Сформувати в учнів знання про різноманітність голонасінних; ознайомити
їх із найпоширенішими представниками голонасінних флори України;
узагальнити знання про будову та значення голонасінних.
Розвивати уважність, уміння порівнювати та робити висновки.
Виховувати бережливе ставлення до рослин.
Тема. Різноманітність голонасінних рослин, їх значення в природі та житті
людини.
Мета. Сформувати в учнів знання про різноманітність голонасінних; ознайомити
їх із найпоширенішими представниками голонасінних флори України;
узагальнити знання про будову та значення голонасінних.
Розвивати уважність, уміння порівнювати та робити висновки.
Виховувати бережливе ставлення до рослин.
Основні поняття: хвойні, гінкгові, гнетові, саговники, фітонциди,бурштин.
Обладнання: комп’ютерна презентація, гербарій і колекція голонасінних,
склянки з відваром хвої сосни.
“Єдина відома мені розкіш –
це розкіш людського спілкування”
Антуан де Сент-Екзюпері
Хід уроку
І. Емоційний настрій.
1. Перед початком уроку на учнівські столи виставляється відвар хвої сосни. Учитель просить школярів визначити за зовнішніми ознаками, що знаходиться в склянках і в яких випадках використовується цей відвар.( Вивчення життєвого досвіду учнів.)
2. Обговорення девізу уроку (слайд 1).
Учитель. Як ви розумієте вислів відомого письменника? На що, крім вивчення нового матеріалу, нам необхідно звернути особливу увагу на сьогоднішньому уроці?
(Повторюються правила поведінки під час спілкування. Прийом «Хто перший?»)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Інтелектуальний двобій (Слайд 2)
Клас поділяється на дві команди. Представники кожної пропонують суперникам дати визначення термінам. Головна умова: вибирати тільки ті слова, значення яких знають самі та дотримуватись правил спілкування.
2. Біологічний диктант «Так» чи «Ні»
1) Хвойні поширені в теплих, помірних і холодних областях земної кулі, але більшість – у Північній півкулі (Так)
2) Насінні зачатки у хвойних знаходяться в шишках. (Так)
3) Голонасінні за типом живлення належать до гетеротрофів. (Ні)
4) Хвойні – вічнозелені дерева та кущі. (Так)
5) Природне вегетативне розмноження у голонасінних відсутнє. (Так)
6) Листки в більшості голонасінних – багаторічні, шкірясті, лінійні, мають вигляд голок або лусок. (Так)
7) Запилення у голонасінних відбувається за участю комах. (Ні)
8) Шишки – це вкорочені видозмінені пагони голонасінних рослин. (Так)
9) Смоляні ходи деревини хвойних містять смолу, бальзами, ефірні олії. (Так)
10) Хвойним властивий верхівковий та вставний ріст. (Ні)
11) Назву відділу дало голе насіння, не прикрите плодом.(Так)
12) Розмножуються хвойні насінням, яке утворюється в стробілах. (Ні)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку (Слайди 3,4)
Ознайомлення з новими поняттями й термінами (слайд 5).
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Презентація проектів на тему «Різноманітність голонасінних»:
- хвойні;
- гінкгові;
- гнетові;
- саговники.
2. Значення голонасінних у природі та житті людини (робота в парах):
а) опрацювати текст підручника «Значення голонасінних у природі», порівняти зі схемою (слайд 6);
б) опрацювати текст підручника «Значення голонасінних у житті людини», порівняти зі схемою (слайд 7).
V. Узагальнення та осмислення нових знань.
1. Вправа «Відгадай за описом» .
ЇЇ вперше побачили у пустелі Наміб.
Вона живе близько 2000 років.
Майже все її стебло (1,5 м) занурене у піщаний грунт і підіймається над його поверхнею лише на 30 см.
Вона має всього 2 листка довжиною 3-4 м, які зберігаються все її життя і за товщиною нагадують фанеру.
(Вельвічія дивна)
В Україні росте в горах Карпат і Криму.
Могутнє дерево в кілька обхватів.
Висота до 30 м.
Деревина настільки міцна, що з неї робили гарматні ядра.
Має міцну бурувато-червону деревину, що не гниє.
Має малинові шишкоягоди, якими ласують птахи.
Рідкісна рослина.
(Тис ягідний)
Це дерево конусоподібної форми.
Може рости до 90 м у висоту.
Хвоїнки розташовані поодинці, але густо.
Шишки великі, м’які.
Утворює темнохвойні ліси.
Улюблене дерево малят.
2. Робота в групі. Складіть назву рослини і вкажіть, до якого класу вона належить (слайд 8).
3. Вправа «Розпізнаємо рослину за зовнішнім виглядом» (робота з гербарним матеріалом)
4. Самостійна робота (слайд 9).
VІ. Контроль засвоєння матеріалу
1.Самостійна робота за завданнями (рис. 10) :
1). Які з зображених рослин поширені у нашій місцевості?
2). Чому ці рослини називають хвойними?
3). Які причини зумовлюють поширення голонасінних на земній кулі?
2. Розгадування кросворду.
Кросворд «Голонасінні»
|
1 |
|
|
|
Г |
|
|
||||||
2 |
|
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|||
|
3 |
Л |
|
|
|
|
|||||||
4 |
О |
|
|||||||||||
5 |
|
|
|
|
Н |
|
|||||||
|
6 |
|
|
А |
|
|
|
||||||
|
7 |
|
С |
|
|||||||||
8 |
|
|
|
|
І |
|
|
|
|||||
|
9 |
|
|
|
Н |
|
|||||||
|
10 |
|
|
|
|
Н |
|||||||
|
11 |
|
|
|
І |
|
|
|
|
|
|
||
1. Хвойний релікт.
2. Інша назва хвойних.
3. Улюблене дерево малят.
4. Сосновий ліс.
5. Закам’яніла смола голонасінних.
6. Гарна рослина для озеленення.
7. Хвойна рослина з червонувато-сірою корою.
8. Рослина, стовбур якої майже повністю занурений у пісок.
9. Речовина, що є продуктом фотосинтезу.
10. Дерево з опадаючою м’якою хвоєю.
11. Ріст, характерний хвойним рослинам.
Відповіді: 1 – гінкго; 2 – шишконосні; 3 – ялина; 4 – бор; 5 – бурштин;
6 – кипарис; 7 – тис; 8 – вельвічія; 9 – кисень; 10 – модрина; 11 – верхівковий.
VІІ. Рефлексія
Кожен учень може сказати комплімент усім присутнім, хто себе вдало проявив на уроці, подякувати за співпрацю.
VІІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити відповідний параграф підручника
2. Творче завдання: створити буклет «Значення голонасінних рослин»