Тема: Виготовлення квітки за зразком чи власним задумом.
Мета. Поглибити поняття про розмаїття форм і пропорційні особливості будови квітів; удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння передавати форму на основі перегляду творів декоративно-прикладного мистецтва; розвивати відчуття гармонії у процесі попереднього перероблення форм реальних у декоративні; сприяти формуванню і розумінню краси декоративно-прикладного мистецтва.
Завдання до уроку. Виготовити рельєф; удосконалювати навички роботи з пластиліном.
Обладнання. Таблиці ; пластилін, стеки, дощечка для ліплення, серветка, фарби, пензлі, склянка з водою, П.Чайковський «Вальс цветов» , твори В. Сухомлинського
Тип уроку: інтегрований урок
Техніка виконання. Рельєф.
Епіграф до уроку. Умілому всяка робота легка.
Хід уроку
Вам потрібно доповнити вірш потрібними римами - назвами квітів .
І тільки тоді ви зможете прочитати назву нашої композиції, яка буде вплетена у квітковий віночок.
1. Гра «Злови риму»
Не забудь, будь ласка, друже,
У вінку найперша - ... (ружа).
Друга квітка теж не зайва,
Друга квітка зветься ... (мальва).
Щоб була гармонія –
Третя в нас ... (півонія).
А барвінка попередник
У вінку, - то наш ... (безсмертник).
Як перлина між перлинок
То між квітами .. .(барвінок).
Цвіт квітневий, цвіт травневий,
Цвіт весняний, цвіт ...(вишневий).
Як згадав ти цвіт вишневий
-Не забудь і ...(яблуневий).
Цвіт самої України –
Це звичайно цвіт ...
( калини).
Ось на небо схожа трошки,
До вікна прийшла ... (волошка).
Не останній він за змістом,
Зелененький наш ... (любисток).
Плести я віночок вмію Зараз черга ... (деревію).
А чого ж у вінку три жмені?
Ну звичайно - лише (хмелю).
- Тож давайте разом прочитаємо тему нашого сьогоднішнього уроку…
- А епіграфом нашого сьогоднішнього уроку будуть такі слова :
« Умілому всяка робота легка»
2. Розповідь з елементами бесіди
Квіти не лише милують зір своєю красою, чарівністю, вони пробуджують у людей найкращі почуття: ніжність, доброту, душевне тепло. Ось чому з давніх-давен в знак вияву щирої любові і пошани люди дарують насамперед, квіти.
Квіти - постійні супутники нашого життя. Вони на клумбах, у кімнаті, вазонах. Вони на вишиваних рушниках, скатертинах, на нашому
національному одязі.
Письменники, художники, музиканти різними виразними засобами створюють свої твори, оспівуючи красу квітів
3.Перегляд демонстраційного матеріалу - творчість К. Білокур
(коротенька біографія , розгляд картин)
4. Продовження бесіди
5. Правила техніки безпеки та культури праці
1 . Алгоритм - послідовність виконання рельєфу:
- Покриваємо готовий виріб білою фарбою.
2. Фізкультхвилинка
(під музику Чайковського «Пори року»)
3.Динамічна пауза
Поспішайте,любі діти,
Вибирайте гарні квіти!
Ви побачите в саду:
Мак, майорці, резеду,
Чорнобривці
І калинові квітки.
А в долині, а в долині –
Там дзвіночки ясно - сині
І кульбабки на горбі.
Що ти вибереш собі?
4. В школу всі прийшли ви вчитись, Постарайтесь не лінитись
І до праці всі мерщій,
Здолайте труднощі усі!
- А щоб краще вам працювалося для вас звучить аудіо запис – Чайковський «Вальс квітів»
5.Ліплення композиції.
6. Розфарбовування композиції білою фарбою.
- А зараз ми з вами відпочинемо і перенесемося в чарівний світ казки.
Допоможуть нам у цьому наші казкові герої , які завітали до нас.
(інсценізація казки учнями)
7.Прослуховування та аналіз казки В. Сухомлинського
Серед ночі розпустилася Квітка троянди. Стрепенулася й прошепотіла:
— Уже світає. Треба показатися Сонцю в усій красі. На нас, на пурпурові наші пелюстки дивитиметься увесь світ.
Пелюстки затремтіли. Прим'ята пелюсточка випрямилася. На пурпурне тло впала краплина роси, здригнулася й теж стала пурпуровою, заграла переливами пурпурових барв
— Дивіться,— сказала Квітка пелюсткам,— навіть небо на сході стає пурпуровим. Це від нашої краси. Увесь світ буде пурпуровим.
І Квітка застигла в чеканні. Та пурпурове небо блідло, червоніло, потім стало рожево-блакитним.
Квітка троянди здивовано озирнулася. Вона побачила зелене дерево, а на ньому — білу свічку.
— Якби в світі все було однакове, не було б краси,— відповіла Квітка каштана.
8. Розфарбовування композицій.
1.Аналіз учнівських робіт.
Демонстрування дитячих виробів.
2.Підсумок уроку. Рефлексія
Всі ви, діти - молодці,
Гарно працювали!
Уже дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати
Треба йти відпочивати!