через деякий час зробить інший;

5. Через який час мав померти чоловік :

а) через рік ;

б) через 2 роки ; 

в) через 2 дні ;

6. Ісуса Христа здивувало :

а) що людина не знає скільки йому років 

б) що людина знає скільки живе на світі

в) що людина мало посадила квітів ;

Вирішення проблемного питання :

-Поміркуйте! Чому  ж людині краще не знати, скільки років вона проживе  на світі ? (Бо тоді вона буде  сумлінно працювати   і постійно дбати про себе і про свою сім’ю.  )

-В яких рядках легенди про це говориться ?

6. Гра «Продовж речення»

«Ще два роки мені …»

«Підійшли до нього …»

«Краще вже нехай …»

«Узяв би та нарізав …»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Робота над матеріалом уроку

 

Робота над виразністючитання.

Робота з картками.(робота в парах)

Завдання. Прочитатикарткизі словами (різними способами). Згадайте, з якоговонитвору.

Картка 1

Картка 2

Картка 3

давно

довічну

буцімто

цеглини

покрівля

Бог Ягве

Єва

брат

дерева

зірки

вогнище

зненавиділи

пруття

пліт

витримає

не знає

донині

сумлінно

— Якісаме слова допомогли вам здогадатися?

— Чивикликав у вас матеріалцьогорозділуінтерес до йогочитання?

— Чивіритеви у легенди, яківміщено вБіблії?

— Спробуйтепояснити, чому люди вірують у Бога і поклоняються

Всевишньому.

— Чицедобре, коли у щосьвіриш?

— Спробуйтескластиасоціативнийкущ до висловлювання «Людина, яка вірує...», використовуючи слова-характеристики чеснотособистості.

http://notatka.at.ua/_pu/10/s35431769.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ.Підсумок за темою

«Біблійні легенди»

Тестові завдання до

розділу

1) З якого твору слова: «...кудивтікти від зірок»?а) «Чому людина не знає, доки живе»;б) «Каїн і Авель

в) «Вавилонська вежа».

2) Слова «І до сьогодні всіма мовами світу люди розповідають оцю легенду...» — це:а) зачин;б) основна частина;в) кінцівка.

3. Як називається місто, яке згадане в легенді?

а) Рим;  б) Вавилон;в) Москва.

4. ...Вони примудрились вежу свою вибудувати тому, що:

а) у них багато цегли;

б) у них спільна мова.

5. Зірки, дерева й птахи слухали пісні:

а) Бога Ягве;  б) Каїна;в) Авеля.

6. Люди зненавиділи Каїна за те, що:

а) він зрадив батьків;

б) він заплямував землю кров’ю;

в) він був злим.

7. З якого твору слова: «...тоді вона буде сумлінно працювати і постійно дбати про себе і про свою сім’ю»?

а) «Вавилонська вежа»;

б) «Каїн і Авель»;

в) «Чому людина не знає, доки живе».

Перевірка тесту: 1 — б; 2 — в; 3 — б; 4 — в; 5 — в; 6 — б; 7 — в.

 

 

 

VІІІ. Підсумок уроку.

 

- Чого вчить нас ця легенда ?

- Яка її головна думка ? Який висновок ви для себе зробили після читання легенди.

 

 

 

ІХ.

Домашнє завдання.

 

1. Придумайте свою казку де чоловік хотів прожити 100 років і  багато чого корисного зробити

2. Підготувати переказ біблійної легенди, що не вивчалася на уроках читання.

3. Дати відповіді на запитання розділу підручника «Пригадайте, поміркуйте» (С. 46).

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
24 березня 2019
Переглядів
4811
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку