Тема: Потреби та ресурси. Вибір. Раціональний споживач. Рекомендації
Смачнулі.
Мета: закріпити знання дітей щодо змісту економічних понять (ресурси,
вибір, потреби); дати уявлення про необхідність і корисність різних
продуктів і страв. Раціональне харчування як корисну і смачну їжу;
формулювати навички розсудливого споживача;
розвивати уміння класифікувати, міркувати;
виховувати споживчу культуру.
Обладнання: посібник ( с. 55-56), малюнки казкових героїв, Смачнуля, картки
з опорними словами – економічними термінами , кольорові
олівці для розфарбовування контурних малюнків, малювання,
набір карток для гри «Зготуймо обід».
Тип уроку: Інтегрований
Базові поняття і терміни уроку: ринок, товар, гроші, потреби та можливості,
ресурси, вибір, раціональний споживач.
Хід уроку . І. Організація класу
Любі діти, добрий день!
Зичу праці і пісень.
А ще, друзі, вам бажаю
Сил, натхнення на весь день!
І. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні ми знову в гостях у сім’ї зайців.
ІІ. Створення ситуації успіху.
- Отже, незабаром у родині зайців свято новосілля.
- Як ви розумієте значення слова «новосілля» ? Ми дізнаємось звернувшись до довідкового бюро.
- Довідкове бюро. Нова оселя – переїзд на нове місце мешканця, в новий дім). Така приємна подія буває не так часто. В новому домі все нове: і вікна, і двері, і меблі.
Збудував я хатку, Вікна . двері і поріг!
В хатці – все в порядку. Як ти сам зробити зміг?
І у гості того ж дня Я кажу: «Не сам таки,
Я покликав зайченя. Бо були помічники».
Зайченятко сіре Хто? Спішиш дізнаться?
Ахає, не вірить: Це - бажання й праця.
Заєць Коська разом зі своєю родиною почав готуватися до новосілля.
- Кого ж запросити у гості? – запитав господар.
- Звичайно, наших сусідів, які допомагали нам будувати дім, - відповіла Тоська, - їжака, ведмедя, бобра, білку.
- Почали зайці міркувати, чим же пригостити друзів? І ось що кожен із них запропонував.
ІІІ. Гра «Обери меню».
Заєць Коська Зайчиха Тоська Зайченята
моркву, капусту салат із моркви, горіхи, малина
бутерброди капусти,цибулі, суниці, кавун.
смажені гриби. кропу, огірків; апельсини, банани,
юшку, вареники, цукерки,тістечка,
малину, суниці, лимонад.
узвар, горіхи,
мед, яблука.
споживним і корисним? (Діти розмірковують).
- А для цього ми знову звернемося до наших науковців, щоб вони розповіли нам якою повинна бути їжа?
ІV. Робота науковців.
- Відгадайте загадки і дізнаєтесь про здорове харчування.
1) Росту я на грядці, квітну, в’юся
І в борщ попасти не боюся.
Змагатися з м’ясом – моя доля,
А люди звуть мене … (квасоля)
В квасолі, рибі молоці багато білків. Вони є будівельним матеріалом. Завдяки їм ми ростемо.
2) А я рідка, немов водиця,
Салат без мене не годиться,
Бо все змастити - моя мрія.
Я жир по імені … (олія)
Жири – це джерело енергії. Вони ніби зігрівають організм.
3) Візьміть лопати – й на городи.
Смачні копати вуглеводи.
В мішку, як пані, їду з поля,
Завжди в пошані …. (бараболя)
В ній багато вуглеводів, які необхідні для роботи серця, м’язів, дихання.
4) Без цукру я завжди скучаю,
Тож швидше дайте мені чаю!
Я ж вітамінів вам – сто тонн!
Усі пізнали? Я … (лимон)
Вітаміни сприяють росту, силі, здоров’ю.
5) Мене, біленьке, наливали
Пили поживні мінерали
Маленькі дітки й кіт Мурко.
Всім на здоров’я … (молоко)
Мінерали беруть участь в обміні речовин та у важливих процесах, що забезпечують здоров’я організму.
Різноманітна їжа – це їжа, яка складається з різних продуктів рослинного і тваринного походження. Тільки така їжа відповідає потребам організму та краще засвоюється організм.
V. Робота в групах (обговорення меню).
Якщо ви обрали меню зайця Коськи, то воно не всім буде до вподоби. Справді, зайці люблять моркву та капусту, але що їстимуть ведмідь, їжак і бобер?
Усі діти люблять солодощі та фрукти, які пропонують зайченята, але ж це обід, він має бути поживним.
Отже, щоб обід сподобався всім, був смачним і корисним, треба обрати меню зайчихи Тоськи. Так зайці і вирішили.
VІ. Фізкультхвилинка «Жив собі зайчик»
Жив собі зайчик в бузиновій хатці,
Мився з миски, спав на канапці,
Мав кожуха і сіренькі капці.
Сіяв моркву, редьку і капусту,
Щоб не було в животику пусто
І в коморі щоб лежало густо.
- Прослухайте вірш «Як прийдуть до мене гості».
Як прийдуть до мене гості, - Напечи пиріжків,
Зайченята куцохвості, Накриши бурячків,
То скажіть мені, малята, Моркви дай, капусти дай
Чим їх маю пригощати? Зайченяток пригощай!..
- Меню ми і зайці вибрали. Тепер, щоб приготувати ці страви, що необхідне? (Потрібні продукти, тобто ресурси, а також необхідно знати, як готувати ці страви).
Тож пропоную вам, діти, дізнатися про це у грі, яка так і називається «Зготуємо обід». Я гадаю, обід наш вийде на славу!
V ІІ. Робота в групах. Гра «Зготуймо обід».
На дошці вивішуються картки з назвами страв, під якими діти будуть розташовувати картки-малюнки з ресурсами.(Учні вибирають картки, вивішуюь їх на дошці, а інші читають вірші на підтримку своїх гравців).
VІІІ. Робота в групах. Завдання для групи №1.
- Поміркуй і назви ресурси, які потрібні, щоб приготувати юшку.
(Вода, картопля, сіль, цибуля, сало, риба, морква; каструля, сковорідка, ніж, кухоль, плитка, дрова; праця господарки).
Начистила картопельки,
Сама й накришила,
І цибульку, й морквиночку…
Потім засмажила.
Кипи, супе, вибулькочуй!
Густий та пахучий!
Баба тільки поглядає
Та онуку учить:
Отак, рибко, отак,яско.
Треба все уміти:
І читати і писати,
І страву варити.
Завдання для групи №2.
Назви необхідні для приготування вареників продукти.
(Олія, вода або кефір, цукор, яйця, борошно, сіль, сметана, масло вершкове, сир, капуста).
Ми збиваємо з кефіром
Свіже куряче яйце.
Ложку цукру, солі в міру,
Перемішуємо це.
Сиплем соди чайну ложку,
Ну і борошно в кінці.
Все змішаймо, взб’ємо трошки.
Тісто в нормі. Молодці!
А тепер збираємось цілим миром,
Ліпимо вареники з сиром.
В казані вода скипає,
Вареники опускаєм.
Як спливуть всі, як один –
Кип’ятити п’ять хвилин.
Потім їх виймаємо швидко,
Розкладаймо по тарілках.
Ще із ложкою сметани –
Ну й вареник! В роті тане!
Завдання для групи №3.
(Олія, кефір, цукор, яйця, борошно, сіль, масло вершкове, яблука, горіхи).
Пиріжечків напечу,
Малюків рум’яними пригощу.
Ой і добрі ж пиріжки!
Покуштуйте, прошу вас, малюки!
Ріжимо яблука,
Лущимо горіх –
Мама печуть нам
Святковий пиріг…
Завдання для групи №4.
(Трудові і капітальні: праця, піч, казан, тарілки, миска, ложка, сірники або електрика).
VІ. Обговорення результатів.
VІІ. Підсумок уроку.