Тема. Додавання і віднімання іменованих чисел, розв’язування задач.
Мета уроку: ознайомити учнів із виразами письмового додавання і віднімання іменованих чисел, удосконалювати обчислювальні вміння та навички; закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі, вивчених видів; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; виховувати старанність, самостійність у роботі.
Обладнання: картки для роботи в групах, в парах, презентація до уроку, мікрофон.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
На уроці не куняй –
Математику вивчай.
Девіз нашого уроку:
Міркуємо — швидко!
Відповідаємо - точно!
Рахуємо - правильно!
Пишемо - гарно!
ІІ. Повторення вивчення матеріалу
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Каліграфічна хвилинка
- Числа 230-235. Підкреслити однією лінією одиниці, двома десятки, трьома сотні.
3. Мозковий штурм
- Як називаються числа при додаванні?
- Як називаються числа при відніманні?
- Продовжить речення.
При перестановці доданків ….
- 1 км =__________ м?
- 1м =____________ см?
- 1м=_____________ мм?
- 1дм=____________ см
- 1т=_______________ кг?
- 1кг= ______________г?
- 1ц=______________ кг?
- Розташуйте одиниці вимірювання в порядку зростання та зменшення.
4. Метод «Прес». Робота в парах.
- Замініть подані міри меншими мірами:
72 км = М
45 см = ММ
12 см = ММ
- Замініть подані міри більшими мірами:
450 кг = Ц
1140 г = КГ
2750 кг = Т
ІІІ. Повідомлення теми уроку
ІV. Пояснення нового матеріалу.
1 Усний рахунок. Гра «Хто швидший»
- Зараз ви побачите приклади з №431, хто швидше розв’яже.
- Перші 2 дають зошити а інші перевірте на телевізорі. Слайд № 5
2. Завдання № 432 (метод «Мікрофон»)
- Перевірте, чи правильно виконано віднімання й проясніть, чим різняться подані записи.
53 м 08 см – 9 м 73 см = 43 м 35 см
5308 53 м 08 см
‾ 973 ‾ 9 м 73 см
- Отже можна зробити висновок, що складені іменовані числа можна віднімати так, як вони записані у виразі, а можна спочатку виконати перетворення їх у прості іменовані числа, а потім записати здобутий результат складеними іменованими числами.
- А тепер розв'яжемо наступні приклади.
3. Фронтальна робота.
1 варіант - знайдіть суму: 7 км 080 м і 5 км 185 м.
2 варіант - знайдіть різницю: 7 км 080 м і 5 км 185 м.
(Кожен самостійно виконує вправу, потім учні обмінюються зошитами, перевіряють, обговорюють)
Фізкультхвилинка
V . Закріплення та узагальнення вивченого.
1. Робота з підручником.(Вправа 433-434)
2. Фронтальна робота (Вправа 435)
(Розв’язуючи задачу, учні орієнтуються на план-алгоритм розв’язування задачі, записаний на дошці або на роздаткових аркушах. Представники кожної групи демонструють розв’язання задачі на дошці. Обговорення відбувається в загальному колі).
План розв’язування задачі
3. Вправа 436.
4. Гра «Естафета»
Хід гри. Учні класу діляться на три групи. По одному учневі з кожної групи виходять до дошки, обчислюють один приклад, повертаються за парти, передають естафету своєму товаришеві. Яка команда завершить обчислення першою, та перемогла!
1 ряд
790 – 270
430 + 540
63 : 9 + 0
х + 110 = 380
2 ряд
880 – 360
150 + 440
9 : 3 + 0
240 + х = 490
3 ряд
570 – 330
630 + 210
25 : 5 – 0
890 – х = 320
- Молодці!
5. Релаксація.
VІ. Підсумок уроку
1. Висновки (повторити)
- Що ви сьогодні на уроці дізналися …
- Що ви сьогодні на уроці повторили …
- Що ви сьогодні на уроці навчивчилися …
2. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання