Тема: Добираю протилежні за значенням слова.
Мета: учити учнів розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова; формувати навички перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням; розвивати критичне мислення, творчі здібності, увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську, компетентність у природничих науках; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: м'яч, картки для творчої роботи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, природнича.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо!
Працювати починаймо!
2. Мовна гра «Так – ні».
- На відповідь «так» діти плескають у долоні, на відповідь «ні» — тупотять ногами.
3. Каліграфічна хвилинка.
З з Зз зз зе земля Земля
-Викати звуковий аналіз слова земля
4. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Слухання казки
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже!
Якщо один брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той стоїть, а той сидить.
Той мовчить, а той кричить.
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий,полохливий.
Той розумний, той дурний.
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
ніколи не мирились.
Все, що перший будував.
Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою,
Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,
На товстого йшов тонкий.
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного — худорлявий.
На сумного йшов веселий,
На тендітного — дебелий.
Ця кривавая війна —
Нині сива давнина.
2. Бесіда
- Про кого казка?
- Якими були брати?
-Послухайте кінцівку казки.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились,
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
ІІ. Основна частина.
1.Робота за підручником
Виконання вправи 1 (усно)
2)– Діти прочитайте текст про їхню пригоду.
1)– Не лише птахи люблять мандрувати у теплі краї. Щебетунчик і Гаджик також вирушили подорожувати до острова знавців мови.
3) – Діти, знайдіть у тексті виділені слова.
Вправа 2.
Запишіть виділені слова парами.
2.Фізкультхвилинка.
Будемо відпочивати.
Три, чотири — присідаймо,
Швидко втому проганяймо,
П’ять, шість — засміялись.
Шість разів понахилялись,
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає,
Диво-промінцями грає.
Сім, вісім — час настав
Повернутися до справ!
Вправа 3.
Вправа 4-5.
Острів, виявляється, не є безлюдним. Там щей живуть тварини: це удав і мавпочка.
Вправа 6.
Вправа 7.
– Допоможіть Родзинці і Читалочці дібрати протилежні за значенням слова.
ІІІ. Заключна частина.
«Скажи навпаки».
Орієнтовні слова: