Конспект уроку складений згідно програми МОН України Інститут спеціальної педагогіки НАПН України
НАВЧАЛЬНІ ПРОГРАМИ ДЛЯ 5-9 (10) КЛАСІВ СПЕЦІАЛЬНИХ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ДЛЯ ДІТЕЙ З ТЯЖКИМИ ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЯ
ХІМІЯ 7 КЛАС
Укладач: Алісеєнко І.Л,Київ – 2015
Тема. Фізичні властивості речовин.
Мета: поглибити поняття про речовин та їх властивості; навчити описувати
фізичні властивості речовин;формувати вміння проводити лабораторні
дослідження з дотриманням правил техніки безпеки; розвивати
вміння спостерігати , порівнювати і робити висновки, працювати
самостійно; виховувати інтерес до вивчення хімії, розуміння ролі хімії
в житті; корегувати вимову учнів, збагачувати словниковий запас
хімічними поняттями.
Обладнання та реактиви: довідники з хімії ,штатив з пробірками, шпатель, залізо, мідь, цукор, кухонна сіль, вода, оцтова кислота, сірка, скляна і мідна пластинки та ін.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, наукове розуміння природи, здатність застосовувати його в практичній діяльності, здатність до пошуку та засвоєння нових знань, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя
Хід уроку
І. Організаційний етап
(Створення емоційного фону. Учні на аркушах замальовують свій настрій (малюють смайлики)) .
ІІ. Актуалізація опорних знань
Сьогодні ми знову будемо говорити про речовини.
Але спочатку пригадаємо:
Що таке тіло?
↓
З чого виготовлено тіло?
↓
Що таке матеріал?
↓
З чого складаються речовини?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Подивіться на предмети на столі.(цвях, ножиці, пробіркотримач)
- Що між ними спільного? Чим вони відрізняються? (Вони виготовлені із однієї речовини - заліза, але мають різну форму.)
- Чи можна їх виготовити зі скла або пластмаси? (Ні. Скло крихке, а
пластмаса гнеться.)
- Отже, щоб використовувати речовини, потрібно знати їх властивості.
Тема сьогоднішнього уроку «Фізичні властивості речовин».
IV. Вивчення нового матеріалу
У неосяжному світі речовин немає двох абсолютно однакових. Кожна речовина має свої властивості.
Розглянемо речовини у хімічних склянках. Це кухонна сіль і цукор. Що в них спільного? (Колір, агрегатний стан).
А як їх відрізнити? (За смаком)
Отже, властивість речовин – це ознаки, за якими речовини відрізняються від іншої або подібна до неї.
Залізо легко відрізнити від деревини за кольором, особливим блиском. Використавши магніт, виявляємо, що залізо притягується до нього, а деревина — ні. На відміну від заліза деревина у воді не тоне, бо її густина менша за густину води, а густина заліза —більша .
Властивості речовини, які визначають спостереженням або вимірюваннями, називають фізичними.
Найважливішими фізичними властивостями речовини є:
1) Агрегатний стан ( рідкий, твердий,газоподібний).
2) Колір (демонструються речовини різного кольору).
3) Запах (демонструються речовини з різними запахами).
4) Смак (діти наводять приклади з життя).
5) Розчинність у воді (демонструється розчинність цукру і алюмінію).
6) Електропровідність.
7) Теплопровідність.
8) Густина ( демонстрація: алюміній тоне у воді, а деревина спливає)
9)Температура плавлення і температура кипіння.
10)Пластичність (демонструється мідна і скляна пластинки)
Такі фізичні властивості речовин, як колір, запах, визначають безпосереднім спостереженням, тому їх важко описати точно. А ті фізичні властивості речовин, які можна виміряти, - температуру плавлення, кипіння, густина,– наведені в довідниках.
Ми сьогодні розглянемо фізичні властивості речовин і навчимося їх описувати.
Для цього виконаємо з вами лабораторний дослід. (учні отримують інструктивні картки з завданнями)
Прізвище та ім'я_________________________ дата________________
Лабораторний дослід №1
Тема. Ознайомлення з фізичними властивостями речовин. Опис спостережень.
Формулювання висновків.
Мета: навчитися описувати фізичні властивості речовин, порівнювати речовини за фізичними властивостями; формулювати висновки.
Обладнання та реактиви: шпатель, штатив з пробірками, вода, скляні палички, оцтова кислота, кухонна сіль, залізні ошурки.
Порядок виконання роботи
І. Ознайомлення з фізичними властивостями деяких речовин. Опис спостережень.
1. Розгляньте видані вам речовини. Визначте агрегатний стан за кімнатної
температури, колір, блиск, запах.
3. Скориставшись довідником визначте температуру плавлення і кипіння.
4. Запишіть результати спостережень у таблицю.
Властивості речовин |
Речовини |
||
Кухонна сіль |
Залізо |
Оцтова кислота |
|
Агрегатний стан |
|
|
|
Колір |
|
|
|
Блиск |
|
|
|
Запах |
|
|
|
Розчинність у воді |
|
|
|
Густина |
|
|
|
Електропровідність |
|
|
|
Температура плавлення |
|
|
|
Температура кипіння |
|
|
|
Висновок. ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
V. Застосування набутих знань.
1. Бесіда
- Що ми сьогодні вивчали на уроці?
-Які властивості належать до фізичних? Назвіть їх.
2. Виконання вправ
1. Вправа. Серед переліку властивостей вкажіть ті, які характерні для скла:
газувате, тверде, рідке, має колір, безбарвне, має запах, без запаху, крихке,
еластичне.
2. Вправа «Вірю – не вірю»
(Якщо учні згідні з тим, що говорить вчитель – піднімають праву руку, якщо ні – ліву)
1. Сірка – жовтого кольору.
2. Мідь – сріблясто-сірого кольору.
3. Цукор – солений.
4. Кисень – газ білого кольору.
5. Лимонна кислота – кисла на смак.
6. Вода за звичайних умов рідина.
7. Алюміній – електропровідний.
8. Пісок – розчиняється у воді.
3. Вправа «Чорний ящик»
Впізнайте речовину за описом.
1) Твердий, а не камінь.
2) Білий як сніг.
3) Солодкий як мед. (Цукор)
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати §7, с.50 №35, 37.