Урок української мови для 4 класу.
Тема: Фразеологізми. Розпізнаю фразеологізми, навчаюся доречно вживати їх у мовленні.
Мета : ознайомити учнів з поняттям «фразеологізми», навчити їх помічати в мовленні та текстах фразеологізми, влучно і доречно використовувати їх у власному мовленні; розвивати вміння добирати фразеологізми, розуміти їх значення; збагачувати активний словниковий запас учнів.
Обладнання: картки; словник фразеологізмів; малюнки до фразеологізмів «водити за носа», «стріляний горобець»; кросворд.
Хід уроку
І. Організація класу.
Продзвенів уже дзвінок,
час зібратись на урок.
Всі тихесенько сідаєм
і урок розпочинаєм.
ІІ. Актуалізація знань учнів.
- Ми з вами вивчаємо тему «Слово», ознайомилися з прямим та переносним значенням слова, зі словами – синонімами та словами-антонімами. Пригадайте, коли слова стоять в прямому, а коли в переносному значенні. Які слова є синонімами? А антонімами?
- Прослухайте вірш – гумореску і поясніть, як ви зрозуміли вираз «зарубай на носі».
Зарубай на носі.
Гриць катався на льоду,
не спитавши мами,
та й потрапив у біду:
шурхнув з ковзанами.
Мамин гнів хлоп’я мале
пам’ятає й досі:
«Бить не битиму, але
зарубай на носі!»
Дивно це було сприймать
хлопцеві малому:
«Як? На носі зарубать?
Ще й собі самому?»
Може, нині смішно й вам
в теплім дружнім колі.
Гриць тепер сміється й сам,
Гриць давно вже в школі.
В літгурток він став ходить
і знайшов розгадку:
ніс походить від носить
в даному випадку!
Бо носили в правіки
за собою всюди
палички і дощечки
неписьменні люди.
І як ми в записники
все заносим з вами,
так вони – на дощечки,
звані в них носами.
Отже, вираз виник там,
а зберігся й досі.
Це, читачу, й ти затям,
зарубай на носі!
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
- Такі вирази, як «зарубай на носі», «пекти раків», «вішати носа», «з вогню та в полум’я» називають фразеологізмами.
Хвилинка каліграфічного письма.
Ф Фр фр азео оло гізм фраза фразеологізми
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Вішати носа |
запам’ятати |
Робити з мухи слона |
зневіритись |
Намотати на вус |
втекти |
Накивати п’ятами |
кричати |
Дерти горло |
перебільшувати |
Очам не вірити |
образитися |
Плутатися під ногами |
здивуватися |
Правити теревені |
мовчати |
Ні пари з уст |
заважати |
Надути губи |
балакати |
З одним фразеологізмом скласти речення і записати речення.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Із поданих словосполучень записати лише фразеологізми.
Зарубати на носі, зрубати тополю, ловити гав, ловити м’яч, робити з мухи слона, робити презентацію, позакладало вуха, позакладали дрова, народитися в сорочці, народитися в сім’ї,
як мокре горить, горить вогонь.
2. Робота із фразеологічним словником.
Визначення значень фразеологізмів «горить в руках», «пасти задніх», «обвести навколо пальця», «на лобі написано».
Тато дуже втомився після важкої праці.
Дівчинка розповіла про свої пригоди похапцем.
Брат попросив сестру мовчати.
(п’яте через десяте; не чув ні рук, ні ніг; тримати язик за зубами).
Теревені правити, точити ляси, скипіти від злості, торочити небилиці.
Плутатися під ногами, як муха в окропі, набрати в рот води, витися в’юном.
Проковтнути язика, набрати в рот води, задержати слово на язиці, очам не вірити.
Немов у вусі, хоч маком сій, чутно як муха літала, на сьомому небі.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
||
- Багато художників намагаються передати зміст фразеологізмів за допомогою зображення. Перегляньте малюнки та подумайте, до якого фразеологізму він може бути намальований.
(малюнки до фразеологізмів «водити за носа», «стріляний горобець»)
VІ. Рефлексія.
- Як би ви назвали фразеологізми?
- Чи потрібні фразеологізми в нашому мовленні?
« Я сьогодні дізнався…»
« Мені запам’яталося …»
«Я буду використовувати …»
«ні сіло, ні впало», «аж рота відкрив», «літав в хмарах», «рахував горобців», «з’їв пуд солі», «вертівся як білка в колесі», «ніби язик проковтнув», «аж гай гуде».
V. Домашнє завдання.
Знайти і виписати три фразеологізми, намалювати малюнок до одного з них.