Конспект уроку для учнів 2 класу за програмою "На крилах успіху"

Про матеріал
Конспект уроку на тему "Autumn.The weather. " Тема: Autumn.The weather. Мета : активізувати лексичний матеріал (cold, hot, sunny, rainy, foggy, windy, snowy); тренуватися вживати лексику з теми; розвивати навички читання, навички монологічного й діалогічного мовлення та увагу, уяву; удосконалювати вміння утворювати питальні та стверджувальні речення; формувати вміння будувати короткий діалог та монолог; активізувати вживання граматичних структур: I/you/they like…I/you/they do not like…He/she likes…Do you like? виховувати інтерес до вивчення іноземної мови та культуру спілкування. Обладнання: журнал, наочний матеріал, роздатковий матеріал. Тип уроку: застосування нових знань, вмінь та навичок
Перегляд файлу

Конспект уроку для учнів 2 класу за новою програмою « На крилах успіху»

Тема: Autumn.The weather.

Мета : активізувати лексичний матеріал (cold, hot, sunny, rainy, foggy, windy, snowy); тренуватися вживати лексику з теми; розвивати навички читання, навички монологічного й діалогічного мовлення та увагу, уяву;

удосконалювати вміння утворювати питальні та стверджувальні  речення;

формувати вміння будувати короткий діалог та монолог;

активізувати вживання граматичних структур: I/you/they like…I/you/they do not like…He/she likes…Do you like?

виховувати інтерес до вивчення іноземної мови та культуру спілкування.

Обладнання: журнал, наочний матеріал, роздатковий матеріал.

Тип уроку: застосування нових знань, вмінь та навичок

Хід уроку

 

  1. Organizing the class.

T: Good morning, children!

Who is on duty today?

Who’s absent today?

Are you ready for the lesson?

You have cards with clouds and suns, show me your mood.

 

  1. Warming up.

Watch the video about weather. What is it about? How is the weather today?

Ps: It is sunny and windy.

 

  1. Motivation.

What is the topic of our lesson?

Why is this topic important to us?

What do you think we will learn today?

What do you want to do?

Our aim today is to remember how we tell what is the weather like and what we can do every day.

Work hard and for good answers you’ll get a little sun. At the end we’ll count and see who got the most.

 

  1. Main part

1. Working with lexical material.

  1. Look at these words, some are missing. Let’s play Music Cards.
  2.  Now look around the classroom, find the words and stick them.
  3. Open your books and chant.
  4. Make up sentences I/you/they like…I/you/they do not like…He/she likes…Do you like?
  5. Let’s make up questions. Is it? What is the weather like?

 

 

5. Time

Now we’ll speak about the weather in other countries. What is it?

  • To remember the time look at the Big Ben and name the time. What is the weather like? What can you do?
  • Take your clocks. Show me the time.
  • Listen to the weather forecasts and guess the picture. Show the time.
  • Relaxation song What’s the weather?

6. Work in pairs.

Work in pairs. Describe the season Autumn.

Name the season and the weather and say what you can do.

Make up mini-dialogues.

 

 

 

  1. Summing up.
  1. Summing up

Did you like the lesson?

What is your mood? Show me.

  1. Home work:

To learn the words about weather.

 

 

Handouts

Good morning, Ann!   It is nice day today! It is The birds are in the tree. It is not .Let’s go to the park, Ann! It is not .

 

 

 

 

 

It is six o’clock in the morning. Here is the weather. It is very cold. It is snowy outside. You can make a snowman. Wear your coats and hats.

 

It is two o’clock in the afternoon. Here is the weather. It is rainy. Take your umbrellas and wear your raincoats. Have a nice day!

 

It is seven o’clock in the evening. Here is the weather. It is windy outside. You can fly a kite. You can go outside and have a nice evening.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
12 лютого 2022
Переглядів
440
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку