Глова О.А.,
учитель біології І категорії
КУ Сумський НВК №16 СМР
Конспект уроку для дистанційного навчання
Біологія 9 клас
Тема:
Основи еволюційної філогенії та систематики
Мета:
В.І. Соболь. Біологія: підручник для 9 кл. загальноосвітніх навчальних закладів – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2017. – 288 с.: іл.
Хід заняття
І. Актуалізація опорних знань.
Пригадайте:
Гра «Так чи ні»
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Прийом «Зацікав»
Переглянте відеоролік «Чому важливе біорізноманіття»мза посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=lvbntTHD5Ck
Поміркуйте!
Скільки ж усього видів живих істот живе на Землі? Згідно з дослідженнями 2016 р. на Землі існує близько 1 трильйона видів, з яких вивчено лише 0,001 %. Автори дослідження підкреслюють, що підрахунок кількості видів є одним із найскладніших завдань біології. Які причини такого різноманіття видів?
Вивчаючи основи еволюційного вчення, ви вже помітили як природа вдосконалює все на Землі. Для того щоб легше було засвоювати еволюційні події та вивчати живі організми, людина створила такі науки, як систематика і філогенія. Чим саме вони можуть бути корисним? Давайте дізнаємось.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Працюй за планом:
https://naurok.com.ua/prezentaciya-na-temu-osnovi-evolyuciyno-filogeni-ta-sistematiki-30883.html
https://www.youtube.com/watch?v=DwAJef3E8r4
Біорізноманіття – різноманіття організмів, видів та їхніх угруповань.
Біорізноманіття існує скрізь, – як у воді, так і на суходолі. Воно включає в себе всі організми: від мікроскопічних бактерій до рослин і тварин зі складною будовою.
Поняття ввів Едвард Вілсон в 1988р.
Наука, що займається вивченням закономірностей та еволюції біорізноманіття – диверсикологія.
Значення біорізноманіття:
Біологічна систематика – біологічна наука, що займається класифікацією організмів.
Основні систематичні категорії ввів шведський учений Карл Лінней (XVIII ст.). Він також запровадив бінарну номенклатуру. Її сутність полягає в подвійному найменуванні латинською мовою. Перше слово позначає родову назву, друге – видову:
Homo sapiens – людина розумна
Drosophila melanogaster – дрозофіла фруктова
Фундаментальною основою сучасної систематики є ідея про єдність походження живих організмів й еволюцію органічного світу, що призвела до існуючого різноманіття живих організмів. Керуючись цими ідеями, сучасна систематика будує природну систему на основі філогенетичного споріднення (спільності походження, близькості і дальності спорідненості між різними видами) аналізованих форм. Ступінь родинних відносин між порівнюваними видами базується на їх морфологічному, анатомічному, біохімічному, генетичному критеріях.
Для систематизації величезної кількості живих істот у біології використовуються систематичні категорії, або таксони. Вони складають свою ієрархію підпорядкування, де таксони більш низького рангу входять до складу таксонів більш високого рангу. В даний час використовуються наступні основні таксони:
У разі необхідності застосовуються численні додаткові таксони – підтип, надклас, підряд.
3. Філогенія.
Філогенія – наука, що вивчає історичний процес розвитку органічного світу (філогенез). Для дослідження філогенезу сучасна біологія широко використовує новітні технології. Особливо ефективними є методи з галузі молекулярної біології та генетики й мікроскопічних досліджень. Також широко використовують математичне моделювання й побудову філогенетичних дерев.
Філогенетичне дерево – схема, яка відображає еволюційні зв’язки між різними таксонами, генами або іншими об'єктами, що мають загального предка.
ІV. Закріплення
Дайте відповіді на запитання:
Виконати тести за посиланням: https://naurok.com.ua/test/osnovi-evolyuciyno-filogeni-ta-sistematiki-267191.html (посилання для вчителя з можливістю редагування тестів).
V. Домашнє завдання
!!! Вказати інформацію для зворотнього зв’язку з учителем (електронна адреса, номер телефону для Вайбер-зв’язку, через Google classroom тощо)
Використані джерела
1