Тема уроку Рослини, їх будова. Практична робота.
Вивчення будови рослини
Мета уроку:
-навчальна: ознайомити дітей із будовою рослин; з'ясувати значущість кожної частини рослини; поглибити поняття орган рослини; сформувати уявлення про значення кожного органа (кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням) для рослини, про особливості живлення і дихання рослин; уміння розрізняти органи рослини, називати їх;
-розвивальна: формувати вміння логічно міркувати, правильно висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль;
-виховна: виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу , моральну відповідальність за збереження рослинного світу.
Очікувані результати.
Учні зможуть :
- пояснити поняття « органи рослин»;
- називати органи рослин;
- робити висновки.
Повинні знати:
- будову рослин;
- роль кожного органу.
Обладнання: електронна презентація до уроку, завдання для груп на карточках
Тип уроку: урок формування знань, умінь. навичок
Форма проведення : урок з використанням мультимедійних технологій, групова, парна робота.
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент
Яка зараз пора року?
Який місяць? Яке число? Тепло чи холодно надворі?
II. Мотивація навчальної діяльності
• Робота над загадками
На дошці — малюнки-відгадки.
Загадки
Рясно в липні зацвітає,
Дуже гарний запах має,
Цвітом від хвороб лікує,
Щедро медом нас частує (липа)
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть цих подружок … (берізки).
За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться (калина)
З-під снігу свій листочок
До сонця простягну
І синіми листочками
Вітаю я весну ( пролісок)
Подивіться – на горбочку
Он біліє дивне очко.
Хто ж це дивиться так ніжно?
Дитинча весни - … (підсніжник)
На городі стоїть нога,
На нозі висить голова.
Куди сонечко повернеться,
Туди голова нахилиться ( соняшник)
2.Бесіда про рослини.
А) -А як назвати одним словом ?
-Що вам відомо про рослини?
-Рослини- це жива природа чи нежива?
-Доведіть , що це жива природа.( Вони дихають, ростуть, розмножуються,
живляться, помирають.)
- Що потрібно рослині для життя ? (Світло, тепло, вода, ґрунт, вітер)
-Що дає світло і тепло? (Сонце)
- Сонце- це жива природа чи нежива ?
- Звідки рослини беруть воду? ? (З ґрунту)
- Отже, рослини пов’язані з грунтовою водою.
Висновок. Жива природа пов'язана з неживою.
Б)-Що дають рослини людям? ( відповіді дітей)
Рослини
Кисень
Тканини
Ліки
Продукти харчування
Будматеріали
Окраса (кімнатні рослини, садові квіти, лугові квіти)
Задоволення від вирощування рослин
Людина пізнає світ
3.Слово вчителя
Ви вже багато дізналися про рослини, продемонстрували, яку роль вони відіграють у житті людини. Може на цьому і досить вивчати рослини? Для чого ми продовжуємо говорити про рослини? Для чого це нам потрібно?
Рослини також потребують, щоб люди про них піклувалися. Для того, щоб допомогти рослинам, не зашкодити їм, ми повинні отримати нові відомості про рослини
4. Фізкультхвилинка
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
Подивіться ще раз на зображені рослини .Вони всі такі різні.. Дізнатися, що ж їх обєднує- це і буде метою нашого уроку ( слайд 1)
Ми повинні так попрацювати, щоб до кінця уроку вивчити будову рослин, та дізнатися про роль кожного органу для рослини. На кінець нашого уроку ви повинні знати органи рослин
ІV Робота над нови матеріалом
( робота з малюнками яблуні . чорної смородини, квітів)
-Розгляньте малюнок яблуні
- Які частини яблуні зображено? (Яблуко, листя, квіти, корінь, стовбур)
- Який кущ зображено?( Чорна смородина, калина)
-Назвіть частини цієї рослини (Ягоди, листя, квіти, корені, стебла)
- Як назвати одним словом яблуко ягоди смородини та калини? (Це плоди
( слайд 5)
-Де утворюються плоди?
-Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)
( учитель розрізає яблуко)
- Що є спільного в усіх рослинах ? ( У всіх рослин є корінь, совбур стебло, листя, квітки, плоди і насіння)
Висновок . Усі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням. ( слайд 6)
2.. Інсценізація казки « Хто найголовніший?»
- Діти, як ви думаєте, а який орган у рослини найголовніший ?( відповіді учнів)
- Подивіться інсценізацію казки « Хто найголовніший?»
-Може вам це допоможе відповісти на це питання
Корінь Я тут найголовніший я укріплюю рослину в грунті. Я напуваю її водою і годую мінеральними солями.
Листя. Подумаєш!. Ти , корене, живеш у темряві, та ще й за мій рахунок. Це я готую рослині поживні речовини, вміло використовую сонячну енергію. Та й дихається поруч зі мною легко.
Стебло Ой ,які ви важливі! А щоб ви без мене робили ? Ані кореню без мене не жити, ані листям. Це ж мої тоненькі трубочки-волокна пересилають поживні речовини і воду по всій рослині.
Квітка Які ж ви наївні, сперечаючись, хто з вас найголовніший. Усе , що ви робите, це все для мене. Не буде мене- не буде насіння, а не буде насіння- не буде й рослини.
Плід. Ваші сперечанні марні. Я найголовніший! Усе, що ви взяли з грунту- повітря, воду – все для мене, щоб я дозрів, дав життя новій рослині.
-Так як ви гадаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини ?
Висновок . Усі частини рослини важливі та взаємопов’язані. Це єдиний організм.
3. Робота з малюнками ( слайди 7-14)
— Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв'язок усіх частин рослини.
Для чого потрібний корінь ? ( закріплює рослину в ґрунті, міцно утримую її.)
• Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
• Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
• Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1.Робота в групах
-А зараз ви будете юними дослідниками. Вам потрібно пронумерувати малюнки, як відбувається ріст і розвиток рослини.
2.Дидактична гра «Впізнай рослину».
А зараз пограємо в гру. Я читатиму загадки, а вам треба відгадати їх і назвати слова, які допомогли вам упізнати рослину
.
Загадки
1.І печуть мене , і варять мене,
І їдять ,і хвалять, бо я добра ( картопля)
2.Гарне дерево, міцне
Листя різьблене, рясне
А на гілочках крислатих
Буде жолудів багато ( дуб)
3 Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
4 Рясно в липні зацвітає,
Дуже гарний запах має,
Цвітом від хвороб лікує,
Щедро медом нас частує. (Липа)
( демонстрація малюнків-відгадок)
Що спільне в цих рослинах ? А чим відрізняються ми будемо вивчати на наступних уроках.
4. Робота в парах
.На кожну парту до уроків розкладають розрізану на частини рослину. Розгляньте окремі частини рослини. Назвіть їх одне одному.
— Покажіть корінь, стебло, листя, квітку. (Діти беруть до рук кожну частину рослини і показують учителеві.)
— Складіть їх у такій послідовності, щоб утворилася ціла рослина.
V. Підсумок уроку
1. Гра «Мікрофон»
Чи на всі запитання, поставлені на початку уроку, ви отримали відповідь?
Що нового ви дізналися на уроці?
Що є спільного у будові рослин?
Для чого потрібно насаджувати дерева?
2. Слово вчителя
Де б ви не були, завжди пам’ятайте, що не можна топтати траву, ламати дерева, зривати квіти. Якщо кожен берегтиме природу, наша земля буде зелена й красива. Посміхатиметься сонечко і ростимуть квіти.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не ламай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях калина,
Глянь, яка чудова наша Україна!