Конспект уроку для учнів 5 класу на тему "Малі фольклорні форми. Загадки. Тематичні групи загадок" (НУШ)

Про матеріал
Урок-практикум з елементами гри розроблено для учнів 5 класу НУШ. Тема: " Малі фольклорні форми. Загадки. Тематичні групи загадок". На уроці учні зможуть ознайомитися з поняттям загадка, особливостями її будови, роллю метафори в загадці. Також, ставимо на меті розвивати на уроці творчі здібності учнів, допитливість, уважність, кмітливість, логічне мислення.
Перегляд файлу

Конспект уроку з української літератури (5 клас)

Тема: Малі фольклорні форми. Загадки. Тематичні групи загадок.

Мета: 1) навчальна – ознайомити учнів з поняттям загадка, особливостями її будови, роллю метафори в загадках;

            2) розвивальна – розвивати творчі здібності учнів, допитливість, уважність, кмітливість, логічне мислення;

            3) виховна – сприяти вихованню допитливості, інтересу до загадок; виховувати інтерес до усної народної творчості і загадок зокрема.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: урок-практикум з елементами гри.

Обладнання: пелюстковий  кросворд; підручники; картки; «загадкові» тести.

Методи і прийоми: розповідь, бесіда, метод гри.

Література:

  1. Авраменко О. Українська література : підруч. для 5 кл. закл. загальн. середн. освіти / Олександр Авраменко. — Київ : Грамота, 2022. — 288 с. : іл.

Епіграф:   

Думати добре, а відгадувати – краще.

(народна мудрість)

 


Перебіг уроку

І. Організаційний момент

1.Рефлексія

Учні по-черзі виходять до дошки і записують свої прізвища під смайлами,  які відповідають їхньому настрою.

 


          2. Взаємні побажання : «Побажай мені удачі…»

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:

  1. Вступне слово вчителя:

         Пропоную вам роз’язати пелюстковий кросворд. Впишіть відповіді в кружечки пелюстках,що відповідають номеру запитання. Якщо ви правильно відгадаєте слова, то склавши 3-ті літери слів, отримаєте назву теми нашого уроку. А питання будуть наступні:

 1. Як називається фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні

     події? (Казка)

 2. Який синонім можна добрати до слова коштовність? (Скарб)

 3. Антонім слова важко. (Легко)

 4. Як записати слово робота п’ятьма буквами? (Праця)

 5. Як називали дівчину в казці, що відгадала всі загадки пана? (Мудра)

  6. Група речень, об’єднаних спільним змістом, головною думкою і граматично, -

      це   (Текст)

 7. Не кущ, а з листочками, не людина, а навчить. (Книга)

 

http://2.bp.blogspot.com/-fYbksUGw_1I/VFjLRetjxrI/AAAAAAAAAFc/HrK_AB_5hl4/s1600/10.bmp

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Тож саме про загадки, про народну мудрість, закладену в них, ми й вестимемо мову на нашому уроці.

Учні записують в зошити тему та епіграф уроку.

Ми з вами детально ознайомимося із загадкою як  видом усної народної творчості,  її різновидами, тематикою та особливостями;  з’ясуємо поняття «народна і літературна загадка» та  роль метафори в ній; а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Робота з підручником.

Сьогодні ми дізнаємося,що ж таке загадка, як навчитися їх відгадувати, які бувають загадки.

Підручник, с. 23. Опрацьовуємо теорію літератури, знайомимося зновою інформацією, дізнаємося нове про загадки.

2.  «Ти – мені, я - тобі»

   (Учні ставлять один одному питання за змістом прочитаного)

  • Коли виникли загадки?

(Дуже давно, ще в добу, коли створювалися міфи)

  • А чому?

(Люди вірили в магію слова. За певних умов не можна було назвати імені божеств чи духів, щоб вони не з’явилися, почувши своє ім’я. Для цього використовували не ім’я, а опис. )

  • Чому мисливці на полюванні не називали звірів своїми іменами?

(Щоб у такий спосіб приховати свої наміри, увести в оману духів і приспати пильність звірів).

3. «Асоціативний кущ»

Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово загадка?

 

 

 

                                                   

 

                                         Загадка

 

 

 

Під час подальшої роботи заповнюється схема

Схема "Загадки":

  • народні; літературні; акровірші, загадки-новотвори(ребуси, головоломки, шаради, жартівливі запитання, кросворди)

 

  1. Слово вчителя
  • Діти, на вашу думку, що ж потрібно для того, щоб відгадати загадку?

Справді, думати, мислити, порівнювати.

Отже, сьогодні на уроці ми помандруємо до країни Загадки, але поки що оселя, де вона мешкає, порожня. Наше завдання – наповнити кімнату побутовими предметами: відгадками та знаннями про загадки.

  1. Відгадування загадок учнями – на слайді з’являються предмети-відгадки.
  •          Гладить все, чого торкнеться, а торкнеш – кусається. (Праска)
  •          Оце так будинок: одне вікно, у вікні – кіно. (Телевізор)
  •          Під одною шапкою чотири брати стоять. (Стілець)
  •          Не звір, а з ногами, не птах, а з пір’ям, не людина, а в одязі. (Ліжко)
  •          Що за віконце чарівне, яке мені показує мене? (Дзеркало)
  •          Має роги і ноги, а держиться підлоги. (Стіл)
  •          Іде років двісті, стоїть на місці, лічить людський вік, а не чоловік. (Годинник)

 

А в чому ж полягає складність розгадати загадку? Як у ній показано зображуваний предмет? (Приховано).

Отже, основна особливість загадки полягає в тому, що в її основі лежить метафоричне запитання. Що ж таке метафора?

Метафора – це перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

Предмет зображення в загадці називається не прямо, а інакомовно, приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.

  1. Робота з підручником.

А які ж є види загадок? Погляньмо, що сказано про це у підручнику (с. 24)

 

Послухайте загадки. Відгадайте їх і скажіть до якого виду загадок належить кожна з них.

Про явища природи: «А що шумить без буйного вітру?» (Річка); «Всіх годує, напуває, а про неї не кожен дбає». (Земля); «Піднялися ворота — всьому світу красота». (Веселка).

Про людину: «Між білими березами талалай плеще». (Зуби, язик); «Завжди в роті, а не проковтнеш». (Зуби)

Про тваринний світ: «Хату на хаті має, жабам рахунок знає?» (Лелека); «Вдень мовчить, а вночі кричить». (Сова); «Сім солов'ят на одній подушці сидять». (Бджоли).

 

VI. Фізкультхвилинка

Ви чимало попрацювали, послухали і, напевне, вже натомилися. Тож перепочиньмо!

 

Фізкультхвилинка справжніх патріотів

 

https://www.youtube.com/watch?v=jTWryZ8fDww

 

         V. Закріплення нового матеріалу

  1. Загадкові змагання. Робота у команді.

Тепер перейдемо безпгосередньо до змагання.  Поділіться на 3 команди.

Умови: 5 учнів ,кожен по черзі отримує свою загадку, швидко повинен її відгадати. Якщо відповіді не знає, каже:

* 1 правильна відповідь – 1 бал (діти самостійно фіксують свої відповіді).

Та перш ніж ми розпочнемо гру, кожна команда повинна прийняти правила, яких будуть дотримуватися всі учасники.

І команда( 1 ряд)

1) Сидить в куточку і тче сорочку (Павук і павутина);
2) Не золото, а найдорожче (Життя);
3) Маленький, сіренький по гаях літає, уночі співає (Соловейко);
4) Рогатий, а не бик, пливе, а не качка (Місяць);
5) Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени стрижене (Поле);


ІІ команда (2 ряд)

1) Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка)
2) Хто на собі ліс носить? (Олень)
3)   Летить – пищить, сяде – мовчить. Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Комар)
4)    У воді росте, та води боїться. (Сіль)
5)    Сюди-туди метається, а в куточок ховається. (Віник)
 

ІІΙ команда (3 ряд)
1)    У вогні не горить, у воді не тоне (Правда)
2)    Без болю, без печалі заставляє плакати (Цибуля)
3)    Сидить дівчина в траві, лице її у крові. (Суниця)
4)    Стоять в лузі сестрички, золотенькі очі, білі вії (Ромашка)

5)    Не їсть, не п'є, а ходить і б'є.(Годинник)

 

  1. Авторська загадка

Кожна команда повинна скласти загадку самостійно і загадати іншій команді. За кожну правильну відповідь зараховується 2 бали.

  1. Я до загадок мастак…

 Із поданих слів складіть і запишіть загадку. Розгадайте її, визначте форму і вид.

1). Завжди, не, а, проковтнеш, роті, в.

2). Хоч , не, має, голок, кравцем, він, доволі, ніколи, був.

3). Можна, що, із, очима,заплющеними, побачити.

 VІІ Рефлексія

Гра «Продовж речення…»

- Загадка – це…

- Метафора – це …

- Загадки бувають таких видів…

VII. Підсумок уроку.

Мікрофон

- На уроці я дізнався(лася) про…

- Загадка – це…

- Загадка схожа на прислів’я тим, що…

- Загадки бувають таких видів…

VIII. Оцінювання

Самооцінка роботи учнів на уроці.

IX. Домашнє завдання

  1.     Придумати власну загадку для однокласників, вказати до якого виду вона належить. Намалювати відгадку до неї.
docx
Додано
6 червня 2025
Переглядів
346
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку